dnes
Pátek - oblacno
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - skorojasno
5°C
Pěvkyně Pecková a houslista Šporcl povedou mistrovské kurzy v Praze 3
Pavel Šporcl, Dagmar Pecková a Vladislava Hujová (zleva). Foto: archiv

Pěvkyně Pecková a houslista Šporcl povedou mistrovské kurzy v Praze 3

Mladým talentům budou v hudební škole na Komenského náměstí na Žižkově předávat své zkušenosti osobnosti české vážné hudby Studenti hudebních škol budou mít příležitost poznat zblízka umění těch nejlepších interpretů české hudební scény. Pěvkyně Dagmar Pecková, houslisté Pavel Šporcl a Leoš Čepický či violoncellisté Jiří Bárta a Tomáš Strašil se stanou lektory druhého ročníku mistrovských hudebních kurzů.

Kurzy proběhnou od 26. do 29. srpna v prostorách Gymnázia a Hudební školy hl. města Prahy na Komenského náměstí v Praze 3 a absolventi hned po jejich ukončení vystoupí společně s lektory na koncertě v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Čtyři výukové kurzy pod vedením letkorů

„Na několika vyučovacích hodinách se samozřejmě nedají změnit zásadní věci. Na kurzech jde spíš o pootevření některých pokliček nástrojové techniky i přednesu a inspirace studenta. Pak už je pouze na něm, jak s tím naloží, říká houslový virtuos Pavel Šporcl.

Mistrovské kurzy ve hře na housle, violoncello a ve zpěvu jsou určeny pro studenty konzervatoří, vysokých škol, ale také pro učitele základních uměleckých škol. Učitelé se jich mohou sice zúčastnit jen pasivně se svými žáky, možnost být u výuky vedené mistrovskými lektory je však může obohatit jako pedagogy.

„Účastníci budou mít nárok na čtyři výukové lekce pod vedením lektorů. Přihlásit se do kurzů je možné do konce června,“ vysvětluje Marta Špidlenová, organizátorka kurzů z houslařské dílny Jana B. Špidlena.

Závěrečný koncert přístupný pro veřejnost

Známá dílna, na jejíž nástroje hrají například i oba lektoři hry na housle Pavel Šporcl a Leoš Čepický, je společně s Občanským sdružením Múzy pořadatelem kurzů. Uspořádání této neziskové akce, která chce pomoci rozvíjet talent mladých umělců, finančně podpořila i městská část Praha 3.

Její starostka Vladislava Hujová převzala nad touto akcí záštitu. „Jsme rádi, že letos se závěrečný koncert mistrovských kurzů, na kterém vystoupí například Dagmar Pecková, Pavel Šporcl či Jiří Bárta, koná právě v Praze 3,“ říká starostka Hujová.

Závěrečný koncert v kostele Nejsvětějšího srdce Páně i prostory Gymnázia a Hudební školy hl. města Prahy na Komenského náměstí budou během mistrovských kurzů přístupné všem milovníkům a obdivovatelům vážné hudby.

Zájemci o výukové lekce mohou svou přihlášku i s notovým materiálem připravených skladeb zaslat do konce června na adresu houslařské dílny Jana B. Špidlena: Jungmanova 32, Praha 1 nebo e-mailem na adresu spidlen@housle.cz.


Autor: Renata Rákosová

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

Dnes ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

Dnes v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru