Dnes Pondělí - polojasno 23°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 20°C
Pondělí 23. 5. 2022
Svátek má Vladimír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pieta před Hlávkovou kolejí je poklidná, přicházejí akademici
Pietní místo před Hlávkovou kolejí. Foto: JP

Pieta před Hlávkovou kolejí je poklidná, přicházejí akademici

Před Hlávkovu kolej v Praze 2 dnes od rána přicházejí zástupci akademické obce, politici a lidé. K pamětním deskám pokládají květiny, svíčky nebo věnce. Připomínají si zejména tragické události z listopadu 1939, kdy okupanti při protinacistické demonstraci smrtelně zranili studenta Jana Opletala, uzavření vysokých škol a umučené a popravené studenty.

Pieta je letos poklidná, vzhledem k protikoronavirovým opatřením se letos nekoná každoroční pietní akt.

Okolo deváté hodiny přišli představitelé Hlávkovy nadace, následovali rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima a předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. Rektor Zima ČTK řekl, že 17. listopad považuje za jeden z nejvýznamnějších dnů českých dějin.

Připomněl jak rok 1939, tak i rok 1989, ve kterém události osobně prožil. Vzpomínal například na to, jak studenti v roce 1989 informovali několik dnů občany celého Československa o tom, co se v Praze dělo.

Historickou paralelu dnes vidí v tom, že občanská společnost je teď opět aktivní. „Projevilo se to třeba solidaritou letos na jaře šitím roušek a podobně," řekl.

Před Hlávkovu kolej přišli také někteří politici. Z Národní třídy se tam přesunula ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), po ní dorazil i předseda SPD Tomio Okamura, ale také zástupci Senátu – místopředseda Jiří Růžička (TOP 09) a Jiří Drahoš (za STAN).

Drahoš v roušce novinářům řekl, že zejména události roku 1939 je důležité mladé generaci připomínat. O demokracii a svobodu nemá obavu, ale je třeba být stále ve střehu. Kytici položil Drahoš i na Národní třídu. Z ministerstva obrany přišel před Hlávkovu kolej náměstek Vladimír Müller.

Květiny se obvykle pokládají také v Žitné ulici u pamětní desky obětí nacistických represí Jana Opletala a Václava Sedláčka.


Autor: ČTK

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

18. května 2022 ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

18. května 2022 v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Další články
Nahoru