Dnes Sobota - obcasny-dest 23°C
Zítra Neděle - oblacno 22°C
Sobota 15. 6. 2024
Svátek má Vít
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Piráti trvají na účasti Prahy Sobě ve vedení města, SPOLU to odmítá. Groteska, reaguje ANO
Kdo ovládne pražský magistrát? Ani měsíc po volbách to není jasné. Foto: Jan Puci

Piráti trvají na účasti Prahy Sobě ve vedení města, SPOLU to odmítá. Groteska, reaguje ANO

Ani měsíc po volbách není jasné, v jakém složení bude fungovat v následujících čtyřech letech vláda nad Prahou. SPOLU chce koalici s Piráty a STAN, s čímž nemá STAN problém, ale Piráti ANO. Ti požadují účast Prahy Sobě ve vedení města, s čímž nemá STAN problém, ale SPOLU ano.

Jednání o pražské koalici se zasekla. O víkendu vítězná koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) nabídla Pirátům a hnutí STAN, aby jejich zástupci společně jednali o uzavření smlouvy. Odpověď chtěl vítěz voleb slyšet na začátku tohoto týdne. A dočkal se. Zatímco ve STAN toto spojení podpořili, Piráti trvají na podmínce, že na vládnutí Prahy se bude podílet i Praha Sobě. S tou totiž Piráti uzavřeli minulý týden dohodu, že jako Aliance pro stabilitu budou v jednáních o koalici postupovat výhradně dohromady. Piráti a Praha Sobě mají v zastupitelstvu 24 hlasů, takže k dosažení většiny koalici SPOLU tak či tak potřebují (STAN má pět mandátů), pokud nechtějí vládnou s hnutím ANO nebo SPD, což tyto strany již před volbami vyloučily.

„Piráti berou na vědomí nabídku koalice SPOLU, nicméně od čtvrtka Piráti a Praha Sobě tvoří společnou Alianci stability o síle 24 zastupitelů pro jakákoli další povolební vyjednávání. Nabídky učiněné vůči pouze jedné části Aliance tedy již nejsou relevantní. Přesto vítáme změnu přístupu SPOLU, kterou představuje nově jejich ochota k vícestranným schůzkám, protože součástí nabídky koalice SPOLU je i návrh na společnou schůzku s Piráty a STAN zároveň. Vícestranná jednání jsme koalici SPOLU pro urychlení postupu jednání opakovaně a dosud bezúspěšně navrhovali. Nabízíme využít plánovaný termín setkání koalice SPOLU s Piráty v úterý ve 13 hodin k vícestrannému setkání za účasti stran Aliance stability a SPOLU, popřípadě i s hnutím STAN. Je nejvyšší čas k efektivnímu a konstruktivnímu jednání na široké platformě demokratických stran vedoucímu ke konkrétnímu cíli,“ uvedla dnes Aliance pro stabilitu v tiskovém prohlášení.

Anketa

Bude podle vás ve vedení Prahy v následujících čtyřech letech koalice SPOLU s Piráty?

Podle předsedy zastupitelského klubu SPOLU pro Prahu a člena vyjednávacího týmu Zdeňka Zajíčka (ODS) je koalice SPOLU nadále přesvědčena, že je možné uzavřít koaliční smlouvu na půdorysu vládní koalice, tedy bez Prahy Sobě. „Tato koalice by disponovala potřebnou většinou hlasů v zastupitelstvu a byla by schopna prosadit nezbytné projekty nutné pro život v Praze, a to s maximální vládní podporou a s potřebnými synergiemi,“ uvedl Zajíček. 

„Je nám líto, že si Piráti vynucující další jednání o možné koalici účastí Prahy Sobě, která není součástí koalice na vládní úrovni. Je jen na nich, zda upřednostní uzavřenou Alianci s Prahou Sobě před možností uzavřít většinovou koalici sestavenou z vládních stran. Jsme přesvědčeni, že je naší odpovědností takovou koalici s maximálním úsilím na základě výsledků voleb uzavřít,“ pokračoval.

I nadále proto podle něj platí nabídka na zítřejší jednání mezi SPOLU, Piráty a STAN. „Budeme naše potencionální koaliční partnery očekávat ve 13 hodin v prostorách Poslanecké sněmovny ČR, jak bylo avizováno. Jsme připraveni jednat se zástupci těch, které jsme na jednání pozvali a kteří na jednání přijdou. Pokud nechtějí na jednání Piráti dorazit samostatně a podmiňují svou účast na jednání účastí dalších stran a hnutí, bylo by lepší, aby rovnou řekli, že koalici na vládním půdorysu nemají zájem uzavřít,“ dodal.

Podle předsedy hnutí ANO v Praze Ondřeje Prokopa vyjednávání o pražské koalici začíná připomínat grotesku. „Aliance Pirátů a Prahy Sobě je nepochopitelná, jednání se jejím vytvořením jen zkomplikovala. Piráti a Praha Sobě nemají zájem se dohodnout, ale za každou cenu chtějí co nejdéle vládnout Praze v dosavadním složení. Přitom k tomu už nemají od voličů mandát. Praha si už zaslouží mít funkční vedení. Problémů k řešení je hodně,“ uvedl Prokop.


Autor: Jan Puci
Další krátké zprávy
Nahoru