dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Pražská politika

Piráti žalují městské firmy, které jim nechtějí sdělit informace o odměnách politikům

Zastupitel za Piráty Adam Zábranský dnes zažaloval tři obchodní společnosti ovládané hl. m. Prahou. Ty podle něj v rozporu s judikaturou prohlašují, že nejsou povinným subjektem dle zákona o svobodném přístupu k informacím a informace na základě žádostí tak neposkytují. Jedná se o všechny tři pražské holdingy: Pražská energetika Holding, a.s., Pražská teplárenská Holding, a.s., ve kterých má Praha 51 % účast a Pražská plynárenská Holding, a.s., kterou město vlastní dokonce ze 100 %.

Piráti po nich chtěli poskytnout informace o odměnách členů statutárních orgánů (dozorčích rad a představenstev) ve všech firmách v holdingu. V dozorčích radách a představenstvech firem s majetkovou účastí města totiž často sedí politici a dle Pirátů by veřejnost měla vědět, kolik za to berou.

Odměny členů statutárních orgánů se skládají ze dvou složek: pravidelných měsíčních odměn (většinou v řádu jednotek až několika desítek tisíc korun) a jednou ročně udělovaných tantiém neboli podílů na zisku (u některých obchodních společností v řádu několika milionů korun na osobu).

Piráti vycházejí z toho, že údaje o těchto odměnách by u městem ovládaných společností měly být veřejné. V současnosti tomu ale tak v mnohých případech není. Jen málo společností je dává na web a z údajů v obchodním rejstříku například nelze zjistit, jaké odměny dostávají jednotliví členové dozorčí rady a představenstva Pražské plynárenské (dceřiná společnost Pražské plynárenské Holding). „Víme pouze to, že celkově si za rok 2014 rozdělili 13,9 milionů korun v měsíčních odměnách a 28 milionů na tantiémách,“ říká Zábranský.

Problém nejsou podle Pirátů jen odměny. „Ve firmách s majetkovou účastí Prahy se točí desítky miliard korun ročně. Transparence magistrátu zdaleka nestačí, dokud městské firmy ani nebudou poskytovat informace v souladu se zákonem, všechno to ohánění otevřeností je pouhý výsměch,“ upozorňuje Adam Zábranský, který se o městské firmy zajímá.

„Dokud s tím koalice není ochotna nic udělat, nezbývá nám než se o informace soudit. Již před dvěma měsíci jsem zažaloval společnost Pražská plynárenská Servis distribuce z plynárenského holdingu, dnes se přidávají tři další,“ dodal.


Další články
Nahoru