Dnes Čtvrtek - jasno 0°C
Zítra Pátek - zatazeno -2°C
Čtvrtek 8. 12. 2022
Svátek má Květoslava
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Piráti a Praha Sobě budou v povolebních vyjednáváních postupovat dohromady
Zleva stojí vyjednavači Pirátů Jana Komrsková a Zdeněk Hřib a Prahy Sobě Hana Třeštíková a Jan Čižinský. Zdroj foto: Česká pirátská strana

Piráti a Praha Sobě budou v povolebních vyjednáváních postupovat dohromady

Ani čtyři týdny po komunálních volbách není jasné, kdo bude v následujících čtyřech letech vládnout hlavnímu městu. Aktuálně zástupci Pirátů a Prahy Sobě podepsali Memorandum o dalším postupu. Od jeho dnešního podpisu už budou postupovat v jednáních výhradně dohromady jako Aliance pro stabilitu. Dohromady však mají v pětašedesátičlenném zastupitelstvu jen 24 mandátů. O podpisu memoranda informovaly mluvčí Pirátů a Prahy Sobě Martina Vacková a Cecílie Antůšková.  

„Jako Aliance pro stabilitu usilujeme o to, aby v hlavním městě Praze byla zajištěna dlouhodobě stabilní koalice demokratických stran postavená na pevných základech, které vydrží po celou dobu trvání čtyřletého volebního období. Stabilita koalic je v našem poměrném volebním systému jedním z klíčových prvků určujících důvěru obyvatel v demokracii jako takovou,” uvedl pražský primátor a volební lídr Pirátů Zdeněk Hřib. 

Podle lídra Prahy Sobě Jana Čižinského nově vytvořená vyjednávací aliance respektuje vítěze voleb, kterým se stala koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), která má 19 mandátů. 

„Je ale už čtvrtý týden po volbách a bohužel zatím nedošlo k dostatečnému postupu v povolebním vyjednávání, který by tomuto času odpovídal. A to tím spíš, že v ostatních velkých městech naší země jsou již koalice dohodnuté. Naší prioritou je začít co nejdříve pracovat a věnovat se zájmům Pražanů, nikoliv jednotlivých politiků. Širší koalice bude stabilnější a přečká jak prezidentské, tak sněmovní volby,” řekl Čižinský.

Právě s Prahou Sobě se na začátku tohoto týdne představitelé koalice SPOLU domluvili na vzniku programových týmů, které prodiskutují jednotlivé body programu. Diskutovali také možné složení městské rady a zastoupení jednotlivých stran v ní.

Koalice SPOLU doposud vedla jednání s Piráty i Prahou Sobě, ale i s hnutím STAN samostatně. Zastupitel ODS Zdeněk Zajíček, který je součástí vyjednávacího týmu SPOLU v reakci na dnešní memorandum řekl, že koalice respektuje jednání jednotlivých politických subjektů.

„Koalice SPOLU ale od začátku říká, že je pro ni důležitý především program a jeho plnění. A jak Piráti, tak Praha Sobě mají samostatné programy. Nyní jsme ve fázi, kdy se naše programové týmy teprve schází a hledají programové průniky. Takové jednání s Prahou Sobě a Piráty zatím ještě neproběhlo. A bez vyhodnocení programových průniků, nemůžeme zodpovědně říci budoucí složení koalice. Pro nás stále platí termíny naplánovaných jednání,“ uvedl Zajíček. 

V Praze ve volbách do pražského zastupitelstva vyhrála koalice SPOLU. Za ní je hnutí ANO. Na třetím místě jsou Piráti, čtvrtá je Praha Sobě. Na pátém místě je hnutí STAN. Do zastupitelstva se ještě dostala SPD, která kandidovala společně s Trikolórou a hnutím PES.


Autor: Jan Puci

Vedení Prahy 4 rozdělilo gesce mezi jednotlivé radní

29. listopadu 2022 v 19:35

Radní Prahy 4 schválila na svém prvním zasedání ve středu 23. listopadu rozdělení gescí nad různými oblastmi v rámci samostatné působnosti městské části Praha 4. Zároveň schválila Rada i pořadí zastupování starosty místostarosty. Městská část o tom informovala na svém...

Další články
Nahoru