Dnes Pondělí - obcasny-dest 20°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 17°C
Pondělí 5. 6. 2023
Svátek má Dobroslav
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Piráti a Praha Sobě zaslali SPOLU návrh na vznik koalice na pražském magistrátu
Magistrát sídlí na Mariánském náměstí. Foto: archiv

Piráti a Praha Sobě zaslali SPOLU návrh na vznik koalice na pražském magistrátu

Piráti a hnutí Praha Sobě zaslali SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) návrh na vytvoření koalice na pražském magistrátu. V 11členné radě nabídli SPOLU pět míst včetně pozice primátora, který by měl v radě právo veta. ČTK to včera sdělila mluvčí pražských Pirátů a poradkyně primátora Martina Vacková. Piráti a Praha Sobě vytvořili Alianci stability, podle níž v povolebních vyjednáváních chtějí postupovat výlučně společně. SPOLU již nabídla koalici Pirátům a hnutí STAN, Piráti ji však odmítají, pokud se na ní nebude podílet Praha Sobě. Volby v Praze vyhrálo SPOLU před druhým hnutím ANO a třetími Piráty. SPOLU nadále trvá na koalici s Piráty a STAN bez Prahy Sobě, uvedla včera mluvčí pražské ODS.

„Přijměte prosím naši nabídku k okamžitému jednání o utvoření dlouhodobě stabilní koalice demokratických stran na pražském magistrátu pro celé volební období. Jsme připraveni s vámi okamžitě a bez odkladu jednat o proporčně vyváženém a vůli voličů odpovídajícím zastoupení v radě hlavního města a dalších orgánech," píše se ve výzvě.

SPOLU má s hnutím STAN, se kterým vyjednává o programových shodách, v 65členném zastupitelstvu 24 mandátů, což je stejně jako Aliance stability, tedy Piráti a Praha Sobě. Posledně dvě zmíněné strany v nabídce respektují nárok SPOLU na obsazení postu primátora včetně jeho práva veta. „Primátor má ze zákona právo veta, takže není prakticky možné, aby radou prošlo rozhodnutí, se kterým nesouhlasí," píše se v nabídce.

SPOLU prosazuje od začátku povolebních vyjednávání ustavení koalice na půdorysu té vládní, tedy s Piráty a STAN. Účast Prahy Sobě v koalici zástupci SPOLU odmítají, přestože s ní několikrát jednali, a to včetně tzv. programových týmů. Zároveň zástupci SPOLU uvedli, že pro Piráty zůstávají dveře do koalice otevřeny, pokud by se rozhodli z aliance vystoupit.

Nabídku aliance včera SPOLU nepřijalo. „Z výzvy, kterou jsme obdrželi od Pirátské strany, vyplývá, že Pirátská strana nechce uzavřít koalici na vládním půdorysu, tedy ze stran SPOLU, Piráti a STAN, a dávají tak přednost spolupráci s Prahou Sobě. Koalice SPOLU bude nadále pokračovat v jednání s kolegy ze STAN a připravovat návrh koaliční smlouvy," uvedla mluvčí pražské ODS Lenka Mottlová.

Na jednání se včera sešly takzvané programové týmy SPOLU a STAN. Podle zástupců obou stran v současné době nejsou témata, na kterých by se vzájemně neshodli. Přesto se však podle nich zatím nejedná o vytvoření koaličního bloku. Vyjednávání se STAN podle místostarosty Prahy 4 Zdeňka Kováříka (ODS) dospělo do programové shody a kromě drobností, které je třeba doladit, neexistují oblasti, kde by se strany výrazněji rozcházely. Zopakoval rovněž, že dveře Pirátům do koalice jsou stále otevřeny.

Koalice SPOLU po letošních komunálních volbách v Praze získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti mají 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů má na pátém místě STAN. Šesté je hnutí SPD se třemi mandáty


Autor: ČTK

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Zasedání výboru pro otevřenou radnici Prahy 18

11. května 2023 v 07:48

Výbor pro otevřenou radnici zasedá v pondělí 15. května v 17:30 v obřadní síni ÚMČ Praha 18, Bechyňská 639.

V Letňanech zasedne Výbor pro školství vzdělávání a sport

10. května 2023 v 07:00

V budově ZŠ generála Františka Fajtla se 15. května v 17 hodin koná zasedání Výboru pro školství vzdělávání a sport.

Na radnici Prahy 18 zasedne Výbor pro dopravu a majetek

6. května 2023 v 06:26

V úterý 9. května se v obřadní sni ÚMČ Praha 18 v Bechyňské ulici 639 koná zasedání Výboru pro dopravu a majetek. Začíná v 17 hodin a je přístupné veřejnosti.

Další články
Nahoru