Dnes Pondělí - polojasno 27°C
Zítra Úterý - oblacno 27°C
Pondělí 22. 7. 2024
Svátek má Magdaléna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Piráti navrhují, aby v bývalé radnici sídlila škola. Vedení Prahy 10 nesouhlasí
Bývalé sídlo radnice Prahy 10 ve Vršovicích. Foto: Jan Puci

Piráti navrhují, aby v bývalé radnici sídlila škola. Vedení Prahy 10 nesouhlasí

Když se loni radnice Prahy 10 přestěhovala z chátrajícího sídla ve Vršovicích do pronajaté budovy ve Strašnicích, zůstal komplex budov v ulici Vršovická prázdný a řešila se jeho budoucnost. A řeší se doposud. Nyní pirátští zastupitelé Prahy přišli s návrhem, aby opuštěné kanceláře nahradily středoškolské učebny. Informoval o tom mluvčí Pirátské strany Michal Polák. Vedení městské části to odmítlo a dokonce obvinilo Piráty z toho, že ohrožují finanční stabilitu Prahy 10.

V hlavním městě je dlouhodobě kapacita středních škol považovaná za nedostatečnou. Návrhem na zlepšení přišli Piráti na magistrátu. „Pro účely rychlého rozšíření potřebných středoškolských kapacit je možné poměrně rychle využít objekt bývalé radnice na Praze 10, která již má stavební povolení. Pro budovu bývalé radnice se v tuto chvíli zatím nerýsuje žádné jiné možné využití a nemovitost dále chátrá,“ sdělili Piráti.

Podle náměstkyně primátora pro oblast životního prostředí a klimatického plánu Jany Komrskové (Piráti) je potřeba rozšíření středoškolských kapacit v Praze řešit efektivně a rychle. S ohledem na vytipovanou lokalitu se podle ní přímo nabízí využít komplex budov bývalé radnice na Praze 10, pro účely vybudování nového středoškolského kampusu.

„Vešla by se tam plánovaná zdravotní škola, lyceum, ale i speciální základní škola. Navíc budova v majetku hlavního města svěřená městské části Praha 10 už má stavební povolení, které je možné v řádu měsíců přepracovat na nový projekt. Budovy už by nemusely dál bezúčelně chátrat a našly by nové využití,” řekla.

Podle vedení Prahy 10 návrh zastupitelského klubu Pirátů ohrožuje finanční stabilitu městské části. Její úřad v současnosti čeká na finální zpracování studie „Výchozího ekonomického vyhodnocení projektu rekonstrukce radnice Prahy 10 a alternativních příležitostí z dílny agentury PriceWaterhouseCoopers“. „Nyní ani později nemá smysl zvažovat jakékoliv návrhy na možné využití budovy Vlasta v rozporu se životními zájmy Prahy 10,“ řekl mluvčí Prahy 10 Ján Bruno Tropp.

Návrhy zástupců Pirátské strany z Prahy 10 během jednání výboru pro správu majetku hlavního města Prahy na využití budovy Vlasta pro víceleté gymnázium a její odejmutí Praze 10 pro účely hlavního města považuje vedení městské části  za přímo ohrožující budoucnost městské části.

„Úřad MČ Praha 10 se loni přestěhoval z bývalé radnice ve Vršovicích (budova Vlasta) na novou adresu ve Strašnicích. Toto rozhodnutí bylo prvním krokem k vyřešení dekádu trvajícího problému se starou radnicí. Komplex budov přiléhajících k Vršovické ulici vyžaduje nákladnou rekonstrukci. Původní rozpočet počítal s částkou na rekonstrukci okolo jedné miliardy korun. V důsledku inflace a nárůstu cen stavebních prací způsobených covidem a válkou na Ukrajině se tyto náklady téměř zdvojnásobily,“ reagovalo na Piráty v tiskovém prohlášení vedení Prahy 10.

To nyní čeká na finalizaci výše uvedené studie. Všechny varianty budoucího řešení počítají s využitím budovy Vlasta v rámci širšího vypořádání věci. Bez budovy Vlasta není podle Troppa MČ Praha 10 schopna realizovat žádný z možných navržených scénářů.

„Dále je nutno podotknout, že budova Vlasta se nerekonstruuje právě v důsledku chybějících financí městské části, tak i z důvodu chybějící vůle hlavního města financovat rekonstrukci Vlasty nad mez 500 milionů korun prostřednictvím vratné půjčky (NFV). Je tedy téměř nemožné si myslet, že hlavní město by bylo ochotno investovat dvě miliardy korun do obnovy Vlasty k jinému účelu a zároveň přistoupilo k financování jiného sídla radnice,“ dodal ze vedení Prahy 10 Tropp.


Autor: Jan Puci

O příspěvek na doučování byl zájem, požádalo o něj přes 300 dětí

20. července 2024 v 07:38

Radnice Prahy 6 na jaře rozhodla o pomoci rodičům deváťáků s přípravou na přijímací zkoušky na střední školy a nabídla jim příspěvek dva tisíce korun na přípravné kurzy, zkoušky nanečisto, přípravu na talentovky a podobně. Městská část na tento program vyčlenila ve svém rozpočtu jeden...

Další články
Nahoru