Dnes Neděle - jasno 10°C
Zítra Pondělí - skorojasno 11°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pirátská zastupitelka Prahy 10 kvůli členství v komisi rezignovala
Ilustrační foto: archiv

Pirátská zastupitelka Prahy 10 kvůli členství v komisi rezignovala

V Praze 10 k pátku rezignovala na svůj mandát pirátská zastupitelka Zuzana Freitas Lopesová. Důvodem je, že nová koalice Společně pro Prahu 10 (ODS a TOP 09), Vlasty a STAN s KDU-ČSL ji v bytové komisi, kde dosud zasedala, nahradila zastupitelem Stanislavem Šimkem z SPD. ČTK o tom v tiskové zprávě informoval mluvčí pražských Pirátů Michal Polák. Za Freitas Lopesovou se zastupitelkou stane pirátská náhradnice Bohdana Holá.

Podle Freitas Lopesové SPD v tajné volbě podpořila zvolení nového vedení městské části, takže její odstranění z bytové komise vypadá jako politický obchod. „Nemáme v ní (komisi) vůbec zastoupení. Ve výboru pro sport a volnočasové aktivity místo mě zasedá Josef Nerušil (SPD). Účast v sociálním výboru se ani nedostala na stůl," uvedla. Dodala, že se nyní zaměří na působení na pražském magistrátu, kde mají být Piráti součástí dojednávané koalice.

Mluvčí Prahy 10 Marcel Pencák za vedení radnice uvedl, že Freitas Lopesová působí jako náměstkyně ministra práce a sociálních věcí a zastupitelka a členka několika výborů na magistrátu. „Skutečným důvodem její rezignace je tedy spíše zjištění, že funkci zastupitelky na Praze 10 již není schopna zastávat z časových důvodů. Tvrzené důvody o ‚obchodu‘ s SPD jsou tedy jednoznačně nepravdou a politickou hrou paní zastupitelky, resp. Pirátské strany. Vládnoucí koalice na Praze 10 se o podporu SPD neopírá,“ uvedl.

Starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS) dodal, že složení výborů a komisí se po volbách obměňuje standardně, a nedá se tak mluvit o tom, že by byla Fraitas Lopesová z komise „odstraněna“. „Rezignace, kterou jsem od paní zastupitelky obdržel, jakékoliv konkrétní důvody jejího kroku neobsahuje. Tvrzení Pirátské strany i s ohledem na to nepůsobí důvěryhodně,“ uvedl.

Na uvolněné místo v zastupitelstvu za Piráty nastoupí Holá. Ta by se chtěla zaměřit na kontrolu rozpočtu a financování, přibližování práce úřadu veřejnosti, zlepšování úředních procedur a poradenské služby v souvislosti s cenami energií, rodinnými financemi a bydlením.

Volby v Praze 10 vyhrála koalice Společně pro Prahu 10, která získala 14 mandátů. Druhá koalice Vlasta a STAN s podporou lidovců má deset mandátů a třetí ANO devět. Do zastupitelstva se dostali ještě Piráti s osmi křesly a SPD, Trikolora a Nezávislí kandidáti se čtyřmi.

Zastupitelé Jaroslav Štěpánek a jeho dcera Tereza Hauffenová byli sice zvoleni za ANO, ale po volbách přestoupili do ODS. Koalice Společně pro Prahu 10 (ODS a TOP 09), Vlasty a STAN s KDU-ČSL tak má ve 45členném zastupitelstvu 26 hlasů, starostou je Martin Valovič (ODS).

Praha 10 je podle počtu obyvatel po Praze 4 druhou největší městskou částí, loni v ní žilo asi 114 400 lidí. Tvoří ji celé Vršovice a části katastrálních území Strašnice, Malešice, Záběhlice, Michle, Vinohrady, Hrdlořezy, Hloubětín a Žižkov.


Autor: ČTK

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Zasedání výboru pro otevřenou radnici Prahy 18

11. května 2023 v 07:48

Výbor pro otevřenou radnici zasedá v pondělí 15. května v 17:30 v obřadní síni ÚMČ Praha 18, Bechyňská 639.

V Letňanech zasedne Výbor pro školství vzdělávání a sport

10. května 2023 v 07:00

V budově ZŠ generála Františka Fajtla se 15. května v 17 hodin koná zasedání Výboru pro školství vzdělávání a sport.

Na radnici Prahy 18 zasedne Výbor pro dopravu a majetek

6. května 2023 v 06:26

V úterý 9. května se v obřadní sni ÚMČ Praha 18 v Bechyňské ulici 639 koná zasedání Výboru pro dopravu a majetek. Začíná v 17 hodin a je přístupné veřejnosti.

Další články
Nahoru