Dnes Neděle - jasno 0°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 3°C
Neděle 29. 1. 2023
Svátek má Zdislava
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Pirátská zastupitelka Prahy 10 kvůli členství v komisi rezignovala
Ilustrační foto: archiv

Pirátská zastupitelka Prahy 10 kvůli členství v komisi rezignovala

V Praze 10 k pátku rezignovala na svůj mandát pirátská zastupitelka Zuzana Freitas Lopesová. Důvodem je, že nová koalice Společně pro Prahu 10 (ODS a TOP 09), Vlasty a STAN s KDU-ČSL ji v bytové komisi, kde dosud zasedala, nahradila zastupitelem Stanislavem Šimkem z SPD. ČTK o tom v tiskové zprávě informoval mluvčí pražských Pirátů Michal Polák. Za Freitas Lopesovou se zastupitelkou stane pirátská náhradnice Bohdana Holá.

Podle Freitas Lopesové SPD v tajné volbě podpořila zvolení nového vedení městské části, takže její odstranění z bytové komise vypadá jako politický obchod. „Nemáme v ní (komisi) vůbec zastoupení. Ve výboru pro sport a volnočasové aktivity místo mě zasedá Josef Nerušil (SPD). Účast v sociálním výboru se ani nedostala na stůl," uvedla. Dodala, že se nyní zaměří na působení na pražském magistrátu, kde mají být Piráti součástí dojednávané koalice.

Mluvčí Prahy 10 Marcel Pencák za vedení radnice uvedl, že Freitas Lopesová působí jako náměstkyně ministra práce a sociálních věcí a zastupitelka a členka několika výborů na magistrátu. „Skutečným důvodem její rezignace je tedy spíše zjištění, že funkci zastupitelky na Praze 10 již není schopna zastávat z časových důvodů. Tvrzené důvody o ‚obchodu‘ s SPD jsou tedy jednoznačně nepravdou a politickou hrou paní zastupitelky, resp. Pirátské strany. Vládnoucí koalice na Praze 10 se o podporu SPD neopírá,“ uvedl.

Starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS) dodal, že složení výborů a komisí se po volbách obměňuje standardně, a nedá se tak mluvit o tom, že by byla Fraitas Lopesová z komise „odstraněna“. „Rezignace, kterou jsem od paní zastupitelky obdržel, jakékoliv konkrétní důvody jejího kroku neobsahuje. Tvrzení Pirátské strany i s ohledem na to nepůsobí důvěryhodně,“ uvedl.

Na uvolněné místo v zastupitelstvu za Piráty nastoupí Holá. Ta by se chtěla zaměřit na kontrolu rozpočtu a financování, přibližování práce úřadu veřejnosti, zlepšování úředních procedur a poradenské služby v souvislosti s cenami energií, rodinnými financemi a bydlením.

Volby v Praze 10 vyhrála koalice Společně pro Prahu 10, která získala 14 mandátů. Druhá koalice Vlasta a STAN s podporou lidovců má deset mandátů a třetí ANO devět. Do zastupitelstva se dostali ještě Piráti s osmi křesly a SPD, Trikolora a Nezávislí kandidáti se čtyřmi.

Zastupitelé Jaroslav Štěpánek a jeho dcera Tereza Hauffenová byli sice zvoleni za ANO, ale po volbách přestoupili do ODS. Koalice Společně pro Prahu 10 (ODS a TOP 09), Vlasty a STAN s KDU-ČSL tak má ve 45členném zastupitelstvu 26 hlasů, starostou je Martin Valovič (ODS).

Praha 10 je podle počtu obyvatel po Praze 4 druhou největší městskou částí, loni v ní žilo asi 114 400 lidí. Tvoří ji celé Vršovice a části katastrálních území Strašnice, Malešice, Záběhlice, Michle, Vinohrady, Hrdlořezy, Hloubětín a Žižkov.


Autor: ČTK

Konference přilákala do Sněmovny klíčové aktéry vzdělávání

24. ledna 2023 v 15:14

Pedagogický leadership byl hlavním tématem konference, kterou ve spolupráci s organizací Učitel naživo a redakcí Řízení školy pořádala poslankyně Renáta Zajíčková (ODS). Dvanáct vybraných hostů přineslo v diskuzních panelech svůj úhel pohledu na toto aktuální téma – od leadershipu jako inovace ve...

Další články
Nahoru