Dnes Neděle - oblacno -3°C
Zítra Pondělí - snih 0°C
Neděle 17. 1. 2021
Svátek má Drahoslav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Petrovy potíže přicházely postupně, životosprávou se na špatném průběhu léčby sám podepsal
Ilustrační foto: Karen Barefoot / Freeimages.com

Petrovy potíže přicházely postupně, životosprávou se na špatném průběhu léčby sám podepsal

Petr byl profesí voják z povolání, byl velmi aktivním člověkem, který miloval pohyb, túry po horách, práci na zahrádce. Jeho zdravotní potíže přicházely postupně.

Začaly zjištěním vysokého cholesterolu (dyslipidémie), posléze prodělal akutní infarkt myokardu, měl nadváhu. Určité signály, že vše není v pořádku, vnímal, trpěl žízní, rychle zhubnul o deset kilogramů.

Diabetes mellitus mu byl diagnostikován v rámci preventivní prohlídky v roce 2000. Vzhledem k tomu, že u pana Petra nedocházelo k produkci inzulinu, byla mu okamžitě nasazena inzulinoterapie. Poté se jeho stav zlepšil, nicméně kompenzace nebyla dostačující a glykemie byla stále vysoká.

Petr sebekriticky přiznává, že svou životosprávou (sedavé zaměstnání, málo pohybu a nedodržování intervalů v jídle) se na špatném průběhu léčby sám podepsal.

Kromě diabetu ho trápí řada dalších přidružených onemocnění: obezita, problémy s cholesterolem, oběhové problémy dolních končetin, neuropatie. Bohužel trpí i 4. stadiem chronického onemocnění ledvin, plicním edémem a srdečním selháním.

Předloni byla Petrovi změněna inzulínová léčba, došlo k rapidnímu zlepšení kompenzace diabetu mellitu. Přesto ho cukrovka se všemi přidruženými komplikacemi značně omezuje. Fyzické aktivity, jako práce na zahrádce, rytí záhonů, dobrovolnická práce, nemluvě o oblíbené turistice, jsou pro něj příliš namáhavé.

Diabetes mellitus

Jde o nejrozšířenější metabolické onemocnění u nás i ve světě, počet pacientů se navíc neustále zvyšuje. Kromě vlastního onemocnění komplikují často zdravotní stav diabetiků i další přidružená onemocnění. Některá mohou propuknout záhy, zatímco jiná se rozvinou až po mnoha letech života s cukrovkou. Nejčastěji se jedná kardiovaskulární onemocnění, srdeční selhání a onemocnění ledvin.

Téměř za polovinu úmrtí diabetiků jsou zodpovědná právě kardiovaskulární onemocnění. Diabetes představuje významné riziko pro rozvoj srdečního selhání. Pro úspěch léčby diabetu a přidružených onemocnění je zásadní dodržování předepsané léčby a zdravého životního stylu.

Skutečné jméno aktéra tohoto příběhu bylo v článku změněno.


Autor: Karel Netolický

Recepty na koktejly s italským likérem Bombardino

9. ledna 2021 v 15:20

Italský likér Bombardino je novinkou z destilerie Saint Roch, jedná se o kombinací karibského rumu a vaječného likéru. Bombardino je novinkou rozšiřující portfolio českého distributora prémiových alkoholických i nealkoholických nápojů a vín Premier Wines & Spirits. 

Přednáška pro dospělé: Normální šílenství

8. ledna 2021 v 19:00

Představení nové knihy rozhovorů o duševním zdraví, léčbě a přístupu k lidem s psychickým onemocněním ve středu 13. ledna v 19 hodin.

Přednáška online: Rok 2021 ve znamení kovového Buvola

7. ledna 2021 v 09:40

Městská knihovna připravila na 11. ledna v 19 hodin on-line přednášku Rok 2021 ve znamení kovového Buvola.

Další články
Nahoru