dnes
Sobota - obcasny-dest
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
Pražská kultura

PKF – Prague Philharmonia: Další sezona plná novinek. Zaměří se na Martinů, Mozarta neopustí

Přední hudební těleso PKF – Prague Philharmonia otevírá sezonu 2015/2016 v čele s novým šéfdirigentem a hudebním ředitelem Emmanuelem Villaumem. PKF – Prague Philharmonia se v tomto roce představí v novém stylu.  Stěžejním tématem letošní sezony bude totiž tvorba Bohuslava Martinů a francouzských skladatelů počátku 20. století. Z programu ale nezmizí ani klasický repertoár jako Beethoven a Mozart.

„PKF si vybudovala skvělé renomé. Chtěl bych v tomto ohledu navázat na své předchůdce a stavět na všech přednostech orchestru. Zároveň budu usilovat o přilákání nového publika z řad nastupující mladé generace,“ říká světově uznávaný dirigent Villaume. Zahajovací koncert se symbolickým názvem „První rendez-vous“ se uskuteční 4. října v Rudolfinu.

Na prvním koncertu sezony chce PKF propojit několik hudebních stylů. Zazní energická Beethovenova Symfonie č. 7 nebo Pět kusů pro orchestr, op. 10, Antona Weberna. „Na pódiu přivítáme i slavného houslistu Augustina Dumaye se skvostným Mendelssohnovým Houslovým koncertem, jemuž bude předcházet Ravelova výtečně zkomponovaná poklona barokním tancům Le Tombeau de Couperin,“ dodává maestro Villaume. Koncert „První rendez-vous“ proběhne od 19:30 v pražském Rudolfinu.

V průběhu sezony s PKF vystoupí například Iva Bittová, mezzosopranistka Dagmar Pecková a respektovaný Matthias Pintcher, hudební ředitel pařížského Ensemble InterContemporain. Představí se také někdejší šéfdirigenti PKF Jakub Hrůša a Jiří Bělohlávek. „Vybudovali výborný ansámbl, který je mezinárodně uznávaný pro svou hudební preciznost, styl a absolutní smysl pro detail. Obou si velice vážím,“ říká nový šéfdirigent. Kompletní program PKF – Prague Philharmonia pro sezonu 2015/16 najdete na oficiálních stránkách www.pkf.cz.

Francouzský šéfdirigent Emmanuel Villaume má za sebou spolupráci s nejprominentnějšími operními soubory a symfonickými orchestry z celého světa. Vystupoval například v Metropolitní opeře, Washingontské opeře, Státních operách v Hamburku, Montrealu, Marseilles a San Franciscu. Vykonával funkci šéfdirigenta Slovenské filharmonie a Slovinské filharmonie a už třetí sezonu zároveň působí jako hudební ředitel Dallas Opera.

„S PKF – Prague Philharmonia jsem se v minulosti setkal již několikrát. Mezi naše nejvýznamnější společné počiny jistě patří nahrávání s Annou Netrebko pro Deutsche Grammophon či spolupráce na CD s Bryanem Hymelem pro Warner Classic. I proto mi naše propojení přijde logickým vyústěním dosavadní spolupráce,“ míní maestro Villaume.


České fetiše pomohou pražským bezdomovcům

1. listopadu 2017 v 16:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Lidé bez domova, kteří prodávají časopis Nový prostor, letos na Vánoce nabídnou svým čtenářům a příznivcům krom časopisu i knihu. Půjde o druhý výběr fejetonů Jana Sterna nazvaný Česko je hezko. Prodejci Nového Prostoru začnou knihu prodávat 1. listopadu. Jsou jejím výhradním distributorem, jinde...

Další články
Nahoru