Dnes Úterý - zatazeno 24°C
Zítra Středa - bourky 27°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Piráti si odsouhlasili kandidátku pro podzimní volby v Praze. Vede ji Hřib, následuje Komrsková a Zábranský
Pražský primátor Zdeněk Hřib. Foto: Karel Netolický

Piráti si odsouhlasili kandidátku pro podzimní volby v Praze. Vede ji Hřib, následuje Komrsková a Zábranský

Lídrem kandidátky Pirátů pro podzimní volby do pražského zastupitelstva (ZHMP) je současný pražský primátor Zdeněk Hřib. Na druhém místě je místostarostka městské části Praha 10 Jana Komrsková a na třetím současný radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský. Strana o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Piráti během víkendu rozhodli o podobě čela kandidátky pro říjnové volby do ZHMP. Lídra kandidátky Pirátů, kterým je současný pražský primátor Zdeněk Hřib, doplní na druhém místě Jana Komrsková. Na třetím pak Adam Zábranský. Komrsková nyní zastává pozici první místostarostky Prahy 10, Zábranský je pražským pro oblast bydlení a transparentnosti. Navolena byla i další místa pražské kandidátky.

Jana Komrsková je od roku 2018 místostarostkou městské části Praha 10. V roce 2019 byla ZHMP, loni v dubnu na toto místo rezignovala. Věnuje se především tématům životního prostředí, sportu a také dohledu nad hospodařením městských akciových společností Prahy 10. 

„Magistrát musí jít příkladem radnicím městských částí ve své otevřenosti a férovém přístupu k občanům. Chci zlepšit způsob komunikace s jednotlivými městskými částmi, prosadit jejich spravedlivější finanční podporu a užší spolupráci na místních projektech městských částí v oblastech týkajících se občanské vybavenosti, školství, bydlení, veřejného prostoru, dětských hřišť a dopravy. Je nutné si uvědomit, že Pražané nežijí na Mariánském náměstí, ale v jednotlivých městských částech,” sdělila Komrsková. 

Třetí místo kandidátky Pirátů v Praze obsadí Adam Zábranský. Od roku 2014 je členem zastupitelstva Prahy, v roce 2018 se stal radním pro oblast bydlení a transparenci v koalici pod vedením primátora Zdeňka Hřiba.

Věnuje se především problematice bydlení – revizi fungování městského bytového fondu a budování systému pomoci lidem v bytové nouzi, a také transparentnější správě městských firem, rozvoji otevřených dat a rozšíření takzvaného rozklikávacího rozpočtu Cityvizor.

„Mojí vizí je Praha udržitelná, sociálně citlivá a inovativní. Chtěl bych, abychom v příštím volebním období mohli co možná nejvíce navázat na pozitivní kroky, které naše současná koalice udělala, z mojí gesce například naplnit Strategii rozvoje dostupného bydlení,“ řekl Zábranský. 

Pirátský klub v zastupitelstvu Prahy má aktuálně 13 členů v 65členném sboru. Ve volbách v roce 2018 získali Piráti 17,07 procenta hlasů a stali se nejsilnější stranou současné magistrátní koalice. 

V komunálních volbách v roce 2018 skončili Piráti druzí za ODS, která má v 65členném městském zastupitelstvu 14 mandátů. Piráti mají v 65členném sboru 13 zastupitelů, stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrté Spojené síly. ANO má 12 zastupitelů a spolu s ODS je v opozici. Koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil má většinu 39 mandátů. 

Podoba čela kandidátky do ZHMP 

Zdeněk Hřib

Jana Komrsková

Adam Zábranský

Magdalena Valdmanová

Daniel Mazur

Viktor Mahrik

Eva Tylová

Bára Soukupová

Jiří Brůžek

Zuzana Freitas

Gabriela Lněničková

Jaromír Beránek

David Bodeček 

Zdroj: Česká pirátská strana


Autor: Karel Netolický

Bývalého primátorova náměstka Hlubučka vyloučili zastupitelé Spojených sil pro Prahu z klubu

Včera v 16:26

Zastupitelé Spojených sil pro Prahu (TOP 09 + STAN) na svém dnešním jednání vyloučili z klubu bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (dříve STAN).

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 21. zasedání, radnice zveřejnila program

26. června 2022 v 09:53

V zasedacím sále 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500) se ve středu 29. června uskuteční od 13 hodin 21. zasedání zastupitelstva Prahy 4. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas.

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

25. června 2022 v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Zastupitelé Prahy 15 se sejdou na mimořádném zasedání

23. června 2022 v 07:11

Osmé mimořádné zasedání ZMČ Praha 15 se koná dne 24. června od 17 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou na zasedání

22. června 2022 ve 20:24

Ve čtvrtek 23. června se bude v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9) konat 16. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14. Začátek je v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin.  

Další články
Nahoru