Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 20°C
Zítra Pátek - bourky 20°C
Čtvrtek 18. 8. 2022
Svátek má Helena
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Piráti zveřejnili kandidáty na primátora, Hřib má čtyři vyzyvatele. Jaké jsou jejich priority?
Pokud by Zdeněk Hřib uspěl ve volbách, rád by pokračoval v sázení stromů. Zdroj foto: Magistrát hl. m. Prahy

Piráti zveřejnili kandidáty na primátora, Hřib má čtyři vyzyvatele. Jaké jsou jejich priority?

Pražské krajské sdružení začalo volit jedničku kandidátky Pirátů na magistrát. Kromě současného primátora Zdeňka Hřiba byli do primárních voleb nominováni také radní Prahy 12 Jiří Brůžek, člen finanční komise Rady městské části Praha 2 Aleš Chán a ředitelka neziskové organizace Fokus Praha a krizová interventka Magdalena Opletalová. Na poslední chvíli oznámila nominaci místostarostka Prahy 10 Jana Komrsková. O výsledku rozhodne pražská členská základna v dvoukolové volbě. Primárky jsou pro Piráty standardním způsobem výběru všech kandidátů. Informoval o tom mluvčí pražských Pirátů Michal Polák. Další komunální volby se konají příští rok na podzim. 

O obhajobu bude usilovat současný primátor Zdeněk Hřib. „Praha se doslova mění pod rukama. A to je dobře, protože jsme změnu slibovali našim voličům v předchozích volbách. Praha si zaslouží politickou kontinuitu a stabilitu kvůli dokončení započaté práce. I přesto, že naše volební období hodnotím jako úspěšné, tak nebylo možné za tři roky dokončit všechny projekty, které jsme zahájili. Pokračovat chci zejména ve splnění slibu vysázet milion stromů za osm let, v naplňování klimatického plánu od solární elektrárny až po bioplynovou stanici, chci také začít stavět městské byty na pozemcích, jejichž směnu se státem teď dokončujeme,“ uvedl.

„Do Prahy přijdou díky mému intenzivnímu vyjednávání desítky miliard korun z EU na rozvoj města, a budeme tak moci stavět další mosty, školy a školky, P+R parkoviště i metro D a vnitřní okruh. Také pevně věřím, že nová vláda konečně pohne s vnějším okruhem a postaví co nejdříve úsek 511, pro který my už vykupujeme zelené pásy, zatímco stát nevykoupil zatím ani metr pozemku na samotnou silnici,“ dodal.

O post lídra se uchází také člen Pirátů z Prahy 2 Aleš Chán. „Věřím, že dokážu být konstruktivní soupeř Zdeňka Hřiba. Nabízím využití znalosti principů agilního řízení, organizační schopnosti, finanční gramotnost,“ vysvětlil svou motivaci Chán.

Dalším vyzyvatelem současného primátora je Jiří Brůžek. „Tyto volby jsou příležitostí, jak opět dostat do hry naše témata, ukázat, že víme, co lidé chtějí a umíme jim to dát. Obrovský úspěch před čtyřmi lety nás dostal do velké hry. Zastavili jsme dost zásadní kamarádšofty, začali jsme nabourávat zavedené pořádky a zaznamenali nemalé úspěchy. Bohužel nejsou příliš vidět. Naše hodnoty se ,ztratily v překladu´” a rozmělnily se,“ sdělil modřanský radní.

„Potřebujeme dát Pražanům jasnou vizi budoucí metropole a konkrétní řešení jejich každodenních potřeb. Můžeme se opřít o naše hodnoty a zkušenosti z městských částí. Pokud dostanu důvěru členů strany, jsem připraven okamžitě sestavit tým a začít s ním pracovat na úspěchu ve volbách. Budeme zdůrazňovat naše témata a hledat jejich průnik s praktickými potřebami Pražanů. Budeme usilovat o takový výsledek, abychom byli relevantní silou, kterou nemohou ostatní strany obejít,” přiblížil svou vizi.

Jedničkou kandidátky by se ráda stala také Magdalena Opletalová. „Mou vizí je Praha bez bariér – těch fyzických i těch neviditelných; město, které dbá na lidská práva a důstojnost všech svých obyvatel, respektuje jejich různorodost a právo na sebeurčení, podporuje je v participaci na rozhodování a umožňuje rozvíjet individuální blaho při zachování společenské odpovědnosti,“ popisuje Opletalová.

Do finální dvoukolové volby postoupí ti kandidáti, kterým se podaří v anketě na pirátském fóru získat nejméně 46 hlasů. Ve čtvrtek 9. prosince proběhne debata zájemců o post jedničky, poté bude probíhat samotná volba, ze které by mělo v sobotu 20. prosince vzejít jméno lídra či lídryně pražské pirátské kandidátky.


Autor: Jan Puci

Proměnu dopravní sítě plánuje Praha 5, vytvořila nový generel

16. srpna 2022 v 19:12

Praha 5 má k dispozici nový koncepční dokument s názvem Generel dopravy MČ Praha 5. Základním předpokladem je zkvalitnění života místních obyvatel lepší nabídkou služeb městské mobility. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí městské části Lenka Abessi.

Praha 5 odsouhlasila Strukturální plán, pomůže s rozvojem území

21. července 2022 v 09:27

Zastupitelstvo městské části projednalo a odsouhlasilo Strukturální plán MČ Praha 5. Ten má určovat rámec rozvoje území a být podkladem pro rozhodování samosprávy k jednotlivým stavebním záměrům na území městské části.  

Zastupitelé Prahy 5 schválili připomínky k návrhu Metropolitního plánu

6. července 2022 ve 14:03

Zastupitelé Prahy 5 na konci června po rozsáhlé diskusi schválili připomínky k návrhu Metropolitního plánu hl. m. Prahy pro veřejné jednání. Informovala o tom mluvčí městské části Lenka Abessi.

Praha 5 snížila počet zastupitelů, po volbách jich bude 41

3. července 2022 ve 14:19

Zastupitelé páté městské části tento týden schválili počet členů Zastupitelstva MČ Prahy 5 pro volební období 2022 až 2026. Bude jich 41, v tomto období jich je 43. Volby se budou konat 23. a 24. září.  

Další články
Nahoru