dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
3°C
Želva, norek, vetřelec z Číny, muflon, liška. V pražské přírodě narazíte i na netypická zvířata
Liška obecná v Praze? Proč ne. Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Želva, norek, vetřelec z Číny, muflon, liška. V pražské přírodě narazíte i na netypická zvířata

Nutrie, krab říční, muflon, mlok skvrnitý, sokol stěhovavý, rosnička, psík mývalovitý, mýval severní, prase divoké, dudek chocholatý, křeček polní, bukač velký, želva nádherná, piraňa, norek americký, veverka americká, netopýr, žluna, čolek, slípka zelenohá… Zoo? Přírodní koutek? Nikoli! I s těmito zvířaty se můžete volně setkat v Praze.

Jaké netypické druhy zvířat je možné „potkat“ v Praze (nikoli v případě, že utečou konkrétnímu chovateli, kam se pak vrátí)? „Ze savců jsou zajímavé nutrie – takový menší bobr, které žijí a rozmnožují se v rybnících v Praze 9. Jsou ale vidět při migraci i téměř ve vnitřní Praze, třeba na Žižkově. Je to vlastně vetřelec z Jižní Ameriky,“ uvedl pro server Pražský patriot Petr Kolomazník ze záchranné stanice v Praze-Cholupicích.

Na nutrie narazíte také u vltavských břehů v Podolí. Více čtěte zde: Nutrie se zabydlely v centru Prahy, nechávají se krmit nedaleko Vyšehradu. 

„Jednou jsme zachraňovali na Pankráci kraba říčního, paní z toho měla skoro šok. Dnes žije tento druh ve Vltavě a je to opět vetřelec z Číny,“ řekl též. „V Thomayerově nemocnici žije skoro stohlavé stádo muflonů a dělá problémy v dopravě, neboť se běžně prochází po okolí, včetně silnic,“ pokračoval Kolomazník.

„Jsou to všechno potomci několika jedinců, kteří byli původně chováni v nějaké blízké obůrce,“ pokračoval. V Modřanech podél horního toku Cholupického potoka žije podle jeho slov ještě populace mloka skvrnitého.

Sokoli nejdřív hnízdili na Týnském chrámu

„V Praze v Malešické spalovně hnízdí sokol stěhovavý, velmi vzácný dravec, který v nedávné minulosti téměř vyhynul, a to v celosvětovém měřítku. A možná je to i potomek naší samice odchované v roce 1991,“ řekl Petr Kolomazník.

„V roce 1993 ulétla během výcviku a od roku 1995 hnízdila několik let na Týnském chrámu. Tam vyvedla celkem 11 mláďat,“ dodal. Pražský patriot nedávno informoval o tom, že na komíně malešické spalovny se nedávno vylíhla sokolí mláďata.

Čtěte také: Vzácným sokolům se v Praze líbí, žijí tu dva páry. Díky holubům nestrádají

Dnes je velmi vzácný vrabec domácí

„A takový paradox, při procházce Prahou na Újezdě jsem uviděl několik vrabců domácích. Dříve nejběžnější pták měst, v současnosti z Prahy zmizel a jeho pozorování bylo pro mě velké překvapení,“ řekl. Kolem záchranné stanice v Cholupicích zase žijí rosničky. „To bylo také velké překvapení,“ podotkl Kolomazník.

Podle slov Václava Nejmana, který je ředitelem záchranné stanice v Jinonicích, provozované Lesy hlavního města Praha, se v metropoli vyskytují i tato zvířata: psík mývalovitý, mýval severní, prase divoké v Troji, dudek chocholatý, křeček polní či bukač velký. „Nedávno jsme chytali v Jinonicích jelena,“ uvedl. „Pro obyvatele Prahy je neobvyklá i liška v centru Prahy,“ dodal.

Čtěte také: Liška byla na zajíčky, ale to se mladé ženě vůbec nelíbilo

V Toulcově dvoře jsou čolci i netopýři

Neobvyklé druhy se vyskytují i v Toulcově dvoře. „Pokud budeme vycházet ze zoologických průzkumů, nejvíc neobvyklí jsou v Toulcově dvoře ptáci. Můžete se tady potkat s ledňáčkem, občas i slavíkem, pak jsou tady užovky, pár druhů netopýrů, žluny a v mokřadu čolci. Taky se tu objeví i třeba slípky zelenonohé,“ uvedl mluvčí Toulcova dvora Daniel Škvařil.

Podle ochránkyně zvířat Renaty Vikartové žije v Praze například želva nádherná nebo i piraně, norek americký, veverka americká. „Vše vyhozeno lidmi do volné přírody. Myslím, že ani straka není původní druh. Jsou tady i cizokrajní ptáci, kteří se zde vůbec nevyskytovali, ale vzhledem k oteplování sem přilétají a další zase neodlétají,“ uvedla.

Piraně v Praze? Není to apríl? Na tuto dravou jihoamerickou rybu v pražských potocích a Vltavě nenarazíte. I když… Nechceme v žádném případě šířit poplašnou zprávu, ale podle již citovaného ředitele záchranné stanice v Jinonicích Václava Nejmana by piraně krátký čas ve Vltavě či pražském potoku přežily. Musely by se jich však nezodpovědně zbavit chovatelé. 

Zvířata, která také můžete potkat v Praze…

  • psík mývalovitý – malá šelma z čeledi psovitých, původně pobývala v Asii

  • mýval severní (medvídek mýval) – středně velký savec, původně pobýval v Severní Americe

  • bukač velký – středně velký druh brodivého ptáka z čeledi volavkovitých, hnízdína rozsáhlém území Eurasie od Španělska východně až po Japonsko, a také v Africe

  • slípka zelenohá – vodní pták z čeledi chřástalovitých, vyskytuje se na všech světových kontinentech, s výjimkou Austrálie a Antarktidy

 

 


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru