dnes
Úterý - obcasny-dest
10°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
11°C
Pirát Michálek: Koalici v Praze se do týdne asi nepodaří dohodnout, všichni jsou opatrní
Jakub Michálek při listopadovém jednání zastupitelstva. Foto: Jindřich Dvořák

Pirát Michálek: Koalici v Praze se do týdne asi nepodaří dohodnout, všichni jsou opatrní

I když mají Piráti v pražském zastupitelstvu „jen“ čtyři zástupce, při aktuálních vyjednáváních o nové koalici, kdy je pro její fungování potřeba sehnat podporu minimálně 33 hlasů, hrají důležitou roli. O jejich podporu stojí tábor vedený doposud opoziční TOP 09, i tandem ANO – ČSSD. Server Pražský patriot o aktuální situaci hovořil s Jakubem Michálkem, předsedou klubu Pirátů v zastupitelstvu hl. m. Prahy.

Jak hodnotíte koalici, která se nedávno rozpadla?
Nikdy nepřekonala fázi plánování.

Jakou šanci dáváte tomu, že za týden na zastupitelstvu se Pražané dozvědí složení nové koalice?
Nemyslím si, že by se to stihlo a bylo by to podle mě ukvapené. Všichni jsou teď opatrní a chtějí vytvořit koalici, která bude opravdu fungovat a nerozpadne se po jednom roce.

Jak blízko mají nyní Piráti k tomu, že budou členy koalice?
Účastníme se jednání stejně jako ostatní strany.

Jste schopni při vyjednávání kompromisů?
Ano, v některých jednáních je třeba použít kompromis. Například ostatní strany vesměs odmítají princip jmenovitého hlasování. Některé věci jsou pro nás principiální a necouvneme z nich, jde například o řešení Opencard.

Jaké jsou hlavní důvody, kvůli kterým Karel Březina leží Pirátům tolik „v žaludku“?
Je to pravomocně odsouzený podvodník, který je spojen i s dalšími kauzami. Je příznačné, že se ČSSD nedokázala reformovat, ba si ho naopak zvolila jako předsedu klubu zastupitelů.

A co Radmila Kleslová? Kvitujete, že rezignovala na funkce, ze kterých měla měsíčně velké příjmy?
Paní Kleslová je stále zapsána v obchodním rejstříku u Pražské teplárenské a Pražské energetické, kde oficiálně sedí za město. Trochu se bojíme, že bude nárokovat odměny za tuto svou práci, kterou má jako vedlejšák k postu starostky na Praze 10. Máme pocit, že Radmila Kleslová stále ovládá většinu lidí v klubu ANO, které si dosadila na kandidátku.

Změnil se během posledních týdnů a měsíců vztah Pirátů k pražské ODS?
Ne

Vadí vám v ODS konkrétní lidé, nebo spíše principy, které stran zastává?
Nechceme řešit personálie. Nicméně ano, v ODS nám například vadí, že nevyloučila bývalého primátora Pavla Béma. Co se týče principů, tak si myslím, ze určitá shoda je v principu osobní svobody, tržních mechanismů, malého efektivního aparátu. Vedle toho my ale zdůrazňujeme i širší funkce města, např. nutnost dotovat městské knihovny a jiné veřejně prospěšné instituce. Jedna věc jsou principy a druhá věc je reálné chování, které je vždy individuální a někdy principům neodpovídá.  

Jak hodnotíte roční působení Pirátů v pražském zastupitelstvu?
Dokázali jsme, že to dokážeme. Zvládáme běžnou operativu, jako je důkladná příprava na zastupitelstvo a pravidelná oponentura k návrhům na Radě, dodržujeme vysoké principy transparence, které jsme si nastavili, ale zároveň jsme zjistili, že z opozice je velmi těžké něco prosadit. I když nám něco schválí, tak to málokdy splní. Například zveřejňování smluv.

Změnil se nějak výrazně od loňských voleb počet členů strany v metropoli?
Máme mírný nárůst.

Jak se na nejbližším jednání zastupitelstva postavíte k navrženému rozpočtu? Máte hodně pozměňovacích návrhů?
Máme 10 návrhů a 8 doporučení, o nichž jsme jednali s náměstkyní Kislingerovou. Myslím, že některé návrhy budou akceptovány, například udělat pořádek v rozpočtu informatiky.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru