dnes
Úterý - obcasny-dest
9°C
zítra
Středa - oblacno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Pražská politika

Piráti vyrazili do boje proti „nejmocnějšímu muži Prahy“. Nenechali na něm nit suchou

V reakci na probíhající rozpad pražské koalice požádal zastupitelský klub Pirátů v Praze své krajské sdružení o souhlas s vyjednáváním koalice, ve které nebude ČSSD, ODS ani KSČM. „Snažíme se odstavit od moci Karla Březinu, o kterém se v médiích píše jako o nejmocnějším muži pražské koalice, a matadory pražského zastupitelstva Miloslava Ludvíka a Jana Slezáka, kteří ve vedení Prahy zajišťují kontinuitu s érou Pavla Béma,“ informovali Piráti v tiskové zprávě.

„Jsme přesvědčeni, že v zájmu Pražanů je nutné oslabit pozici Karla Březiny, který ve stávající koalici působí jako vládce Prahy. V současné koalici považujeme ČSSD za největší problém hlavně kvůli personálním vazbám, které v Praze má. Současně jsme během téměř ročního působení v zastupitelstvu zjistili skutečný rozsah ochromení základních funkcí úřadu. Úřadu se často nedaří vypisovat ani jednoduchá výběrová řízení (například v oblasti IT), zastupitelé mívají problém dostat se k požadovaným informacím a úředníci bohužel běžně nejsou odměňovaní podle odvedené práce a předvedených schopností, ale za slepou poslušnost případně ze známosti. To chceme změnit a vypadá to, že z pozice pouhé tolerance Rady to nebude možné. Po roce práce v zastupitelstvu prakticky na plný úvazek navíc mnohem lépe víme, do čeho bychom šli," sdělil Jakub Michálek, předseda zastupitelského klubu Pirátů.

„Piráti přímou demokracii realizují v praxi. O zásadních věcech, které určují budoucnost Pirátů, nerozhoduje úzká skupina vyvolených, ale všichni členové příslušného oblastního sdružení strany. Máme za to, že ke dvojbloku Kleslová – Březina je potřeba navrhnout realistickou alternativu v souladu s našimi předvolebními cíli (koalice s ODS či KSČM je pro nás i nadále nepřijatelná), proto jsme požádali členy pražských Pirátů, aby nám dali mandát vyjednávat koalici s Trojkoalicí, TOP 09 a ANO, případně částmi těchto stran," sdělil Ondřej Profant, předseda pražských Pirátů.

„Je dost dobře možné, že nová pražská koalice už je domluvená a jen se čeká na nejvhodnější chvíli, kdy ji oznámit, třeba to tak ale není. Když před pár týdny týdeník Respekt zveřejnil vážná podezření o možných úplatcích, které měl nabízet Karel Březina, Piráti byli jediný zastupitelský klub, který proti Březinovi vystoupil. ANO a ČSSD následně místo toho, aby řešily problém důvěryhodnosti Karla Březiny, odvádějí pozornost uměle vyvolaným sporem o pražské stavební předpisy. Vypadá to ale, že to s tlakem na Trojkoalici přepískli a pád koalice je na dohled. Bylo by škoda, aby z něj Březina vzešel jako vítěz,“ uzavřel Jakub Michálek.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru