Dnes Středa - zatazeno 3°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 1°C
Středa 14. 4. 2021
Svátek má Vincenc, Vincent
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Písecká brána zve na Olympijské století 1920-2020
Jan Lacina, místostarosta Prahy 6. Foto: FB

Písecká brána zve na Olympijské století 1920-2020

Do konce října najdete v Písecké bráně řadu sportovních příběhů našich olympijských medailistů za posledních 100 let. Výstava Olympijské století 1920–2020 vás provede historií pomocí plakátů z letních olympijských her, které jsou pro každou olympiádu jedinečné.

„Při olympiádě prezentují ze sebe pořadatelské země to nejlepší, a také jedinečný vizuální styl, který kombinuje specifika dané země a zároveň být kosmopolitní a nadnárodní,“ uvedl při zahájení výstavy Alexandr Kliment za představitele Českého olympijského výboru.

Výstava se koná v roce, kdy by olympijské století završily olympijské hry v Tokiu, ty jsou ale kvůli pandemii odložené. „Mezinárodní olympijský výbor je posunul o rok, aby neochudil jednu generaci sportovců o jejich sportovní vrchol, a ani jejich fanoušky. Coubertinovské heslo tak můžeme volně parafrázovat, že nemusíme vyhrát, ale musíme čestně a ze všech sil bojovat. A na každém panelu je jeden takový příběh o čestném boji ze všech sil,“ dodal.

„Aktuální výstava, stejně jako ostatní, které v tomto kontextu připravujeme, naplňují veřejnoprávní poslání informovat, vzdělávat a bavit. Ať vás stejně jako mě i dojme, neboť dojetí je něco, co ke sportu neodmyslitelně patří,“ dodal směrem k návštěvníkům Jan Lacina, místostarosta Prahy 6 pro kulturu, sport a volný čas.

olympijske-stoleti1

Plukovník Michal Burian z Vojenský historický ústav Praha výstavu pro Prahu 6 připravil a věnoval ji také trenérům, kterým vděčíme za výchovu sportovců. Na vernisáž výstavy přijali pozvání olympionici Imrich Bugár a Martin Doktor, jejichž příběhy naleznete na výstavě, a Eva Samková, která si na výstavu plakátů ze zimních olympiád bude muset počkat do další výstavy.


Julie Clark: Poslední let

Včera ve 12:28

Claire má dokonalý život. Je vdaná za potomka z prominentní rodiny, bydlí v nádherném domě, její dny ladně a bezchybně plynou a její budoucnost se zdá příznivá… Jenže ve skutečnosti nic není takové, jak to na první pohled vypadá.

Balet Národního divadla uvede pohádkový příběh Spící krasavice

10. dubna 2021 v 11:11

Výpravný balet Spící krasavice hudebního skladatele Petra Iljiče Čajkovského vstupuje do repertoáru Baletu Národního divadla v choreografii legendární primabaleríny Márcii Haydée jako pozoruhodný artefakt duchovního odkazu baletní klasiky.

Dnes začínají oslavy Mezinárodního dne Romů

7. dubna 2021 v 17:14

Dnes začínají oslavy Mezinárodního dne Romů, které pořádá spolek Ara Art. Kulturní akce, která potrvá až do pátku 9. dubna se uskuteční v divadle D21 na Vinohradech. Sledovat je diváci budou moct pouze online a to již podruhé od loňského roku, kdy oslavy poprvé narušila koronavirová...

Rebecca Serleová: Za pět let

6. dubna 2021 ve 12:14

Dannie je špičková manhattanská právnička. Je ambiciózní, zvyklá uvažovat pragmaticky a žije spokojený a klidný život se svým přítelem Davidem, který ji právě požádal o ruku. Její nejlepší kamarádka Bella je její pravý opak – divoká bohémka, která se každý týden zamiluje do někoho...

Online: Anglická konverzace 50+

6. dubna 2021 v 09:45

Anglická konverzace pro mírně a středně pokročilé, která se řídí heslem „vesele vesele život musíš brát“ je určena pro účastníky ve věkové kategorii 50+.

Lobkowiczkým palácem vitruálně, v českém jazyce a zdarma

4. dubna 2021 v 06:35

Poznejte historii a krásu muzea Lobkowiczkého paláce během živé virtuální prohlídky vysílané zdarma.

Podpořte RockOperu Praha, vzkazuje grantové komisi Společnost Richarda Wagnera

29. března 2021 ve 20:55

RockOpera Praha získává ke své petici proti jednání grantové komise hlavního města Prahy podporu také od Společnosti Richarda Wagnera. Ta divadlu poslala dopis, ve kterém mimo jiného RockOperu Praha označuje za pokračovatele v myšlence Gesamtkunstwerku, tedy souborného uměleckého díla,...

Katalog umění ve veřejném prostoru je dostupný jako mapa i jako otevřená data

29. března 2021 ve 12:52

Galerie hlavního města Prahy (GHMP) na pražském portálu otevřených dat nově zveřejnila data týkající se umění ve veřejném prostoru. Galerie mapuje jak existující, tak zaniklá díla. Otevřená městská data jsou dostupná veřejným i soukromým subjektům k dalšímu využití, například k tvorbě mapových...

Anglická konverzace 50+ online

28. března 2021 v 09:02

Anglická konverzace pro mírně a středně pokročilé, která se řídí heslem „vesele vesele život musíš brát“ je určena pro účastníky ve věkové kategorii 50+.

Noc divadel letos s podtitulem Fresh Air

26. března 2021 v 08:10

Devátý ročník Noci divadel se uskuteční tradičně třetí listopadovou sobotu – 20. 11. 2021, letos s podtitulem Fresh Air. Zúčastněná divadla tak nejen naváží na loňské téma udr-život-elnost, ale představí také čerstvé novinky na divadelní scéně, novátorské přístupy nebo reflexi situace spojené...

Klaunovy názory ve filmové verzi

24. března 2021 v 11:00

Pro derniéru dramatizace románu Heinricha Bölla Klaunovy názory zvolilo pražské A studio Rubín netradiční formu. Vytvořilo speciální filmovou verzi, jejíž prostor se z jeviště Rubínu přenesl do autentického bytu hlavního představitele „smutného“ klauna Šimona Krupy. 

Další články
Nahoru