Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Středa 29. 3. 2023
Svátek má Taťána
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pilotní projekt vratných kelímků na vybraných akcích bude Prahu stát 2,4 milionu korun
Podoba kelímků, které se budou objevovat na náplavkách. Foto: PCT

Pilotní projekt vratných kelímků na vybraných akcích bude Prahu stát 2,4 milionu korun

Hlavní město ve spolupráci se společností Prague City Tourism (PCT) spouští pilotní projekt vratných kelímků pro akce konané na pražských náplavkách a na Výstavišti. Cílem je podpořit využívání udržitelné varianty nádobí místo jednorázových spotřebních plastů. Město na projekt vyhradilo 2,4 miliony korun.  Po skončení testovací fáze přejde systém do plně komerční roviny bez městské podpory. Informovala o tom Klára Janderová, tisková mluvčí PCT.

Společnost PCT byla městem pověřena, aby realizovala zkušební fázi projektu a kelímky na akce distribuovala. Ta poběží od září 2022 do února 2024. „Projekt recyklovatelných kelímků na pražských náplavkách se nám konečně podařilo rozjet. Chceme tím dát jasný signál pořadatelům, protože zejména při větších akcích se zde nahromadily odpadky z nevratného materiálu.,“ uvedl radní pro oblast správy majetku a majetkových podílů Jan Chabr (TOP 09). 

„V tuto chvíli jsme navázali spolupráci s pražskými náplavkami a pražským Výstavištěm. Žijeme v době, kdy musíme myslet udržitelně, a proto zahajujeme pilotní provoz a poskytujeme na vybrané pražské akce udržitelnou a k přírodě šetrnou variantu vratných kelímků,” doplnil předseda představenstva PCT František Cipro. Poprvé se kelímky obejvily na farmářských trzích na náplavce v sobotu 3. září. 

Během projektu, který potrvá 19 měsíců, bude k dispozici 50 tisíc zálohovaných kelímků. V této zkušební době mají pořadatelé akcí možnost využívat kelímky zcela bezplatně. 

Po skončení startovací fáze na začátku roku 2024 projekt město vyhodnotí a rozhodne o dalších krocích. Vizuální stránka kelímků s názvem „Pro udržitelnou Prahu” poukazuje na ekologický záměr města. Barevné parametry a symboly na kelímcích se budou navíc pravidelně obměňovat. 

„Po letošním startu na farmářských trzích bychom v příští sezóně rádi zavedli vratné kelímky i na palubách lodí a poté případně v dalších provozovnách na pražských náplavkách,“ doplnil Petr Hozman, kurátor pražských náplavek.


Autor: Hla

V Letňanech půjdou prvňáčci k zápisu

Včera ve 14:49

Zápis do 1. ročníku základních škol pro školní rok 2023/2024 v Letňanech se bude konat v pondělí 3. dubna od 13 do 18 hodin a v úterý 4. dubna od 13 do 17 hodin.

S Euroklíčem na bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách v Evropě

Včera v 11:14

S pomocí Euroklíče se dostane osoba se zdravotním postižením nebo rodiče/pěstouni pečující o dítě do 3 let na vybraná bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách, metru, čerpacích stanicích ve většině států Evropy. Euroklíč si mohou obyvatelé Prahy 13 vyzvednout...

Jarní botanická burza Na Slupi

Včera v 09:28

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pořádá v pátek 21. dubna v 10:00 až 14:00 hodin burzu, které se zúčastní zejména drobní pěstitelé specialisté.

Ukliďme Jižní Město. Praha 11 se připojí k tradiční akci

Včera v 08:30

Praha 11 se tento týden připojí k celonárodní akci Ukliďme Česko. Hlavním úklidovým dnem akce bude sobota 1. dubna.

Vycházky, hudba i výlet. Dvojka pro přátele kultury zve na akce

27. března 2023 v 10:31

Tipy na akce v Praze 2, hudbu, výtvarné umění, literaturu nebo divadlo nabízí klub Dvojka pro přátele kultury.

V Praze 9 se bude podruhé uklízet

27. března 2023 v 10:24

Minulý týden proběhla v Praze 9 akce Pojďme spolu Uklidit Devítku. Druhý termín úklidu se koná první dubnový den od 9 hodin. Sraz je u Holetu Ivka. Radnice dodá pytle a rukavice a odveze odpad.

Základní škola Norbertov má vlastní školní hřiště

27. března 2023 v 09:23

Žáci ze základní školy Norbertov v Praze 6 se dočkali vlastního školního hřiště. Loni tato střešovická škola oslavila 130 let od svého založení, po celou dobu své historie však hřiště neměla. To se slavnostně otevřelo až minulý týden.

Praha 4: Blíží se termín splatnosti poplatku ze psů za rok 2023

27. března 2023 v 08:52

Odbor finanční správy Prahy 4 upozorňuje držitele psů na splatnost místního poplatku ze psů v roce 2023. Poplatek je splatný bez vyměření předem, složenky na místní poplatek se nerozesílají.

Radnice odstraní suché a poškozené dřeviny, nahrazeny budou novou výsadbou

27. března 2023 v 08:23

V současném končícím období vegetačního klidu přistoupí radnice Prahy 11 k pěstebním opatřením zahrnujícím kácení zejména suchých a poškozených dřevin, které jsou na svých stanovištích neperspektivní a hlavně nebezpečné.

Výstavu Jen tak najdete na radnici do konce března

26. března 2023 v 07:52

Výstavu fotografií autorek Vlasty Vobecké, Slávky Matouškové a Zuzany Janečkové s názvem Jen tak najdete do konce měsíce na radnici Prahy 11.

Veletrh: Starožitnosti jako investice

24. března 2023 v 10:56

Asociace starožitníků pořádá na Novoměstské radnici v Praze 2 již 48. veletrh starožitností Antique. Ve dnech 20. – 23. dubna několik desítek starožitníků představí to nejzajímavější ze své nabídky.

Dvojka kulturní. Radnice spustila novou facebookovou stránku

24. března 2023 v 10:20

Hudba, divadlo, literatura, výtvarné umění. Nová facebooková stránka nabídne nejrůznější tipy, kam v Praze 2 vyrazit za kulturou.

V Praze 10 se budou uklízet veřejná prostranství

23. března 2023 ve 21:24

V letošním roce se v desáté městské části iniciativa „Společně ukliďme Prahu 10“ opět zapojuje do národních kampaní „Ukliďme Česko“ – www.uklidmecesko.cz a „Ukliďme svět“ – www.uklidmesvet.cz. Obě dobrovolnické kampaně se hlásí k čistotě přírody a dalších veřejných prostor mimo město i v něm....

Další články
Nahoru