Dnes Úterý - jasno 10°C
Zítra Středa - polojasno 8°C
Úterý 4. 10. 2022
Svátek má František
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pilotní projekt vratných kelímků na vybraných akcích bude Prahu stát 2,4 milionu korun
Podoba kelímků, které se budou objevovat na náplavkách. Foto: PCT

Pilotní projekt vratných kelímků na vybraných akcích bude Prahu stát 2,4 milionu korun

Hlavní město ve spolupráci se společností Prague City Tourism (PCT) spouští pilotní projekt vratných kelímků pro akce konané na pražských náplavkách a na Výstavišti. Cílem je podpořit využívání udržitelné varianty nádobí místo jednorázových spotřebních plastů. Město na projekt vyhradilo 2,4 miliony korun.  Po skončení testovací fáze přejde systém do plně komerční roviny bez městské podpory. Informovala o tom Klára Janderová, tisková mluvčí PCT.

Společnost PCT byla městem pověřena, aby realizovala zkušební fázi projektu a kelímky na akce distribuovala. Ta poběží od září 2022 do února 2024. „Projekt recyklovatelných kelímků na pražských náplavkách se nám konečně podařilo rozjet. Chceme tím dát jasný signál pořadatelům, protože zejména při větších akcích se zde nahromadily odpadky z nevratného materiálu.,“ uvedl radní pro oblast správy majetku a majetkových podílů Jan Chabr (TOP 09). 

„V tuto chvíli jsme navázali spolupráci s pražskými náplavkami a pražským Výstavištěm. Žijeme v době, kdy musíme myslet udržitelně, a proto zahajujeme pilotní provoz a poskytujeme na vybrané pražské akce udržitelnou a k přírodě šetrnou variantu vratných kelímků,” doplnil předseda představenstva PCT František Cipro. Poprvé se kelímky obejvily na farmářských trzích na náplavce v sobotu 3. září. 

Během projektu, který potrvá 19 měsíců, bude k dispozici 50 tisíc zálohovaných kelímků. V této zkušební době mají pořadatelé akcí možnost využívat kelímky zcela bezplatně. 

Po skončení startovací fáze na začátku roku 2024 projekt město vyhodnotí a rozhodne o dalších krocích. Vizuální stránka kelímků s názvem „Pro udržitelnou Prahu” poukazuje na ekologický záměr města. Barevné parametry a symboly na kelímcích se budou navíc pravidelně obměňovat. 

„Po letošním startu na farmářských trzích bychom v příští sezóně rádi zavedli vratné kelímky i na palubách lodí a poté případně v dalších provozovnách na pražských náplavkách,“ doplnil Petr Hozman, kurátor pražských náplavek.


Autor: Hla

Praha 11 se zapojila do kampaně 100 gramů pro přírodu

Dnes v 17:52

Kampaň na podporu recyklace mobilních telefonů k umožnění opětovného využití surovin. V rámci grantu hl. m. Prahy a ve spolupráci se společností Remobil se k ní od 3. do 21. října připojila jedenáctá městská část.

Praha 1 zve na trhy, budou sýry

Dnes v 16:05

Na Malostranském náměstí se ve čtvrtek 6. října opět konají trhy. Kromě běžné nabídky můžete nakoupit francouzské sýry, které už nějakou dobu na trzích schází, ale také vína, zavařeniny a další lahůdky.

Semínkovna oslaví narozeniny, už sedm let učí Čechy semenařit

Dnes v 09:44

Iniciativa Semínkovna slaví. Už sedmým rokem si Češi mohou vyměňovat semínka v rámci semínkových knihoven neboli Semínkoven. Letošní rok je pro iniciativu v mnoha ohledech zlomový. Zájemci najdou semínkovnu již na více než 200 místech v České republice, a několik jich je také na...

Praha 6: Nejlepší učitelé převzali ocenění

Včera v 16:22

Radnice Prahy 6 pravidelně oceňuje nejlepší učitele ve svých základních školách. Titul Vynikající učitel převzali pedagogové, kteří do své náročné práce přinášejí něco navíc, ať už jsou to atraktivní metody práce, inovace, spolupráce s dalšími institucemi, integrace znevýhodněných žáků nebo...

Opatření pro pražské domácnosti ohrožené inflací

Včera v 08:30

Balíček pomoci Pražanům, kteří jsou nejvíce ohroženi chudobou či ztrátou bydlení, je připraven. Informoval o tom pražský magistrát.

Anketa a vycházky. Zapojte se do tvorby budoucí podoby Trojmezí

Včera v 07:11

Od 3. do 13. října mohou zájemci navštívit informační a participační kontejner, kde se dozví všechny důležité informace o návrhu podoby území tzv. Trojmezí. Zároveň se bude moci zapojit do jeho finální podoby prostřednictvím ankety, která bude připravena on-line i v papírové verzi a k dispozici na...

Dobročinný bazar v kapli sv. Václava

2. října 2022 v 09:03

V kapli sv. Václava ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze 4 proběhne od čtvrtka 6. října do soboty 8. října Dobročinný bazar, kde si můžete nakoupit něco slušivého, potřebného nebo hezkého.

Hasičský bál v Malostranské besedě

2. října 2022 v 07:08

Sbor dobrovolných hasičů Praha 1 pořádá v sobotu 8. října v Malostranské besedě již desátý Hasičský bál.

Praha 14: Retro Party na Plechárně

30. září 2022 v 10:08

Přijďte si v pátek 7. října zatančit na Plechárnu, začíná se ve 14 hodin.

Praha 2 podporuje recyklaci starých telefonů

30. září 2022 v 09:56

Radnice Prahy 2 se zapojuje do podzimní kampaně neziskového projektu REMOBIL s názvem 100 gramů pro přírodu. Staré a nepotřebné mobilní telefony budou moci občané od 3. do 21. října odevzdat jak v prostorách úřadu městské části, tak i v místní knihovně na Vinohradské...

Dobrobazar: Darujte druhý život nevyužitým věcem

30. září 2022 v 07:29

Výtěžek z prodeje podpoří komunitní život Dolních Měcholup a okolí, akce se koná 8. října.

Zbraslav ožije festivalem ZbrasLOVE

30. září 2022 v 07:17

Široké spektrum kulturních, kreativních a komunitních programů čeká již tento pátek 30. září na všechny obyvatele a návštěvníky pražské Zbraslavi, kde se vůbec poprvé uskuteční pouliční festival ZbrasLOVE. 

Další články
Nahoru