dnes
Sobota - jasno
12°C
zítra
Neděle - polojasno
16°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
13°C
Pezl, Růžička, Kalhousová a Siostrzonek jsou letošními Čestnými občany Prahy 6
Dobročinná dražba loutky Hurvínka vynesla 37 000 korun. Foto: P6

Pezl, Růžička, Kalhousová a Siostrzonek jsou letošními Čestnými občany Prahy 6

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář v pátek večer v Břevnovském klášteře udělil výjimečným osobnostem kulturního a společenského života Prahy 6 Čestná občanství, Ceny městské části a Cenu zahraniční osobnosti.

Čestné občanství je udělováno jako projev úcty a ocenění za hrdinství, osobní statečnost, celoživotní zásluhy a mimořádné umělecké výkony. Letošní předávání cen je úzce spjato s chloubami Prahy 6.

V rámci večerního programu vystoupil folklórní soubor Rosénka i orchestr divadla Semafor v čele s Jiřím Suchým a Jitkou Molavcovou. Uskutečnila se dobročinná dražba loutky Hurvínka, jejíž výtěžek bude věnován Nadačnímu fondu Šestý smysl. Večerem provázela herečka Dejvického divadla Zdeňka Volencová Žádníková.

Čestná občanství i letos udělovala Praha 6 u příležitosti Dne Prahy 6, kterým je od roku 2002 4. září. Jde o připomínku zákona z roku 1920, kdy se podpisem prezidenta T. G. Masaryka připojilo sedm z devíti katastrálních území dnešní Prahy 6 k hlavnímu městu. O udělení Čestných občanství rozhodují zastupitelé městské části.

Titul Čestný občan Prahy 6 převzali:

ARMÁDNÍ GENERÁL KAREL PEZL, jako projev úcty za přínos demokratizaci, modernizaci a profesionalizaci armády po roce 1989 a celoživotní sdílení demokratických hodnot. Pezl působil od 1. 5. 1991 do konce roku 1992 na postu náčelníka Generálního štábu Československé armády a do 30. 6. 1993 jako první náčelník Generálního štábu Armády České republiky. V těchto letech se rozhodným způsobem podílel na přípravě a hladkém zvládnutí dělení federální armády na dva samostatné celky. Generál Pezl je také držitelem Řádu Bílého lva. 14. září oslaví 92. narozeniny.

SENÁTOR JIŘÍ RŮŽIČKA, za celoživotní jedinečný přístup a přínos problematice středoškolského vzdělávání, vybudování prestižního gymnázia a úsilí o modernizaci vzdělávacího systému. Jiří Růžička vedl Gymnázium Jana Keplera od roku 1990, kde se zaměřil především na koncepci středoškolského vzdělávání a oblast zážitkové pedagogiky. Jako jeden ze zakládajících členů Asociace ředitelů gymnázií a ve spolupráci s Prázdninovou školou Lipnice stál u zrodu projektu kurzů pro nastupující středoškoláky „Hnutí GO!”, které dnes fungují na skoro všech středních školách. Jiří Růžička je zastupitelem MČ Praha 6, senátorem za Prahu 6 a od loňského roku je 1. místopředsedou Senátu PČR.

EVA KALHOUSOVÁ, ŘEDITELKA DOMOVA SENIORŮ ELIŠKY PURKYŇOVÉ, za celoživotní úsilí, nadšení a obětavou péči o občany. Eva Kalhousová vede Domov seniorů od roku 2002. Iniciovala výstavbu nového objektu Eliška, činnost domova se za jejího vedení rozšířila o spolupráci se školami i zdravotnickými a sociálními zařízeními v šesté městské části, jak v oblasti dobrovolnické, tak kulturní. Spolupořádá v Břevnovském klášteře cyklus koncertů Břevnovská hudební setkání.

PETR PROKOP SIOSTRZONEK, ARCIOPAT BŘEVNOVSKÉHO KLÁŠTERA za duchovní a pastorační činnost a zásluhy o znovuobnovení a povznesení břevnovského kláštera. Opat Jan Anastáz Opasek jmenoval Siostrzonka po listopadu 1989 převorem břevnovského kláštera a pověřil jednáním o návrat tohoto majetku zpět do vlastnictví řádu sv. Benedikta. O deset let později se Siostrzonek stal převorem-administrátorem Benediktinského arciopatství v Břevnově a o 18 let později byl zvolen arciopatem.

Cenu městské části převzali:

MUDR. JIŘÍ MALÝ, bývalý dlouholetý PRIMÁŘ A ŘEDITEL LDN CHITTUSSIHO, za celoživotní nasazení a osobní profesionální přístup při péči o občany. Během více než 30 let se mu podařilo vybudovat zařízení se zdravotní péčí na výborné úrovni.

EDUARD STEHLÍK, PLUKOVNÍK GENERÁLNÍHO ŠTÁBU, za profesionální činnost v oblasti vojenské historie a zásluhy o řešení otázky péče o válečné veterány. Stehlík v letech 2006 – 2008 spolupracoval s Českou televizí na publicistickém pořadu Historický magazín, působil jako jeden z poradců ministra obrany Vlastimila Picka a roku 2014 se stal ředitelem odboru pro válečné veterány ministerstva obrany. Je autorem nebo spoluautorem dvou desítek monografií, desítek článků a odborných studií a výstav. Největší ohlas měla výstava „Atentát – Operace Anthropoid 1941–1942“, která byla kromě Prahy představena veřejnosti i v Miláně, Berlíně a Bratislavě.

Cenu městské části pro zahraniční osobnost převzal:

TERJE ENGLUND, za zdokumentování historie rezidence norského velvyslanectví v Praze 6 a umístění kamenů zmizelých na památku pohnutého osudu původních majitelů vily. Englund pracuje od roku 2015 jako poradce pro komunikaci a obchodní záležitosti na Norském velvyslanectví v Praze, v Praze žije od roku 1993. Je autorem anglicky psaného bestselleru The Czechs in a Nutshell, kulturně-historického průvodce pro cizince. V roce 2010 mu vyšla investigativní kniha Špion, který přišel pozdě, kde byla poprvé zmapována špionáž československé StB v Norsku během studené války. Je editorem dokumentárního díla Ráno jsme hráli kvarteto o nástupu totalitního moci v Československu. Englund přeložil několik děl Václava Havla, Viktora Fischla, Pavla Kohouta a Miroslava Holuba do norštiny.

Terje Englud  také zmapoval pohnutý příběh současné rezidence norského velvyslance v ulici Na Zátorce 20 v Praze 6. Vilu si před 90 lety nechali postavit manželé Ema a Artur Melicharovi, kteří kvůli židovskému původu zahynuli v koncentračním táboře. Dům zabrali nejprve nacisté, po roce 1945 jej obýval předseda komunistické vlády Zdeněk Fierlinger. Od poloviny 60. let vila přešla pod Správu služeb diplomatického sboru, která ji pronajala velvyslanci Norského království. V roce 1991 soud rozhodl o navrácení majetku potomkům Melicharových. Od roku 2005 je vila majetkem Norského království. Jako čest a vzpomínku na tragický osud majitelů vily nechalo v letošním roce Norské velvyslanectví před rezidenci umístit dva kameny zmizelých (Stolpersteine).


Dotační programy na rok 2021 vyhlásila Praha 5

Včera ve 20:45

Rada městské části Praha 5 schválila vyhlášení dotačních programů pro rok 2021. Stejně jako v letech minulých podpoří účelovou dotací projekty v oblasti kultury, životního prostředí, sportu, školství a rozvoje občanské společnosti. Na dotační programy plánuje Praha 5 v příštím roce věnovat částku...

Praha 10 od pondělí přijímá žádosti o dotace

Včera v 10:35

Občané městské části Praha 10 mohou žádat od pondělí 26. října do 9. listopadu do 12 hodin o dotace. V rámci programu vyčlení radnice ze svého rozpočtu 30 milionů korun na prospěšné aktivity v kultuře, sportu, ochraně životního prostředí a udržitelného rozvoje a sociální a zdravotní...

Praha nabídne městům zdarma zdrojové kódy k IT systému V Praze jako doma

22. října 2020 v 16:17

Hlavní město Praha nabídne prostřednictvím městských společností Prague City Tourism a Operátor ICT (OICT) zdrojový kód k IT systému V Praze jako doma. Zájemci z řad měst a obcí mohou tento systém snadno využít pro přípravu vlastních projektů na podporu ohrožených segmentů tuzemské...

Praha 9 zveřejnila výsledky veřejné ankety

22. října 2020 v 09:52

Během léta se uskutečnila veřejná anketa mezi občany Prahy 9. Ukázala například spokojenost se stavem městské zeleně či nabídkou obchodů a služeb, už méně občanů hodnotilo kladně údržbu městských komunikací. Výsledky ankety budou využity při tvorbě Strategického plánu rozvoje MČ...

Hlavní město dokončilo novou jazykovou laboratoř. Bude sloužit k projektu výuky českých dětí ve světě

22. října 2020 v 06:11

Praha dokončila vybudování nejmodernější laboratoře v Jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky hlavního města Prahy. Uskutečnění celého projektu od jeho návrhu a vizualizace až k otevření inovačního vzdělávacího prostoru vyšlo hlavní město na 2,2 milionu korun bez DPH. Laboratoř bude nyní...

Praha 5 prodlužuje dobu hlasování o Participativním rozpočtu

21. října 2020 ve 21:16

Radnice Prahy 5 prodloužila dobu, po kterou může veřejnost hlasovat v rámci Participativního rozpočtu. Vybírat projekty můžete až do 15. listopadu 2020.

Praha bude do půlky listopadu přijímat nabídky na prodej ubytovacích zařízení a bytových domů

21. října 2020 ve 14:51

Záměr hlavního města nakoupit ve veřejné soutěži objekty k ubytování lidí z řad podporovaných profesí a osob v sociální tísni byl již zveřejněn na úřední desce.

Další články
Nahoru