dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - skorojasno
5°C
pozítří
Pondělí - jasno
4°C
Plachý Američan překvapil: Násilí? Ne, páření! Bál se, že ho větší Pražanka napadne, nakonec došlo k jiné akci
Varan komodský. Foto: Petr Hamerník / Zoo Praha

Plachý Američan překvapil: Násilí? Ne, páření! Bál se, že ho větší Pražanka napadne, nakonec došlo k jiné akci

U varanů komodských může první setkání budoucích partnerů skončit úspěchem nebo také pořádným fiaskem. V Zoo Praha se proto napjatě očekávalo, jak dopadne první schůzka samic  Raunchy a Stříbřenky se samcem Rakastanem. Tento sameček je totiž oproti samicím nejen mladší a drobnější, ale také velmi plachý, a proto měli chovatelé jisté pochybnosti o úspěchu setkání.

Sameček Rakastan se vylíhl 5. srpna 2011 v Los Angeles a do Prahy přijel v rámci vzájemné výměny v červnu následujícího roku. V porovnání s pražskými vrstevníky byl od začátku slabší a trochu neduživý. Samice Raunchy a Stříbřenka pocházejí z chovu pražské zoo a vylíhly se 22. a 26. srpna 2010. Tato trojice také zažila evakuaci při povodních v roce 2013.

Na konci roku 2015 přišel u mladých samiček konečně ten pravý čas pro první zabřeznutí. U varanů je velmi důležité tuto příležitost nepromeškat, protože se tím zároveň předchází možným reprodukčním potížím, které by v budoucnosti mohly nastat.

Na drobného plachého samečka tak ale byla připravena náročná zkouška. Hrozilo totiž nebezpečí, že samice mladého samce nepřijmou nebo dokonce napadnou. „Celé trio bylo od listopadu 2015 umístěno v karanténě v boxech tak, aby byli ve vizuálním i pachovém kontaktu a seznámili se,“ popisuje přípravy na setkání tváří v tvář kurátor plazů Petr Velenský.

Začátkem března byli všichni tři varani přemístěni do výběhu v zázemí, avšak samice zůstaly uzavřené v boxech a samečkovi tak bylo umožněno zvyknout si na nové prostředí a přijmout ho za své teritorium.

Po týdnu pak byli všichni tři jedinci nejdříve pro jistotu důkladně nakrmeni a následně byly samice konečně vypuštěny k samci. „K našemu velkému překvapení se samec od začátku nechoval k samicím submisivně. 20. března jsme pozorovali první náznaky námluv, ty se stupňovaly, samice Raunchy začala reagovat pozitivně a 26. března došlo k páření,“ uvádí kurátor plazů Petr Velenský.

Rakastan tedy ve své velké životní zkoušce uspěl a zhruba za měsíc se tak možná se samičkou Raunchy dočkají své první snůšky.


Acise a Galateu v Händelově opeře ztvární operní pěvci i loutky

Dnes v 08:47

Soubor staré hudby Collegium Marianum s mezinárodním renomé uvede v neděli 26. listopadu v Divadle ABC pastorální operu Georga Fridricha Händela Acis a Galatea v originálním společném nastudování s loutkovým divadlem Buchty a loutky. Unikátní představení je součástí podzimních Barokních večerů,...

Výstava: Pištěk u Sklenáře

Dnes v 07:22

Galerie Zdeněk Sklenář v Salvátorské 6 představuje do 9. prosince výstavu Theodora Pištěka, předního českého malíře a návrháře kostýmů – držitele Oscara za kostýmní realizaci filmu Amadeus režiséra Miloše Formana.

Malostranská – Chotkovy sady: Nepojedou tramvaje

Dnes v 07:07

Z důvodu opravy tramvajové trati je od dnešní dne do pondělí 4. prosince do 0.30 hodin obousměrně přerušen provoz tramvají v úseku Malostranská – Chotkovy sady.

Vánoční jarmark v Sue Ryder

Dnes v 06:59

Adventně se naladit můžete dnes od 10 do 18 hodin na jarmarku v Michelském dvoře.

Předvánoční oslava polévek v Karlíně

Dnes v 06:52

Už naše babičky říkaly, že polévka je grunt a základ každého dne. Různé druhy polévek a příjemný doprovodný program najdete dnes od 8 do 14 hodin na Karlínském farmářském trhu.

Předvánoční pyžamková party v Baby Clubu Juklík

Včera v 18:08

Potřebujete v klidu zabalit vánoční dárky, dozdobit perníčky bez asistence malých pomocníků nebo si prostě jenom užít trochu klidu pro sebe? Pošlete svoje ratolesti od 15. do 16. prosince 2017 na Pyžamkovou party v Juklíku v Praze 5.

Vulgarity v tramvaji. Mladík pod vlivem alkoholu obtěžoval cestující

Včera ve 14:58

Z tramvaje až na záchytku se dostal mladý muž, který posilněn notnou dávkou alkoholu obtěžoval spolucestující hlasitým křikem a vulgárními nadávkami.

Pražští taxikáři se dnes sešli před ministerstvem dopravy

Včera ve 12:19

Několik pražských taxikářů se dnes sešlo před ministerstvem dopravy na Nábřeží Ludvíka Svobody. Protestovali proti fungování společnosti Uber. Zda budou v akcích pokračovat, zatím není jasné.

Festival Týden ukrajinského filmu od pondělí v kinech

Včera v 10:43

Ukrajinská kinematografie má v Praze vlastní festival. V pondělí 27. listopadu začne v kině Atlas Týden ukrajinského filmu, který nabídne hrané filmy i dokument natočené v posledních dvou letech i klenot filmových archivů. 

Tunelový komplex Blanka bude v noci v sobotu uzavřen

Včera v 09:22

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů bude probíhat úplná noční uzávěra Tunelového komplexu Blanka od soboty 25. listopadu od 23 hodin do neděle 26. listopadu do 5 hodin.

Další krátké zprávy
Nahoru