Dnes Středa - oblacno 32°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Piráti se v Řeporyjích neúspěšně pokusili odvolat starostu Novotného
Pavel Novotný. Foto: archiv

Piráti se v Řeporyjích neúspěšně pokusili odvolat starostu Novotného

Pirátům v Praze-Řeporyjích se na včerejším jednání zastupitelů nepodařilo odvolat starostu Pavla Novotného (ODS). Pro hlasovali pouze dva z 11 zastupitelů. Jako důvod uvedli Piráti starostovo odsouzení v kauze pronásledování podnikatele Marka Víta na sociálních sítích.

Návrh předložil zastupitel Jozef Čupka (SZ a Piráti), který uvedl, že chování starosty je v rozporu s etickým a morálním jednáním. Novotný návrh na odvolání odmítl jako exhibici a zahájení politické kampaně.

Novotný se stal starostou po volbách v roce 2018. Do loňského roku vládla koalice ODS, Zelených a Pirátů, která se rozpadla. Jeden z členů zelených přešel do TOP 09.

„Nebudeme řešit, že Pavel Novotný jezdí obecní multikárou po Praze a městská část za něj platí pokuty. Ale soustředíme se na to, co dává nám jeho chování a vystupování a co ukazuje na samotné zastupitele a image společnosti. Je to o naší etice, principech a životních hodnotách," řekl Čupka.

Kdokoliv je podle Čupky pravomocně odsouzen, tak je mu v jiných odvětvích pozastavena činnost.

Na jednání se k Čupkovi se přidal zastupitel Jiří Blažek (Sdružení nezávislých kandidátů Řeporyje). „Nesouhlasím, aby byl starostou obce někdo s charakterem a minulostí pana Novotného. Jeho vztah k morálce je nulový. Řeporyje si nezaslouží mít takového starostu," řekl.

„Naše zákony jsou demokratické. Je svatým právem každé obce zvolit si starostu, kterého chtějí. Miluju Řeporyje a budu jejich starostou tak dlouho, dokud to lidé budou chtít. Je to (návrh na odvolání) osobní exhibice a zahájení vlastní volební kampaně," reagoval Novotný. Za kauzu s podnikatelem Vítem se nebude omlouvat, řekl.

Novotný uvedl, že disponuje v zastupitelstvu dostatečnou většinou a nemusel nechat návrh zařadit na program. Příště se to nestane, protože nechce vystavovat ostatní zastupitele nepříjemné situaci, dodal.

Zastupitel Blažek navrhl na začátku zasedání na program jednání odvolání starosty z redakční rady radničního časopisu Echo. Návrh nakonec nebyl zařazen na program.

Na jednání zastupitelstva vystoupili rovněž místní občané, kteří se starosty jak zastávali, tak jej kritizovali. Diskuse se týkala i radničního časopisu Echo a toho, zda je cenzurován.


Autor: ČTK

Proměnu dopravní sítě plánuje Praha 5, vytvořila nový generel

Včera v 19:12

Praha 5 má k dispozici nový koncepční dokument s názvem Generel dopravy MČ Praha 5. Základním předpokladem je zkvalitnění života místních obyvatel lepší nabídkou služeb městské mobility. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí městské části Lenka Abessi.

Praha 5 odsouhlasila Strukturální plán, pomůže s rozvojem území

21. července 2022 v 09:27

Zastupitelstvo městské části projednalo a odsouhlasilo Strukturální plán MČ Praha 5. Ten má určovat rámec rozvoje území a být podkladem pro rozhodování samosprávy k jednotlivým stavebním záměrům na území městské části.  

Zastupitelé Prahy 5 schválili připomínky k návrhu Metropolitního plánu

6. července 2022 ve 14:03

Zastupitelé Prahy 5 na konci června po rozsáhlé diskusi schválili připomínky k návrhu Metropolitního plánu hl. m. Prahy pro veřejné jednání. Informovala o tom mluvčí městské části Lenka Abessi.

Praha 5 snížila počet zastupitelů, po volbách jich bude 41

3. července 2022 ve 14:19

Zastupitelé páté městské části tento týden schválili počet členů Zastupitelstva MČ Prahy 5 pro volební období 2022 až 2026. Bude jich 41, v tomto období jich je 43. Volby se budou konat 23. a 24. září.  

Další články
Nahoru