Dnes Pondělí - skorojasno 24°C
Zítra Úterý - jasno 27°C
Pondělí 24. 6. 2024
Svátek má Jan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Piráti a Praha Sobě budou v povolebních vyjednáváních postupovat dohromady
Zleva stojí vyjednavači Pirátů Jana Komrsková a Zdeněk Hřib a Prahy Sobě Hana Třeštíková a Jan Čižinský. Zdroj foto: Česká pirátská strana

Piráti a Praha Sobě budou v povolebních vyjednáváních postupovat dohromady

Ani čtyři týdny po komunálních volbách není jasné, kdo bude v následujících čtyřech letech vládnout hlavnímu městu. Aktuálně zástupci Pirátů a Prahy Sobě podepsali Memorandum o dalším postupu. Od jeho dnešního podpisu už budou postupovat v jednáních výhradně dohromady jako Aliance pro stabilitu. Dohromady však mají v pětašedesátičlenném zastupitelstvu jen 24 mandátů. O podpisu memoranda informovaly mluvčí Pirátů a Prahy Sobě Martina Vacková a Cecílie Antůšková.  

„Jako Aliance pro stabilitu usilujeme o to, aby v hlavním městě Praze byla zajištěna dlouhodobě stabilní koalice demokratických stran postavená na pevných základech, které vydrží po celou dobu trvání čtyřletého volebního období. Stabilita koalic je v našem poměrném volebním systému jedním z klíčových prvků určujících důvěru obyvatel v demokracii jako takovou,” uvedl pražský primátor a volební lídr Pirátů Zdeněk Hřib. 

Podle lídra Prahy Sobě Jana Čižinského nově vytvořená vyjednávací aliance respektuje vítěze voleb, kterým se stala koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), která má 19 mandátů. 

„Je ale už čtvrtý týden po volbách a bohužel zatím nedošlo k dostatečnému postupu v povolebním vyjednávání, který by tomuto času odpovídal. A to tím spíš, že v ostatních velkých městech naší země jsou již koalice dohodnuté. Naší prioritou je začít co nejdříve pracovat a věnovat se zájmům Pražanů, nikoliv jednotlivých politiků. Širší koalice bude stabilnější a přečká jak prezidentské, tak sněmovní volby,” řekl Čižinský.

Právě s Prahou Sobě se na začátku tohoto týdne představitelé koalice SPOLU domluvili na vzniku programových týmů, které prodiskutují jednotlivé body programu. Diskutovali také možné složení městské rady a zastoupení jednotlivých stran v ní.

Koalice SPOLU doposud vedla jednání s Piráty i Prahou Sobě, ale i s hnutím STAN samostatně. Zastupitel ODS Zdeněk Zajíček, který je součástí vyjednávacího týmu SPOLU v reakci na dnešní memorandum řekl, že koalice respektuje jednání jednotlivých politických subjektů.

„Koalice SPOLU ale od začátku říká, že je pro ni důležitý především program a jeho plnění. A jak Piráti, tak Praha Sobě mají samostatné programy. Nyní jsme ve fázi, kdy se naše programové týmy teprve schází a hledají programové průniky. Takové jednání s Prahou Sobě a Piráty zatím ještě neproběhlo. A bez vyhodnocení programových průniků, nemůžeme zodpovědně říci budoucí složení koalice. Pro nás stále platí termíny naplánovaných jednání,“ uvedl Zajíček. 

V Praze ve volbách do pražského zastupitelstva vyhrála koalice SPOLU. Za ní je hnutí ANO. Na třetím místě jsou Piráti, čtvrtá je Praha Sobě. Na pátém místě je hnutí STAN. Do zastupitelstva se ještě dostala SPD, která kandidovala společně s Trikolórou a hnutím PES.


Autor: Jan Puci

Primátor navštívil Kolovraty. Ocenil hasiče, jednal o projektech

21. června 2024 v 10:11

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda pokračuje v avizovaných návštěvách městských částí, nyní přišla řada na Kolovraty. Plánují se zde důležité infrastrukturní projekty i nová výstavba, jejich dopady byly také tématem společného jednání s představiteli radnice.  

Praha 11 má kromě nového starosty i nové radní

13. června 2024 ve 22:27

Zastupitelé Prahy 11 ve čtvrtek zvolili nejen nového starostu, kterým se stal Martin Sedeke z ODS, ale i nové členy do rady.

Vedení Prahy 4 nepodpořilo projekt Rezidence Herálecká

12. června 2024 ve 22:43

Praha 4 neuzavře smlouvu o spolupráci se společností Rezidence Herálecká, a neposkytne tak investorovi nezbytnou součinnost ze strany městské části při povolení a realizaci novostavby bytového domu na rohu ulic Pacovská a Herálecká I. Rada městské části Praha 4 na svém aktuálním jednání předložený...

Výsledky eurovoleb oznámí statistici až hodinu před nedělní půlnocí

8. června 2024 ve 22:03

Hlasy voličů v evropských volbách v Česku sečetli volební komisaři ve všech okrscích, vyplývá se sobotního večerního sdělení Českého statistického úřadu (ČSÚ) na sociální síti X.

Starosta Martin Valovič zve sousedy z Prahy 10 na pivo do Waldesky

4. června 2024 ve 13:01

Akce Na pivo starostou se bude konat v úterý 11. června od 18 hodin ve vršovické restauraci Waldeska. „Přijďte si užít příjemný večer, poznat své sousedy a přispět k dalšímu rozvoji naší komunity. K dispozici bude drobné občerstvení, dobře vychlazené pivo i nealkoholické nápoje,“ zve k setkání...

Zastupitelstvo Prahy 9 se sejde na šestém zasedání

30. května 2024 v 17:26

V úterý 4. června se bude od 14 hodin konat v zasedací místnosti v nové budově radnice v Sokolovské ulici 6. zasedání Zastupitelstva MČ Praha.

Další články
Nahoru