dnes
Středa - skorojasno
22°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
26°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
26°C
Pikle z pytle. Jana Rucká zaujala děti kreativními kufříky
ZpravodajstvíKomerční sdělení
Na festivaly přijdou děti s rodiči a u kufříků stráví několik hodin. Jsou ve svém světě, říká Jana Rucká. Foto: archiv

Pikle z pytle. Jana Rucká zaujala děti kreativními kufříky

Jana Rucká pochází z Třince, kde pracovala jako sociální pracovnice. Když se před dvaceti lety přestěhovala do Prahy, prováděla cenové průzkumy a následně působila ve finančním controllingu. Dvojnásobná maminka se po mateřské nechtěla vracet do stresujícího prostředí korporátu, kdy by nemohla trávit čas s dětmi. A právě ty staly inspirací pro její start v podnikání.

Její kreativní sady i kufříky v dětech probouzí fantazii. Jsou to krásné a chytré hračky, po kterých je v poslední době mezi rodiči poptávka. Internetový obchod Pikle z pytle s kreativními sadami, nyní navíc s hravými kufříkovými domečky, je plný nápadů na tvoření ale i hraček, které ocení ti rodiče, kteří pro svého potomka marně hledají na trhu konkrétní výrobek.

jana-rucka-kufrik-nahled

Jak jste začínala a jak vlastně vznikl nápad na Pikle z pytle?
Jako první jsme se Šárkou, bývalou společnicí, chtěly kavárnu, kde by se tvořilo. Ale vyhrál nakonec e-shop. Internetový obchod nám připadal jednodušší, vybrali jsme si variantu pronájmu od Shoptetu. Bylo to před třemi lety, začaly jsme dělat kreativní sady v pytlíku.

A co název? Není snadné ho vymyslet…
Hledaly jsme a vymýšlely ho dlouho, Pikle z pytle je hravý a výstižný. Ale přijde mi nezapamatovatelný, krkolomný, lidi pletou i a y. (smích)

jana-rucka-2-kufrik-nahled

Začátky byly určitě těžké. Kdy jste zaznamenaly první úspěchy?
Měly jsme štěstí, že jsme začaly na podzim a stihly se svézt s vánoční vlnou. Díky nim ten rozjezd byl docela dobrý. A hodně nám pomohla Kuchařka ze Svatojánu, napsala jsem jí o nás a ona to zveřejnila na svém blogu. Tehdy přišly první objednávky. Měly jsme velkou radost. Postupně jsme tak získávaly nové zákazníky.

Co rodina a manželství? Jak to všechno jde podle vás skloubit s podnikáním?
Je pravda, že v začátcích jsem věnovala podnikání veškerý volný čas, na sebe jsem nemyslela, spoustu jsem dodělávala po nocích. Přes den jsem byla samozřejmě s dětmi. Manželství je pro mě důležité, bez manžela bych nebyla tam, kde jsem. Letos jsme si naordinovali manželskou terapii v podobě cesty do jihovýchodní Asie. Podle mě spolu musíme trávit čas i sami dva, mít se jen pro sebe. Jinak bych se bála dne, kdy budeme jen my dva, bez dětí a nebudeme si mít co říct. Potřebovali jsme to, potřebovali jsme si chvíle prožít společně. A děti to zvládly.

Co jste se za tu dobu podnikání naučila?
jana-rucka-kvet-nahled Bylo toho hodně. Jak vést e-shop, co všechno je kolem něj potřeba zařídit a nebylo toho zrovna málo. Bylo pro mě nové i postavit se na trh a prodávat svoje výrobky. Stát si za nimi, umět je lidem nabízet, prodat. Musím ale taky hodně komunikovat se zákazníky e-shopu, sháním výrobce pro materiály. A pak přichází na řadu fakturace, počítání a podobně…

Co vám podnikání přineslo?
Kromě svojí vlastní realizace jsem poznala spoustu lidí. Pořád vznikají nová propojení, seznamuju se s dalšími kreativními a podnikajícími lidmi. Pomáháme si navzájem a věřím, že díky našim produktům pomáháme i dalším lidem.

Prodáváte nejen na internetu, ale taky na různých jarmarcích a tržištích. Co je lepší?
jana-rucka-krest-nahled Jen prodejem na internetu bych se nejspíš neuživila. Moje produkty jsou dost specifické, je potřeba je vidět. Být off-line je pro mě ta nejlepší reklama, jen si musím vybírat prodejní místa, kde jsou i děti. Děti jsou moji zákazníci. Na festivaly přijdou se svými rodiči a u kufříků stráví klidně několik hodin. Jsou ve svém světě. Pak se těší na další trhy a maminky už podruhé většinou podlehnou. Na počítači si bohužel kufřík neosahají. Je zajímavé, že si hrají nejen holky, ale i kluci. Dokonce i spolužák syna v první třídě.

Jak jste na tom s plánováním? Víte, kde budete za rok? Máte všechno propočítané?
Nejsem úplně ten typ, ale ráda bych trochu líp plánovala a propočítala si prodejní cenu. Zatím jsem zavedla tabulku, všechno se člověk učí postupně. Já nejsem moc systematická, dělám věci srdcem a zapomínám na hodnotu svojí práce. V tomhle je pro mě oporou manžel, vyzná se v těchhle věcech mnohem líp.

Co byste poradila ostatním do začátků?
Nebojte se. Pokud najdete fialovou krávu (budete první), máte z půlky vyhráno. My ženy, když jsme na rodičovské, máme navíc tak trochu štěstí, že v té době můžeme experimentovat a zkoušet. Zkrátka pak tolik nevadí, když to nevyjde. Taky zkuste různé programy a akce pro podnikatele. Já jsem se letos přihlásila do Rozjezdů roku – naučila jsem se hodně věcí, seznámila se se stejně naladěnými lidmi a ještě jsem získala zpětnou vazbu od zkušených podnikatelů. Moc mě potěšilo, že jsem postoupila.

Šla byste do toho znovu?
Určitě, moc mě to baví. Jsem člověk, co jde do všeho po hlavě.

Autor: Iva Baltaretu


Praha 11 prodloužila spolupráci se ScioŠkolou. Chce umožnit dětem co nejširší nabídku vzdělávání

Včera v 11:35

Nejméně do roku 2030 bude mít oblíbená ScioŠkola zajištěny v Praze 11 prostory pro své působení. Prodloužení podnájmu dala v minulých dnech zelenou Rada městské části.

Po nehodě v Praze 6 hořelo osobní auto

11. července 2019 v 07:45

Deset minut před koncem včerejšího dne zasahovala jednotka pražských hasičů u nehody osobního auta v ulici Horoměřická v Praze 6.

Další články
Nahoru