Dnes Sobota - jasno 9°C
Zítra Neděle - jasno 9°C
Sobota 3. 6. 2023
Svátek má Tamara
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Piráti nepodpoří menšinovou radu SPOLU, ta je podle nich podvod na voličích
Voliči rozhodli na konci září. Ilustrační foto: archiv

Piráti nepodpoří menšinovou radu SPOLU, ta je podle nich podvod na voličích

Pirátští zastupitelé v Praze nepodpoří menšinovou radu, kterou chce sestavit SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) po krachu jednání o koalici na vládním půdorysu. ČTK to včera sdělila členka vyjednávacího týmu Pirátů Jana Komrsková, která plán menšinové rady označila za „podvod na voličích". Plán již odsoudil i lídr Prahy Sobě Jan Čižinský, naopak předseda klubu ANO Patrik Nacher uvedl, že hnutí je ochotno menšinovou radu podpořit do konce února.

Zástupci SPOLU po úterní schůzce s vyjednávacími týmy Pirátů a STAN uvedli, že jednání kvůli přístupu Pirátů nikam nevedou a nyní budou usilovat o podporu stran zastupitelstva s výjimkou SPD pro menšinovou radu. Hlavní spor je ohledně rozdělení míst v jedenáctičlenné radě, SPOLU chce kromě postu primátora i většinu šesti hlasů, což podle Pirátů neodpovídá volebnímu výsledku SPOLU, který byl necelých 25 procent hlasů.

Komrsková dnes uvedla, že Piráti menšinovou radu v žádném případě nepodpoří. „Vyjednávací tým Pirátů k tomu zaujímá zcela jednotné stanovisko. SPOLU, respektive ODS, TOP 09, KDU-ČSL, mají do prosincového zastupitelstva možnost přehodnotit svou nabídku, kterou dalo Pirátům a hnutí STAN, od 22. října nedoznala změny, a neskákat hnutí ANO do otevřené náruče," uvedla.

Podle nabídky SPOLU měli Piráti obsadit posty radních pro dopravu, majetek, životní prostředí a školství. Již v úterý nicméně dosluhující primátor Zdeněk Hřib (Piráti) kritizoval fakt, že zároveň má podle představ SPOLU vzniknout zvláštní radní obsazený ODS, který by měl od určité velikosti na starosti všechny investice napříč gescemi. To by podle Hřiba znemožnilo radním fakticky řídit svoje gesce a přidáním další úrovně rozhodování dále zpomalilo rozvoj města.

Postup SPOLU již v úterý odmítl lídr Prahy Sobě Čižinský, s jehož uskupením Piráti asi měsíc po volbách vytvořili stále platnou Alianci stability a jednání tak vedou společně. Zástupci STAN uvedli, že z diskuse úterního celostátního výboru hnutí vyplynulo odmítnutí koalice, která by se jakkoliv opírala o hlasy ANO. Zásadní však bude stanovisko zastupitelského klubu a pražského krajského výboru, který by se měl sejít příští týden.

Hnutí ANO naopak podporu menšinové rady nabídlo SPOLU již v minulosti. Nacher nyní řekl, že nabídka stále platí, ale šlo by o časově omezenou podporu. V případě dohody by podle něj ANO dalo koalici SPOLU čas do konce února, aby sestavila většinovou radu.

Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice SPOLU, když získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 a třetí Piráti se 13 zastupiteli. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů má na pátém místě STAN. Šesté je SPD se třemi mandáty.

Menšinová rada v metropoli naposledy vládla v letech 2013 a 2014, tehdy ji sestavila TOP 09 s podporou ČSSD a primátorem byl Tomáš Hudeček. Vznikla poté, co se rozpadla koalice TOP 09 a ODS a zastupitelé odvolali primátora Bohuslava Svobodu (ODS), který se o primátorské křeslo uchází jako volební lídr SPOLU i nyní.


Autor: ČTK

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Zasedání výboru pro otevřenou radnici Prahy 18

11. května 2023 v 07:48

Výbor pro otevřenou radnici zasedá v pondělí 15. května v 17:30 v obřadní síni ÚMČ Praha 18, Bechyňská 639.

V Letňanech zasedne Výbor pro školství vzdělávání a sport

10. května 2023 v 07:00

V budově ZŠ generála Františka Fajtla se 15. května v 17 hodin koná zasedání Výboru pro školství vzdělávání a sport.

Na radnici Prahy 18 zasedne Výbor pro dopravu a majetek

6. května 2023 v 06:26

V úterý 9. května se v obřadní sni ÚMČ Praha 18 v Bechyňské ulici 639 koná zasedání Výboru pro dopravu a majetek. Začíná v 17 hodin a je přístupné veřejnosti.

Další články
Nahoru