dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Piazzetta, náplavka či Dejvice. Městské židle a stolky mají oživit veřejná prostranství
Na nových židlích lze posedět také na piazzettě Národního divadla. Foto: IPR

Piazzetta, náplavka či Dejvice. Městské židle a stolky mají oživit veřejná prostranství

Na několika místech v Praze se objevily židle a stolky, které jsou volně přístupné na posezení. Lze na ně narazit například na Smíchovské náplavce, piazzettě Národního divadla, v Holešovické tržnici, anebo ve vysokoškolském kampusu v Dejvicích. Začátkem července přibydou i Malostranské náměstí. Celkem Praha pořídí 90 stolků a 340 židlí.

Architekti z Institutu plánování a rozvoje Prahy se pro projekt Pražské židle inspirovali v New Yorku, Kodani, Curychu či Stockholmu. Židle a stolky vlastní město, ale podobně jako v New Yorku jsou prostranství pro pilotní projekt vybrána i podle toho, že se o ně přímo v místě bude starat lokální provozovatel. „Výhodou je, že pokud se židle neosvědčí na daném místě, lze je snadno přesunout jinam,“ sdělil Petr Hlaváček, ředitel Institutu plánování a rozvoje Prahy.

„Rozmístění drobného městského mobiliáře je levným a snadným způsobem, jak ulice a náměstí udělat příjemnějším místem k pobytu, a třeba i iniciovat nové možnosti jejich využití,“ dodal.

Zda se jedná o zrovna levný způsob, posuďte sami. Na židle, které jsou majetkem hlavního města, šlo z pražského rozpočtu celkem 696 226 korun bez DPH. Jedna židle vyšla na 1392 korun, stolek na 2475 korun.

Anketa

Považujete nákup stolků a židlí na veřejná prostranství za smysluplnou investici Prahy?

74.3%
(74.3%)
25.7%
(25.7%)
Židle a stolky budou v pražských ulicích až do podzimu, pak se dočkají „zazimování“ ve skladu. Pokud se projekt osvědčí, měl by pokračovat i příští rok. Město uvažuje o otevřené výzvě zájemcům z řad občanských i kulturních iniciativ nebo o zapojení například městských knihoven, galerií a dalších institucí, které by měly zájem o oživení svého předprostoru.

Kde narazíte na nové židle a stolky

nabytek-na-verejnosti-nahled


Další články
Nahoru