dnes
Středa - oblacno
5°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
7°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Piráti v Praze 11 vyzvali další strany k navržení jmen radních, mají pár podmínek
Ilustrační foto: archiv

Piráti v Praze 11 vyzvali další strany k navržení jmen radních, mají pár podmínek

Piráti v Praze 11 vyzvali potenciální koaliční partnery, aby do pondělního poledne předložili své návrhy na obsazení rady městské části. Piráti pro sebe požadují starostu a čtyři radní. Zbývajících pět postů radních mezi sebe mají rozdělit ANO, ODS a TOP 09 se STAN, které spolu při koaličních jednáních spolupracují na základě memoranda uzavřeného po volbách. ČTK to dnes sdělil Milan Minařík z Pirátů. Jižní Město je poslední pražská městská část, která nemá od říjnových voleb nové vedení. Sestavení koalice tam komplikují dlouhodobě napjaté vztahy.

„Na základě našeho návrhu koalice pro Prahu 11, kde uvádíme formát rady – čtyři radní a post starosty pro Piráty a pět radních pro strany memoranda, jsme dnes požádali ANO, TOP 09 a STAN a ODS, aby nám předložily své nominanty pěti potenciálních radních včetně jejich gescí a to do termínu 14. ledna 2019 12:00 hodin," uvedli Piráti.

Piráti mají tři podmínky pro vstup do koalice, podle důležitosti to jsou: pozice starosty pro Piráty, čtyři radní pro Piráty a nepřítomnost současného starosty Petra Jiravy (ANO) v radě městské části. Jiravu, který byl starostou v letech 1994 až 2002 a znovu od orku 2017, považují za symbol staré politiky.

Piráti by s uvedenými stranami měli dohromady 27 mandátů v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu. Po volbách usilovalo o spolupráci s Piráty Hnutí pro Prahu 11 (HPP11), dohromady však neměli potřebnou nadpoloviční většinu a nepřesvědčili ke spolupráci další uskupení.

Na Jižním Městě většina stran odmítá vyjednávat s některým z dalších uskupení. HPP11 odmítá spolupracovat s JMND, SPD a ODS. Podle HPP11 jsou tři zastupitelé ODS trestně stíháni. Piráti odmítají jednat s trestně stíhanými zastupiteli i se zastupiteli, kteří kumulují funkce.

S HPP11 odmítá spolupracovat ODS a volební koalice TOP 09 a STAN, která vylučuje spolupráci i s SPD. ANO říká, že je ochotné vyjednávat se všemi, v polovině října však pozastavilo jednání s HPP11.

Volby do zastupitelstva Prahy 11 vyhrálo HPP11 s 13 mandáty. Na druhém místě skončili Piráti, kteří obsadili devět křesel. Sedm mandátů získalo ANO, šest mandátů koalice TOP 09 a STAN, pět křesel ODS, tři uskupení Jižní Město – náš domov a zbývající dva mandáty SPD.

Praha 11, v níž žije 77 600 obyvatel, je na jihu hlavního města. Městská část zahrnuje katastrální území Chodova a Hájů.


Kandidáti na předsedu KDU-ČSL se utkají v debatě

15. ledna 2020 v 05:59

Kandidáti na post předsedy KDU-ČSL, kterými jsou poslanci Jan Bartošek a Marian Jurečka a europoslanec Tomáš Zdechovský, se utkají v debatě v pátek 17. ledna od 14 hodin v Obecním domě v Praze. Debata bude rozdělena do tří bloků a bude přenášena živě na webu a facebooku KDU-ČSL a také na...

Gesce nových radních Prahy 1

14. ledna 2020 ve 23:41

Na mimořádném zasedání Zastupitelstva Městské části Praha 1, konaném v úterý 14. ledna, odvolali zastupitelé dosavadní Radu MČ Praha 1 i předsedy Výborů ZMČ Praha 1 a zvolili nové vedení.

Další články
Nahoru