Dnes Neděle - oblacno -7°C
Zítra Pondělí - snih 0°C
Pondělí 18. 1. 2021
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Písecká brána zve na Olympijské století 1920-2020
Jan Lacina, místostarosta Prahy 6. Foto: FB

Písecká brána zve na Olympijské století 1920-2020

Do konce října najdete v Písecké bráně řadu sportovních příběhů našich olympijských medailistů za posledních 100 let. Výstava Olympijské století 1920–2020 vás provede historií pomocí plakátů z letních olympijských her, které jsou pro každou olympiádu jedinečné.

„Při olympiádě prezentují ze sebe pořadatelské země to nejlepší, a také jedinečný vizuální styl, který kombinuje specifika dané země a zároveň být kosmopolitní a nadnárodní,“ uvedl při zahájení výstavy Alexandr Kliment za představitele Českého olympijského výboru.

Výstava se koná v roce, kdy by olympijské století završily olympijské hry v Tokiu, ty jsou ale kvůli pandemii odložené. „Mezinárodní olympijský výbor je posunul o rok, aby neochudil jednu generaci sportovců o jejich sportovní vrchol, a ani jejich fanoušky. Coubertinovské heslo tak můžeme volně parafrázovat, že nemusíme vyhrát, ale musíme čestně a ze všech sil bojovat. A na každém panelu je jeden takový příběh o čestném boji ze všech sil,“ dodal.

„Aktuální výstava, stejně jako ostatní, které v tomto kontextu připravujeme, naplňují veřejnoprávní poslání informovat, vzdělávat a bavit. Ať vás stejně jako mě i dojme, neboť dojetí je něco, co ke sportu neodmyslitelně patří,“ dodal směrem k návštěvníkům Jan Lacina, místostarosta Prahy 6 pro kulturu, sport a volný čas.

olympijske-stoleti1

Plukovník Michal Burian z Vojenský historický ústav Praha výstavu pro Prahu 6 připravil a věnoval ji také trenérům, kterým vděčíme za výchovu sportovců. Na vernisáž výstavy přijali pozvání olympionici Imrich Bugár a Martin Doktor, jejichž příběhy naleznete na výstavě, a Eva Samková, která si na výstavu plakátů ze zimních olympiád bude muset počkat do další výstavy.


Divadlo v Dlouhé: O nepotřebných věcech a lidech

15. ledna 2021 v 11:57

Divadlo v Dlouhé připravilo sérii nedělního pohádkového čtení. V 15 hodin vám některý z herců či hereček přečte jednu pohádku z knihy Arnošta Goldflama O nepotřebných věcech a lidech.

Anders de la Motte: Jarní oběť

11. ledna 2021 v 11:01

Nový psychothriller z pera Anderse de la Motte, stálice na nebi hvězdných švédských autorů. Valpružina noc, rok 1986. Magické oslavy nástupu jara v lesích kolem zámku Bokelund v jižním cípu Švédska vydaly svou oběť – šestnáctiletou Elitu Svartovou, zabitou rituálním způsobem. Zbytek dívčiny rodiny...

Národní technické muzeum připomene osobnost Vladimíra Mandla, zakladatele kosmického práva

8. ledna 2021 v 18:34

Dnes, 8. ledna 2021, si v souvislosti s 80. výročím jeho úmrtí připomínáme osobnost docenta práv Vladimíra Mandla, jenž je světové veřejnosti znám jako zakladatel kosmického práva a který byl vlastníkem československého patentu z roku 1935 na „vysokostoupající raketu“. Národní technické muzeum...

Gardnerová Lisa: Hledej mě

6. ledna 2021 v 11:22

Dům pětičlenné rodiny je momentálně místem činu: čtyři z nich jsou brutálně zavražděni, zbývající – šestnáctiletá dívka – zmizela. Měla štěstí a podařilo se jí uniknout? Nebo je její zmizení důkazem něčeho děsivého?

Osobnosti Prahy 2 a výročí v lednu 2021

5. ledna 2021 v 10:17

Jiří Dienstbier, Jaroslav Seifert, Jiří Cieslar, Jan Palach, Milan „Mejla“ Hlavsa a mnozí další. Osobnosti Prahy 2, které v měsíci lednu mají výročí.

Online: Novoroční koncert z radnice

30. prosince 2020 ve 12:59

Praha 4 zve k poslechu Novoročního koncertu z Nuselské radnice.

Kulturní centrum Průhon hostí rekordní počet umělců

29. prosince 2020 v 07:26

Celkem 28 umělců ze spolku Jednota umělců výtvarných vystavuje 123 uměleckých děl v Kulturním centru Průhon na Praze 17. Tolik umělců a uměleckých děl najednou zatím galerie v pražských Řepích nehostila. Výstava JUV je netradiční nejen velkým zastoupením výtvarníků, ale i možností virtuální...

Národní muzeum zůstane částečně otevřeno

18. prosince 2020 v 05:17

Mezinárodní výstava o době starověkého Egypta Sluneční králové bude za přísných hygienických podmínek i nadále přístupná pro návštěvníky muzea. Dohodl se na tom ministr kultury Lubomír Zaorálek s Hlavní hygieničkou ČR Jarmilou Rážovou. 

Další články
Nahoru