dnes
Pátek - jasno
2°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
2°C
pozítří
Neděle - snih
1°C
Piraně ve volné přírodě v Praze? Krátce by zde přežily, připouští odborníci
Piraňa obecná. Foto: Tino Strauss / Wikimedia Commons

Piraně ve volné přírodě v Praze? Krátce by zde přežily, připouští odborníci

Když server Pražský patriot včera publikoval článek o netypických zvířatech v pražské přírodě, byla zde i zmínka o piraních, které nezodpovědní chovatelé vyhodí. Článek vyvolal spoustu reakcí, tak jsme se rozhodli myšlenku piraní v Praze rozvinout a zeptat se odborníků, zda by se tato dravá ryba z Jižní Ameriky mohla v potocích na území metropole, či přímo ve Vltavě, „uchytit“.

Piraňa obecná

Dravá ryba, která se živí výhradně čerstvým masem.

Vyskytují se pouze v Jižní Americe. Žijí v mohutných říčních tocích, jako je například Amazonka.

Dorůstají délky až 30 centimetrů a váží okolo 3,5 kilogramu.

Stávají se obyvateli akvárií soukromých chovatelů.

Ochránkyně zvířat Renata Vikartová pro server Pražský patriot uvedla, že v Praze žije například želva nádherná nebo i piraně, norek americký, veverka americká. „Vše vyhozeno lidmi do volné přírody,“ podotkla.

„Pro piraně je hlavním limitujícím faktorem teplota. Není tedy vyloučeno, že by piraňa přežila (nikoliv žila, spíše živořila) v našich vodách v parném létu možná i několik týdnů, ale rozhodně se zde neusídlí, nerozmnoží, ani by případně nebyla nijak nebezpečná,“ uvedla Mariana Hájková z tiskového oddělení Zoologické zahrady hl. m. Praha.

Podle slov Václava Nejmana, který je ředitelem záchranné stanice v Jinonicích, je možné, aby i piraňa v české řece na krátký čas přežila

„Co se týče pirani a zda by tady přežila nějaký čas, to opravdu nevím. Jen odhaduji, že ano,“ řekl Petr Kolomazník ze záchranné stanice v Praze-Cholupicích.

Podle něj žije všude kolem vod hodně želv nádherných, původem z Ameriky. „Hloupí lidé je tam vypouštějí, když je doma přestanou bavit. Já sám dvě pozoruji na rybníku v Písnici,“ řekl. Podle Mariany Hájkové z pražské zoo se ve volné přírodě přežívající želva nádherná volně nerozmnožuje.

Petr Kolomazník se vyjádřil k norku americkému, jehož přítomnost u nás vidí jako velký problém. „Jsou to potomci uprchlých jedinců z farem nebo byli cíleně osvobození ,šílenými' ochránci zvířat, jak se před nedávnem stalo na Moravě. Veverka šedá, opět původem z Ameriky, je další z vetřelců, kteří se k nám blíží z jihu Evropy,“ sdělil.

Čtěte také: Želva, norek, vetřelec z Číny, muflon, liška. V pražské přírodě narazíte i na netypická zvířata


Další články
Nahoru