dnes
Pátek - jasno
18°C
zítra
Sobota - jasno
20°C
pozítří
Neděle - zatazeno
12°C
Piráti v Praze 11 vyzvali další strany k navržení jmen radních, mají pár podmínek
Ilustrační foto: archiv

Piráti v Praze 11 vyzvali další strany k navržení jmen radních, mají pár podmínek

Piráti v Praze 11 vyzvali potenciální koaliční partnery, aby do pondělního poledne předložili své návrhy na obsazení rady městské části. Piráti pro sebe požadují starostu a čtyři radní. Zbývajících pět postů radních mezi sebe mají rozdělit ANO, ODS a TOP 09 se STAN, které spolu při koaličních jednáních spolupracují na základě memoranda uzavřeného po volbách. ČTK to dnes sdělil Milan Minařík z Pirátů. Jižní Město je poslední pražská městská část, která nemá od říjnových voleb nové vedení. Sestavení koalice tam komplikují dlouhodobě napjaté vztahy.

„Na základě našeho návrhu koalice pro Prahu 11, kde uvádíme formát rady – čtyři radní a post starosty pro Piráty a pět radních pro strany memoranda, jsme dnes požádali ANO, TOP 09 a STAN a ODS, aby nám předložily své nominanty pěti potenciálních radních včetně jejich gescí a to do termínu 14. ledna 2019 12:00 hodin," uvedli Piráti.

Piráti mají tři podmínky pro vstup do koalice, podle důležitosti to jsou: pozice starosty pro Piráty, čtyři radní pro Piráty a nepřítomnost současného starosty Petra Jiravy (ANO) v radě městské části. Jiravu, který byl starostou v letech 1994 až 2002 a znovu od orku 2017, považují za symbol staré politiky.

Piráti by s uvedenými stranami měli dohromady 27 mandátů v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu. Po volbách usilovalo o spolupráci s Piráty Hnutí pro Prahu 11 (HPP11), dohromady však neměli potřebnou nadpoloviční většinu a nepřesvědčili ke spolupráci další uskupení.

Na Jižním Městě většina stran odmítá vyjednávat s některým z dalších uskupení. HPP11 odmítá spolupracovat s JMND, SPD a ODS. Podle HPP11 jsou tři zastupitelé ODS trestně stíháni. Piráti odmítají jednat s trestně stíhanými zastupiteli i se zastupiteli, kteří kumulují funkce.

S HPP11 odmítá spolupracovat ODS a volební koalice TOP 09 a STAN, která vylučuje spolupráci i s SPD. ANO říká, že je ochotné vyjednávat se všemi, v polovině října však pozastavilo jednání s HPP11.

Volby do zastupitelstva Prahy 11 vyhrálo HPP11 s 13 mandáty. Na druhém místě skončili Piráti, kteří obsadili devět křesel. Sedm mandátů získalo ANO, šest mandátů koalice TOP 09 a STAN, pět křesel ODS, tři uskupení Jižní Město – náš domov a zbývající dva mandáty SPD.

Praha 11, v níž žije 77 600 obyvatel, je na jihu hlavního města. Městská část zahrnuje katastrální území Chodova a Hájů.


Pražské hnutí ANO chce na zastupitelstvu řešit dopravu, má připraveno deset otázek

Včera v 10:03

Hnutí ANO dnes ráno na tiskové konferenci představilo 10 otázek týkajících se dopravy, na které se bude během jednání zastupitelstva ptát magistrátní koalice.

Pražská ODS navrhne vyvěšení izraelské vlajky

Včera v 09:55

Magistrát nedávno vyvěsil vlajku Tibetu a také NATO. Vedení Prahy zároveň rozhodlo, že na budovách magistrátu bude od 5. do 12. srpna i takzvaná duhová vlajka v rámci festivalu Prague Pride. V květnu při mezinárodním dni rodiny a v lednu při světovém dni manželství magistrát rovněž vyvěsí vlajky,...

Praha 5 zve na třetí zasedání Zastupitelstva městské části

20. března 2019 v 17:52

Zasedání se bude konat v úterý 26. března od 9 hodin v 6. patře budovy Štefánikova 13–15, v zasedací místnosti ZMČ.

Bývalého starostu Lomeckého v zastupitelstvu Prahy 1 nahradil Kračman

20. března 2019 ve 14:18

Bývalého starostu Prahy 1 Oldřicha Lomeckého (dříve TOP 09), který v politice skončil, nahradil v zastupitelstvu městské části bývalý radní pro kulturu a právník Filip Kračman (TOP 09), uvedla ČTK. Na svém posledním jednání to schválili radní městské části, kteří zároveň vzali na vědomí Lomeckého...

Zítra: Praha 11 zve na první jednání Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 11

19. března 2019 v 07:01

První jednání Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 11 je veřejné a koná se ve středu 20. března od 17 hodin v zasedací místnosti C Úřadu MČ Praha 11, Ocelíkova 672/1, 149 00 Praha – Háje.

Pražští lidovci mají nové vedení, předsedou byl zvolen Vít Šolle

17. března 2019 ve 20:33

Na sobotní volební Pražské městské konferenci KDU-ČSL došlo k výrazné obměně vedení. Předsedou pražské KDU-ČSL se stal učitel a zastupitel Prahy 5 Vít Šolle.

Další články
Nahoru