dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
Pražská politika

Piráti: Komunisté platí za velkou kancelář v centru směšných 1200 korun měsíčně

Zastupitel hl. m. Prahy za Piráty Adam Zábranský zjistil, že Praha pronajímá KSČM kancelář za 1200 korun měsíčně. Jedná se přitom o prostor v Jungmannově ulici o rozloze 75 metrů čtverečních. Částka za metr čtvereční je podle Zábranského minimálně desetkrát nižší než ostatní nájmy v téže budově.

„Klub KSČM v Poslanecké sněmovně se rozhodl, že podpoří senátní verzi zákona o registru smluv, která je oproti původní sněmovní verzi neefektivním paskvilem. Komunisti chtějí zatípnout efektivní zveřejňování smluv, teď už asi víme proč,“ dodává Adam Zábranský. Kdyby platil zákon o registru smluv ve sněmovní verzi, tak by byla nezveřejněná smlouva neplatná. Podle senátní verze zákona podporované komunisty by pouze Praha dostala pokutu.

Praha na nevýhodných nájmech ročně tratí desítky až stovky milionů korun. „Praha má přitom registr smluv, kde by veškeré smlouvy měly být uchovávány. Smlouva s KSČM je sice poněkud historická, protože je z roku 1990, ale v registru chybí i smlouvy uzavřené jen před několika málo lety. Nevíme o tom, že by jakákoliv jiná politická strana měla takto výhodné podmínky. Podle nás Praha jen za posledních pět let přišla kvůli tomuto nevýhodnému nájmu zhruba o půl milionu,“ upozorňuje Adam Zábranský.

„Zajistit, aby se zveřejňovaly opravdu všechny smlouvy, které se zveřejňovat mají, je naprosto klíčové. Elegantní a asi jediné účinné řešení obsahuje sněmovní návrh zákona o registru smluv – je jím sankce neplatnosti při nezveřejnění. Senátní návrh naopak tuto sankci ruší, čímž se zákon stává bezzubým,“ sděluje.

Komunisté si podle něj vymysleli výmluvný argument, proč při prvním hlasování ve sněmovně zákon nepodpořili a nyní se chystají podpořit senátní verzi zákona. Bojí se prý o konkurenceschopnost národních podniků, které by zveřejňování smluv prý poškodilo a které senátní verze vylučuje z okruhu subjektů se zveřejňovací povinností. V současnosti je ale v Česku prakticky jediný národní podnik – Budějovický Budvar.

 „Je evidentní, že ohánění se ochranou národních podniků je ze strany KSČM pouze výmluva, protože podle návrhu zákona se zveřejňování netýká obchodních tajemství. Možná se spíše dohodli s ČSSD na tom, že zákon o registru smluv potopí. Premiér Sobotka se totiž nechal slyšet, že jeho strana opustí od svých opakovaných veřejných slibů a bude hlasovat pro senátní paskvil,“ uzavírá Adam Zábranský.


Další články
Nahoru