dnes
Neděle - prehanky-dest
29°C
zítra
Pondělí - prehanky-dest
29°C
pozítří
Úterý - skorojasno
28°C
Pirát Ferjenčík končí v pražském zastupitelstvu. Ve Sněmovně raději mlčte, doporučila mu primátorka
Mikuláš Ferjenčík (uprostřed) se v reakci na úspěch ve volbách do Poslanecké sněmovny vzdal postu pražského zastupitele. Foto: archiv

Pirát Ferjenčík končí v pražském zastupitelstvu. Ve Sněmovně raději mlčte, doporučila mu primátorka

Poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti) včera složil mandát zastupitele hlavního města. Důvodem je jeho zvolení do Sněmovny v loňských volbách. Ve funkci jej nahradí Ivan Mikoláš. V zastupitelstvu už skončili Piráti Jakub Michálek a Ondřej Profant, kteří se také stali poslanci.

Strana v roce 2014 získala ve volbách na magistrát 5,31 procenta hlasů. Loni ve sněmovních volbách pak dostala 10,8 procenta a má 22 poslanců.

„Jako Piráti jsme deklarovali, že nepodporujeme kumulování funkcí. Protože jsem byl zvolen do Parlamentu, navíc v rodném Pardubickém kraji, rozhodl jsem se rezignovat v zastupitelstvu," řekl Ferjenčík, který se stal zastupitelem po volbách v roce 2014.

Ve své řeči uvedl, že si cení toho, že se Piráti na magistrátu nenechali uplatit funkcemi a zůstali v opozici. Také vyjmenoval některé problémy města jako chybějící trasa metra D, snahu Prahy 1 zabránit průjezdu cyklistům centrem a projekty známé jako smrt-city označil za přehlídku nesmyslů.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) jeho slova a výroky v uplynulých více než třech letech označila za snůšku demagogií a pololží. Poslanci za ANO si podle ní stěžovali, jak to s Piráty mohou na magistrátu vydržet.

„Je to trénink asertivity," řekla a Ferjenčíkovi doporučila, aby ve Sněmovně častěji mlčel. „Přesto vám děkuji za tuto zkušenost," dodala.

Náhradník Ferjenčíka Mikoláš je jedním ze zakládajících členů České pirátské strany. „Stejně jako Mikuláš Ferjenčík budu řešit záležitosti tady na jednání věcně," řekl.

Piráti mají v 65členném zastupitelstvu čtyři mandáty. Praze vládne koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN), která má těsnou většinu 33 hlasů.


Slovák Polák podle soudu ubil dvě ženy, do vězení jde na 21 let

12. července 2018 v 18:18

Za vraždu a těžké ublížení na zdraví s následkem smrti má jít Ľubomír Polák do vězení na 21 let. V úterý tak rozhodl pražský městský soud, verdikt zatím není pravomocný. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci.

Další články
Nahoru