Dnes Neděle - zatazeno 23°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 16°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pilotní projekt vratných kelímků na vybraných akcích bude Prahu stát 2,4 milionu korun
Podoba kelímků, které se budou objevovat na náplavkách. Foto: PCT

Pilotní projekt vratných kelímků na vybraných akcích bude Prahu stát 2,4 milionu korun

Hlavní město ve spolupráci se společností Prague City Tourism (PCT) spouští pilotní projekt vratných kelímků pro akce konané na pražských náplavkách a na Výstavišti. Cílem je podpořit využívání udržitelné varianty nádobí místo jednorázových spotřebních plastů. Město na projekt vyhradilo 2,4 miliony korun.  Po skončení testovací fáze přejde systém do plně komerční roviny bez městské podpory. Informovala o tom Klára Janderová, tisková mluvčí PCT.

Společnost PCT byla městem pověřena, aby realizovala zkušební fázi projektu a kelímky na akce distribuovala. Ta poběží od září 2022 do února 2024. „Projekt recyklovatelných kelímků na pražských náplavkách se nám konečně podařilo rozjet. Chceme tím dát jasný signál pořadatelům, protože zejména při větších akcích se zde nahromadily odpadky z nevratného materiálu.,“ uvedl radní pro oblast správy majetku a majetkových podílů Jan Chabr (TOP 09). 

„V tuto chvíli jsme navázali spolupráci s pražskými náplavkami a pražským Výstavištěm. Žijeme v době, kdy musíme myslet udržitelně, a proto zahajujeme pilotní provoz a poskytujeme na vybrané pražské akce udržitelnou a k přírodě šetrnou variantu vratných kelímků,” doplnil předseda představenstva PCT František Cipro. Poprvé se kelímky obejvily na farmářských trzích na náplavce v sobotu 3. září. 

Během projektu, který potrvá 19 měsíců, bude k dispozici 50 tisíc zálohovaných kelímků. V této zkušební době mají pořadatelé akcí možnost využívat kelímky zcela bezplatně. 

Po skončení startovací fáze na začátku roku 2024 projekt město vyhodnotí a rozhodne o dalších krocích. Vizuální stránka kelímků s názvem „Pro udržitelnou Prahu” poukazuje na ekologický záměr města. Barevné parametry a symboly na kelímcích se budou navíc pravidelně obměňovat. 

„Po letošním startu na farmářských trzích bychom v příští sezóně rádi zavedli vratné kelímky i na palubách lodí a poté případně v dalších provozovnách na pražských náplavkách,“ doplnil Petr Hozman, kurátor pražských náplavek.


Autor: Hla

PVK: Přehled plánovaných výluk na 16. týden

Včera v 08:47

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Stan proti melanomu

Včera v 08:03

Nechat si zdarma vyšetřit znaménka můžete 22. – 23. dubna na Václavském náměstí.

Pojď dál 2024. Festival hudby a pohybu

Včera v 07:54

Festival Pojď dál startuje v sobotu 4. května ve 12 hodin v parku u budovy školy Jedličkova ústavu. Moderuje Láďa Angelovič a kromě mnoha skvělých kapel uvidíte a uslyšíte písničky z nově chystaného CD.

Šermířský festival

Včera v 01:12

Vyšehrad přivítá v sobotu 11. května ve svých zdech šermířský festival. Na své si přijdou milovníci slavných soubojů, dramatických příběhů i vtipných historek. To vše připravily přední české skupiny historického šermu a NKP Vyšehrad.

Den otevřených dveří Tanečního centra Praha

12. dubna 2024 ve 21:38

Konzervatoř Taneční centrum Praha pořádá v pondělí 29. dubna od 14 do 17 hodin ve svém sídle v branickém Domě tanečního umění Den otevřených dveří. Program nabídne tradiční komentované prohlídky budovy, tanečních sálů, vybavení a technického zázemí, ukázky výuky i repertoáru nebo talentové zkoušky...

Veletrh starožitností Antique v Praze 2

12. dubna 2024 ve 12:48

Jubilejní padesátý Veletrh starožitností Antique se bude konat od 18. do 21. dubna v Novoměstské radnici v Praze 2.

Čarodějnice na Hostíku

12. dubna 2024 v 07:40

Čarodějnice se sletí na hostivařské pláži. Zapálení ohně, program a soutěže pro děti, opékání buřtů, živá kapela a fireshow.

Dobročinný bleší trh Ve Smečkách

12. dubna 2024 v 07:11

Bleší trh na podporu místních neziskových organizací se koná ve čtvrtek 18. dubna. Přijďte si zpestřít jaro nákupem nových kousků a podpořit dobrou věc.

U radnice Prahy 13 si dají dostaveníčko pragovky, odstartuje Emilova jízda

11. dubna 2024 v 17:15

Emilova jízda je každoročně pořádána Praga klubem na počest znalce a nejvýznačnějšího sběratele vozů značky Praga Emila Příhody. Již 26. ročník akce se uskuteční v sobotu 13. dubna.

Novoměstská radnice: Vystoupíte při západu slunce na ochoz vyhlídkové věže

11. dubna 2024 v 11:42

Další komentovaná prohlídka Novoměstské radnice v Praze 2 s poutavým výkladem vhodným i pro děti, během které vystoupíte při západu slunce na ochoz téměř sedmdesátimetrové vyhlídkové věže a nahlédnete i do prostor, kam není běžně pro veřejnost volný přístup, se koná...

Hafan sraz 2024

11. dubna 2024 v 09:28

Psí den plný zábavných soutěží a zajímavým programem na pódiu – rozhovory o výcviku, výchově, atraktivní ukázky, novinky v péči o psy se koná v Centrálním parku Prahy 13, pod metrem Lužiny, v sobotu 20. dubna.

Další články
Nahoru