dnes
Čtvrtek - zatazeno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Pitná voda v Praze asi podraží o dvě procenta, což je pod republikovým průměrem
Cisterny s pitnou vodou. Ilustrační foto: archiv

Pitná voda v Praze asi podraží o dvě procenta, což je pod republikovým průměrem

Podle dosavadních signálů i na základě již zveřejněných cen vodného a stočného se cena vody v České republice v příštím roce zvýší oproti letošnímu roku v průměru o tři procenta. Uvedl to předseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) František Barák. 

Potvrzují to i zatím dostupné informace z deseti největších v ČR působících vodárenských společností, jejichž přehled SOVAK ČR vypracoval. Nárůst cen vodného a stočného u žádné z nich nepřekračuje v porovnání s letošními cenami pět procent, u většiny se pohybuje zvýšení cen mezi dvěma až třemi procenty a některé společnosti budou v příštím roce dodávat a čistit vodu za stejné ceny jako letos.

V Praze se očekává zvýšení ceny o dvě procenta, cena by včetně DPH měla být 75,84 korun za metr krychlový pitné vody. Cenu musí ještě schválit Rada hl.m. Prahy.

Anketa

Pijete vodu z kohoutku?

91%
(91%)
9%
(9%)
To v praxi znamená, že se ceny vody v ČR v příštím roce zvýší v průměru meziročně méně, než tomu bylo na počátku roku letošního. Nárůst cen vodného a stočného v roce 2013 v porovnání s rokem 2012 totiž činil v průměru v ČR téměř 7 procent.

Co určuje cenu vody

Ceny vodného a stočného nestanovují pouze vodohospodářské společnosti. Ty z ročních tržeb za vodné a stočné ve výši zhruba 27 miliard korun odvádějí státu téměř 35 procent na daních a poplatcích za čerpání podzemní a povrchové vody. Další stovky milionů ročně platí vodárny městům a obcím například za zábory veřejných prostranství, za uzávěry komunikací při opravách, rekonstrukcích a výstavbě vodovodních a kanalizačních řadů. I tyto stamilióny jsou součástí ceny vodného a stočného. kohoutek3

Do cen vody se také promítá schopnost krajiny vsakovat vodu. Vodu, která se nevsákne do půdy, musí totiž vodohospodářské společnosti vyčistit. SOVAK ČR proto podle Františka Baráka podporuje jakákoli omezení vedoucí k zabetonování krajiny.

Záleží na obcích

Jak navíc připomněl generální ředitel společnosti ČEVAK, a.s., Jiří Heřman, podstatnou roli při stanovení cen vodného a stočného hrají obce. Vodohospodářský majetek v ČR patří v současné době těmto subjektům z více než 85 procent. Cena vody se tak může podle toho, jakou strategii obce volí, lišit i velmi významně v rámci jednoho regionu. „V působnosti naší společnosti počítáme v příštím roce zhruba s třemi sty rozdílnými cenami,“ podotkl Heřman.


Další články
Nahoru