dnes
Středa - jasno
25°C
zítra
Čtvrtek - jasno
25°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
24°C
Pirát Ferjenčík končí v pražském zastupitelstvu. Ve Sněmovně raději mlčte, doporučila mu primátorka
Mikuláš Ferjenčík (uprostřed) se v reakci na úspěch ve volbách do Poslanecké sněmovny vzdal postu pražského zastupitele. Foto: archiv

Pirát Ferjenčík končí v pražském zastupitelstvu. Ve Sněmovně raději mlčte, doporučila mu primátorka

Poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti) včera složil mandát zastupitele hlavního města. Důvodem je jeho zvolení do Sněmovny v loňských volbách. Ve funkci jej nahradí Ivan Mikoláš. V zastupitelstvu už skončili Piráti Jakub Michálek a Ondřej Profant, kteří se také stali poslanci.

Strana v roce 2014 získala ve volbách na magistrát 5,31 procenta hlasů. Loni ve sněmovních volbách pak dostala 10,8 procenta a má 22 poslanců.

„Jako Piráti jsme deklarovali, že nepodporujeme kumulování funkcí. Protože jsem byl zvolen do Parlamentu, navíc v rodném Pardubickém kraji, rozhodl jsem se rezignovat v zastupitelstvu," řekl Ferjenčík, který se stal zastupitelem po volbách v roce 2014.

Ve své řeči uvedl, že si cení toho, že se Piráti na magistrátu nenechali uplatit funkcemi a zůstali v opozici. Také vyjmenoval některé problémy města jako chybějící trasa metra D, snahu Prahy 1 zabránit průjezdu cyklistům centrem a projekty známé jako smrt-city označil za přehlídku nesmyslů.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) jeho slova a výroky v uplynulých více než třech letech označila za snůšku demagogií a pololží. Poslanci za ANO si podle ní stěžovali, jak to s Piráty mohou na magistrátu vydržet.

„Je to trénink asertivity," řekla a Ferjenčíkovi doporučila, aby ve Sněmovně častěji mlčel. „Přesto vám děkuji za tuto zkušenost," dodala.

Náhradník Ferjenčíka Mikoláš je jedním ze zakládajících členů České pirátské strany. „Stejně jako Mikuláš Ferjenčík budu řešit záležitosti tady na jednání věcně," řekl.

Piráti mají v 65členném zastupitelstvu čtyři mandáty. Praze vládne koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN), která má těsnou většinu 33 hlasů.


Primátor Hřib poslal předsedovi TOP 09 Pospíšilovi otevřený dopis. Zde si ho celý můžete přečíst

14. dubna 2019 v 17:33

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vytkl v otevřeném dopise předsedovi TOP 09 a pražskému zastupiteli Jiřímu Pospíšilovi jeho mediální výstupy a řadu dalších věcí. Zde si celý dopis můžete přečíst.

Další články
Nahoru