dnes
Sobota - zatazeno
17°C
zítra
Neděle - oblacno
15°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
13°C
Petrovy potíže přicházely postupně, životosprávou se na špatném průběhu léčby sám podepsal
Ilustrační foto: Karen Barefoot / Freeimages.com

Petrovy potíže přicházely postupně, životosprávou se na špatném průběhu léčby sám podepsal

Petr byl profesí voják z povolání, byl velmi aktivním člověkem, který miloval pohyb, túry po horách, práci na zahrádce. Jeho zdravotní potíže přicházely postupně.

Začaly zjištěním vysokého cholesterolu (dyslipidémie), posléze prodělal akutní infarkt myokardu, měl nadváhu. Určité signály, že vše není v pořádku, vnímal, trpěl žízní, rychle zhubnul o deset kilogramů.

Diabetes mellitus mu byl diagnostikován v rámci preventivní prohlídky v roce 2000. Vzhledem k tomu, že u pana Petra nedocházelo k produkci inzulinu, byla mu okamžitě nasazena inzulinoterapie. Poté se jeho stav zlepšil, nicméně kompenzace nebyla dostačující a glykemie byla stále vysoká.

Petr sebekriticky přiznává, že svou životosprávou (sedavé zaměstnání, málo pohybu a nedodržování intervalů v jídle) se na špatném průběhu léčby sám podepsal.

Kromě diabetu ho trápí řada dalších přidružených onemocnění: obezita, problémy s cholesterolem, oběhové problémy dolních končetin, neuropatie. Bohužel trpí i 4. stadiem chronického onemocnění ledvin, plicním edémem a srdečním selháním.

Předloni byla Petrovi změněna inzulínová léčba, došlo k rapidnímu zlepšení kompenzace diabetu mellitu. Přesto ho cukrovka se všemi přidruženými komplikacemi značně omezuje. Fyzické aktivity, jako práce na zahrádce, rytí záhonů, dobrovolnická práce, nemluvě o oblíbené turistice, jsou pro něj příliš namáhavé.

Diabetes mellitus

Jde o nejrozšířenější metabolické onemocnění u nás i ve světě, počet pacientů se navíc neustále zvyšuje. Kromě vlastního onemocnění komplikují často zdravotní stav diabetiků i další přidružená onemocnění. Některá mohou propuknout záhy, zatímco jiná se rozvinou až po mnoha letech života s cukrovkou. Nejčastěji se jedná kardiovaskulární onemocnění, srdeční selhání a onemocnění ledvin.

Téměř za polovinu úmrtí diabetiků jsou zodpovědná právě kardiovaskulární onemocnění. Diabetes představuje významné riziko pro rozvoj srdečního selhání. Pro úspěch léčby diabetu a přidružených onemocnění je zásadní dodržování předepsané léčby a zdravého životního stylu.

Skutečné jméno aktéra tohoto příběhu bylo v článku změněno.


Autor: Karel Netolický

Bulovka pomáhá maminkám po porodu

17. října 2020 v 07:08

Porodnice Nemocnice Na Bulovce se zapojila do inovativního programu včasného zachycení psychosociálního stresu a duševních poruch u maminek po porodu.

Sladké děti: Praha 15 podpořila vydání knihy

14. října 2020 v 09:32

V rámci letošních Dnů Prahy 15 přispívali občané na vydání 3. dílu knihy s názvem Naděje nikdy nekončí.

Pražští záchranáři se začali dobrovolně očkovat proti chřipce

13. října 2020 v 08:21

Lékaři Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy začali očkovat své kolegyně a kolegy proti chřipce. Záchranka zajistila vakcíny pro všechny zaměstnance, kteří o dobrovolné očkování projevili zájem. Cílem je zachovat akceschopnost v poskytování péče pacientům v době pandemie covid-19 i při...

Další články
Nahoru