Dnes Neděle - jasno 10°C
Zítra Pondělí - skorojasno 11°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Piráti chtějí změnit 18 zákonů, aby Praha měla více pravomocí
Poslanec Jakub Michálek ještě v době, kdy byl pražským zastupitelem. Foto: archiv

Piráti chtějí změnit 18 zákonů, aby Praha měla více pravomocí

Piráti chtějí prosadit 18 legislativních úprav, které by posílily pravomoci pražské samosprávy. Novinářům to řekli primátor Zdeněk Hřib a předseda pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek. Návrhy se týkají například sdílených elektrických koloběžek, výstavby tramvajových tratí, památkové ochrany nebo ubytování přes platformy typu Airbnb.

Hřib uvedl, že největším problémem Prahy je podle něj právě nedostatek kompetencí, které by vedení města umožnily řešit problémy. Primátor dodal, že stát by měl městu finančně pomoci s velkými investicemi, jako je metro D, vnitřní okruh nebo plánovaná nová filharmonie na Vltavské.

Mezi návrhy, které Piráti prosazují, podle Michálka patří například změna zákona o provozu na pozemních komunikacích, která by posílila pravomoci samospráv při regulaci sdílených koloběžek či kol. Cílem je například to, aby města měla páky pro postihování provozovatelů, kteří nejsou schopni zajistit, že jejich sdílená vozítka neblokují chodníky a nepřekážejí chodcům.

Michálek dále zmínil podle něj zbytečně přísné hlukové limity pro stavbu tramvajových tratí, které brání rychlejšímu rozvoji sítě MHD. Obce by podle Pirátů měli mí větší možnost mluvit do dopravního značení nebo tvorby parkovacích míst.

Problémem je podle Pirátů i památková ochrana, která brání vlastníkům domů inovovat. „Potřebujeme, aby lidé mohli zateplovat, měnit okna, modernizovat, to vše za předpokladu, že to nenaruší vnější charakter domu," řekl Michálek.

Ministerstvo pro místní rozvoj podle něj připravuje novelu, která by měla chránit sousedy proti hlučnému chování hostů ubytovaných přes platformy typu Airbnb a umožnit obcím tyto služby regulovat.

Další úpravy navržené Piráty se týkají poplatků za odpad, zákona o veřejných zakázkách nebo možnosti Prahy koupit od státu přednostně památky, kterých se zbavuje.

Michálek dodal, že o souboru změn jedná s dalšími předsedy poslaneckých klubů ve Sněmovně. „V první řadě musí projít revizí zákon o provozu na pozemních komunikacích, aby Praha mohla řešit vhodné parkování a omezení rychlosti koloběžek. Tuto změnu chceme schválit do března 2023, bude-li shoda s opozicí," řekl.


Autor: ČTK

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Zasedání výboru pro otevřenou radnici Prahy 18

11. května 2023 v 07:48

Výbor pro otevřenou radnici zasedá v pondělí 15. května v 17:30 v obřadní síni ÚMČ Praha 18, Bechyňská 639.

V Letňanech zasedne Výbor pro školství vzdělávání a sport

10. května 2023 v 07:00

V budově ZŠ generála Františka Fajtla se 15. května v 17 hodin koná zasedání Výboru pro školství vzdělávání a sport.

Na radnici Prahy 18 zasedne Výbor pro dopravu a majetek

6. května 2023 v 06:26

V úterý 9. května se v obřadní sni ÚMČ Praha 18 v Bechyňské ulici 639 koná zasedání Výboru pro dopravu a majetek. Začíná v 17 hodin a je přístupné veřejnosti.

Další články
Nahoru