Dnes Čtvrtek - oblacno 3°C
Zítra Pátek - oblacno 0°C
Čtvrtek 7. 12. 2023
Svátek má Ambrož, Benjamín
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Piráti a Praha Sobě budou v povolebních vyjednáváních postupovat dohromady
Zleva stojí vyjednavači Pirátů Jana Komrsková a Zdeněk Hřib a Prahy Sobě Hana Třeštíková a Jan Čižinský. Zdroj foto: Česká pirátská strana

Piráti a Praha Sobě budou v povolebních vyjednáváních postupovat dohromady

Ani čtyři týdny po komunálních volbách není jasné, kdo bude v následujících čtyřech letech vládnout hlavnímu městu. Aktuálně zástupci Pirátů a Prahy Sobě podepsali Memorandum o dalším postupu. Od jeho dnešního podpisu už budou postupovat v jednáních výhradně dohromady jako Aliance pro stabilitu. Dohromady však mají v pětašedesátičlenném zastupitelstvu jen 24 mandátů. O podpisu memoranda informovaly mluvčí Pirátů a Prahy Sobě Martina Vacková a Cecílie Antůšková.  

„Jako Aliance pro stabilitu usilujeme o to, aby v hlavním městě Praze byla zajištěna dlouhodobě stabilní koalice demokratických stran postavená na pevných základech, které vydrží po celou dobu trvání čtyřletého volebního období. Stabilita koalic je v našem poměrném volebním systému jedním z klíčových prvků určujících důvěru obyvatel v demokracii jako takovou,” uvedl pražský primátor a volební lídr Pirátů Zdeněk Hřib. 

Podle lídra Prahy Sobě Jana Čižinského nově vytvořená vyjednávací aliance respektuje vítěze voleb, kterým se stala koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), která má 19 mandátů. 

„Je ale už čtvrtý týden po volbách a bohužel zatím nedošlo k dostatečnému postupu v povolebním vyjednávání, který by tomuto času odpovídal. A to tím spíš, že v ostatních velkých městech naší země jsou již koalice dohodnuté. Naší prioritou je začít co nejdříve pracovat a věnovat se zájmům Pražanů, nikoliv jednotlivých politiků. Širší koalice bude stabilnější a přečká jak prezidentské, tak sněmovní volby,” řekl Čižinský.

Právě s Prahou Sobě se na začátku tohoto týdne představitelé koalice SPOLU domluvili na vzniku programových týmů, které prodiskutují jednotlivé body programu. Diskutovali také možné složení městské rady a zastoupení jednotlivých stran v ní.

Koalice SPOLU doposud vedla jednání s Piráty i Prahou Sobě, ale i s hnutím STAN samostatně. Zastupitel ODS Zdeněk Zajíček, který je součástí vyjednávacího týmu SPOLU v reakci na dnešní memorandum řekl, že koalice respektuje jednání jednotlivých politických subjektů.

„Koalice SPOLU ale od začátku říká, že je pro ni důležitý především program a jeho plnění. A jak Piráti, tak Praha Sobě mají samostatné programy. Nyní jsme ve fázi, kdy se naše programové týmy teprve schází a hledají programové průniky. Takové jednání s Prahou Sobě a Piráty zatím ještě neproběhlo. A bez vyhodnocení programových průniků, nemůžeme zodpovědně říci budoucí složení koalice. Pro nás stále platí termíny naplánovaných jednání,“ uvedl Zajíček. 

V Praze ve volbách do pražského zastupitelstva vyhrála koalice SPOLU. Za ní je hnutí ANO. Na třetím místě jsou Piráti, čtvrtá je Praha Sobě. Na pátém místě je hnutí STAN. Do zastupitelstva se ještě dostala SPD, která kandidovala společně s Trikolórou a hnutím PES.


Autor: Jan Puci

Praha 1 vyhlásila dotační program Podpora využití volného času dětí a mládeže

3. prosince 2023 v 10:16

Radní Prahy 1 na své úterní schůzi odsouhlasili vyhlášení dotačního programu Podpora využití volného času dětí a mládeže na území MČ Praha 1 pro rok 2024. Cílem programu je vytvoření a zkvalitnění základních podmínek pro aktivity v rámci využití volného času dětí a...

Praha 1 má schválená pravidla rozpočtového provizoria

2. prosince 2023 ve 20:29

Vedení Prahy 1 schválilo pravidla rozpočtového provizoria na rok 2024 ve znění 2. návrhu rozpočtu MČ Praha 1 na rok 2024 s tím, že prostředky budou měsíčně čerpány maximálně do výše 1/12 schváleného rozpočtového provizoria na rok 2024.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou 12. prosince

28. listopadu 2023 ve 21:48

Již šesté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 se bude konat v úterý 12. prosince v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Začátek bude v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17:30 hodin.

Na radnici Prahy 13 se konal Sněm starostů, řešil parkování i bezpečnost

27. listopadu 2023 v 09:31

V pátek 24. listopadu se na pozvání starosty Prahy 13 Davida Vodrážky (ODS) v prostorách tamní radnice uskutečnilo setkání starostů pražských městských částí 1 až 57. Předmětem jednání starostů a jejich zástupců byla dvě aktuální témata – bezpečnost a nová parkovací vyhláška na území hlavního...

Primátor Svoboda navštívil Prahu 2

26. listopadu 2023 ve 20:01

Prahu 2 ve středu navštívil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Na úvod setkání primátorovi představil starosta druhé městské části Jan Korseska (ODS) vize a plány, které Prahu 2 v budoucnu čekají.

Průkopnický etický kodex zastupitele přijala Praha 6

14. listopadu 2023 v 18:18

Zastupitelstvo Prahy 6 má etický kodex již od roku 2017. Nyní jej ovšem zdokonalilo a stalo se tak jedním z prvních u nás, které ve své praxi taková pravidla využívá.

Mladé ANO má v Praze nové vedení

12. listopadu 2023 v 07:35

Zástupci organizace Mladé ANO si nedávno na svém oblastním sněmu zvolili nové vedení Prahy. Předsedou se stal 21letý Adam Knedlhans, 1. místopředsedou Jan Klusoň, místopředsedy pak Aneta Hejrovská, Barbora Durdíková a Michal Baštecký.

Další články
Nahoru