Dnes Čtvrtek - oblacno 22°C
Zítra Pátek - bourky 19°C
Čtvrtek 23. 5. 2024
Svátek má Vladimír
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
PETROF 160: V NTM začíná výstava klavírů, k vidění jsou i historické nástroje
10 dub
31 led
Výstavy
Klavír Ant. Petrof z roku 1865 je jedním z prvních nástrojů, které vyrobil osobně Antonín Petrof, zakladatel firmy. Foto: NTM

PETROF 160: V NTM začíná výstava klavírů, k vidění jsou i historické nástroje

10. 4. 2024 - 31. 1. 2025
Výstava „PETROF 160 – klavír jako technické dílo", která začne 10. dubna v Národním technickém muzeu (NTM) na Letné, vznikla při příležitosti 160. výročí založení firmy, která je jedním z nejvýznamnějších evropských výrobců akustických pianin a klavírů. Dá nahlédnout do historie i současnosti této významné české firmy a přiblíží proces a technické pozadí vzniku nástrojů, jejichž zvuk se rozeznívá po celém světě a šíří dobré jméno českého řemesla.

Ambiciózně koncipovaný projekt přibližuje návštěvníkům českého výrobce světového formátu s dlouhou tradicí a zároveň umožní návštěvníkovi nahlédnout do zákulisí výroby těchto jedinečných nástrojů. Lidský faktor má ve výrobě klavírů své stálé a nezastupitelné místo a výsledný produkt závisí na hodinářské přesnosti a souhře mnoha specialistů. Ve výstavě se potkává technika, technologie, řemeslo a design a zároveň naučná linka s možností poslechu i oddechu.

„Možná se návštěvník pozastaví nad tím, proč se zrovna v Národním technickém muzeu otevírá výstava klavírů. Na to je ale jednoduchá odpověď! Klavír totiž není jen mimořádný hudební nástroj, ale také pozoruhodné technické dílo. A navíc: kolika lidem je například známo, jak se vyrábí baraš neboli půda s rezonanční deskou a litinovým rámem? Kdo opravdu ví, jak vzniká struna, či jaké dřevo se používá na skříň a víko tohoto nástroje? A právě i toto se návštěvník ve výstavě dozví, “ řekl Karel Ksandr, generální ředitel NTM. Ten myšlenku výstavy inicioval a rozvinul ji ve spolupráci s vedením letos jubilující firmy PETROF.

„Výstava mě naplňuje velkou radostí a hrdostí. Představuje nejen oslavnou událost k výročí 160 let od založení naší společnosti, ale také příležitost k prozkoumání bohaté historie a technologie spojené s našimi klavíry. Díky spolupráci s Národním technickým muzeem máme příležitost sdílet s návštěvníky naše nadšení pro poctivé klavírnické řemeslo. Historie naší společnosti je velmi dlouhá a plná zvratů. Dnes se zvuk klavírů PETROF rozeznívá po celém světě a dělá radost milionům posluchačů,“ uvádí Zuzana Ceralová Petrofová, prezidentka společnosti PETROF. 

Výstava je umístěna v největším výstavním sále NTM. Vévodí jí prostorová vestavba ve tvaru zvětšeného ovinutí koncertního klavíru. Na vnitřní straně se odvíjí historická linka v podobě notové osnovy, kde noty symbolizují jednotlivé časové milníky. 

Na vyvýšeném podiu ve tvaru klavírového litinového rámu v nadživotní velikosti jsou instalovány exponáty, které reprezentují průřez historickým vývojem nástrojů PETROF. Třetí hlavní oddíl výstavy věnovaný výrobním technologiím je členěn tak, že výrobní postup je představen v podobě katalogových záložek s jednotlivými polotovary v chronologickém pořadí od kmene stromu přes akustický element a lakovnu až po koncertní podium. 

Na výstavě by návštěvníci neměli přehlédnout klavír Ant. Petrof z roku 1865, klavír Neo-Bechstein – PETROF z roku 1933, pianolu PETROF 1929, klavír PETROF 173 BREEZE se samohrajícím systémem z roku 2024 či nástroj MAGIC EGG z roku 2018.

Klavír Ant. Petrof z roku 1865 je jedním z prvních nástrojů, které vyrobil osobně Antonín Petrof, zakladatel firmy. Jedná se pravděpodobně o nejstarší dochovaný klavír značky PETROF. Jeho konstrukce je rovnostrunná, bez litinového rámu, pouze s železnými výztuhami.

Neo-Bechstein – PETROF, tzv. radioklavír neboli elektroakustický klavír, je unikátem z doby před druhou světovou válkou.  Byl vyráběn v továrně PETROF pod německou licencí podle patentu nositele Nobelovy ceny prof. Walthera Hermanna Nernsta.

Výhodou tohoto klavíru bylo až třikrát delší znění tónu, jeho větší síla a možnost jeho zesílení a zeslabení. Klavír umožňuje napodobit zvuk varhan a pomocí speciálních dusítek také zvuk cembala. Pianola PETROF z roku 1929 je příkladem pianina s tichým elektromotorem a pneumatickou mechanikou. Tyto nástroje umožňovaly reprodukovat hudbu nahranou hudebníkem na zaznamenávacím pianu pomocí papírového perforovaného pásu.

Klavír PETROF 173 BREEZE z roku 2024 má kulatý a romantický tón, který je pro piana značky PETROF typický. Je opatřený samohrajícím systémem QRS PNOmation3, který lze instalovat do jakéhokoliv klavíru. Hra klavíru dodává výstavě hudební podkres. 

Návštěvníci si ve výstavě mohou na jeden z klavírů sami zahrát. Pro tento zážitek by vybrán nástroj MAGIC EGG z roku 2018 ve futuristické skořápce navržené architektem Robertem Fišerou. 

Výstava se koná do 31. ledna 2025. Bude k ní připraven program pro 2. stupeň základních škol, který bude v nabídce NTM od května.


Autor: Jan Puci

Mistři grafiky manýrismu ve Valdštejnské jízdárně

21. května 2024 v 10:44

Výstava Od Michelangela po Callota / Umění grafiky manýrismu návštěvníkům nabízí více než dvě stovky děl, grafiku, kresbu, malbu a umělecké řemeslo. Výstava je připravena ve spolupráci s francouzským Muzeem Louvre, je otevřena ve Valdštejnské jízdárně od 17. května do...

Dudes & Barbies gallery hostí Andyho Franka

19. května 2024 v 08:00

Výstava Andyho Franka se bude konat v prostorách Vnitroblocku od 24. května do 26 června. Již druhá autorova výstava v Praze bude největší v jeho dosavadní kariéře.

Praha 13: Výstava osmého ročníku Czech Nature Photo

18. května 2024 v 15:14

Přijďte se podívat na výstavu osmého ročníku Czech Nature Photo, která představuje nejlepší snímky přírody celého světa pořízené fotografy z České republiky a Slovenska. Fotografie ukazují unikátní krásu zvířat, rostlin a krajiny. Hlavním cílem soutěže je vzdělávat veřejnost a motivovat ji...

Výstava: Žijeme lidsky? Svaz československého díla 1914–1948, hnutí za reformu bydlení

18. května 2024 v 10:07

Název výstavy cituje dlouholetého předsedu Svazu architekta Pavla Janáka a vyjadřuje třicetileté úsilí o reformu bydlení. Proti měšťanským pseudohistorickým interiérům, jejichž produkce přetrvávala dlouho do třicátých let 20. století, Svaz usiloval o funkční, jednodušší, zdravější, levnější...

Galerie Na Věky: Bližní

18. května 2024 v 07:22

Nová výstava s názvem Bližní v Galerii Na Věky představí tvorbu současných mladých autorek, které reagují na téma mezilidských vztahů a pečování o ně. Naše rodina, přátelé a osoby nám blízké tvoří neodlučitelnou součást našeho života. Věnujeme však dostatek pozornosti a péče těm osobám, které nám...

Národní technické muzeum spouští v expozici Doprava mobilního průvodce TourStories

17. května 2024 ve 14:12

Přijďte oslavit Mezinárodní den muzeí do Národního technického muzea. Do všech poboček NTM bude v sobotu 18. května snížené vstupné. V Praze se muzeum připojuje k festivalu Máme otevřeno a pro návštěvníky připravilo zdarma program: poprvé si mohou vyzkoušet v Dopravní hale průvodce v aplikaci...

Oslavte 100 let Umělecké zahrady v Nuslích

17. května 2024 ve 03:56

Stálá výstava v Umělecké zahradě bude zahájena 17. května v 17 hodin. Výstava bude k vidění do 31. října.

Výstava: Má vlast cestami proměn na Komenského náměstí

15. května 2024 ve 13:35

Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 16. května ve 14 hodin na Komenského náměstí v Praze 3 za hudebního doprovodu studentů místní hudební školy.

Královny, šlechtičny, měšťanky: kulturní aktivity žen ve středověku

15. května 2024 v 08:40

Od 17. května bude k vidění výstava Královny, šlechtičny, měšťanky: kulturní aktivity žen ve středověku.

Berlín - hlavní město vědkyň

14. května 2024 v 10:23

V prostorách rektorátu Univerzity Karlovy byla včera zahájena výstava Berlín – hlavní město vědkyň. Smyslem výstavního projektuje představit příběhy žen, které se navzdory překážkám staly úspěšnými vědkyněmi.

Výstava: Džungle Praha 9

13. května 2024 v 10:51

Výstava s názvem Džungle Praha 9 spojuje dva malíře, kteří jednoho dne zjistili, že chodí malovat na stejné místo – Zdeňka Daňka a Tomáše Honzu. V Galerii 9 představují svá díla do 30. května.

Sklizeň 2024. Letošní úroda umění na Gymnáziu Jana Patočky

12. května 2024 v 07:57

Jak na gymnáziu probíhá výtvarka? Přijďte si prohlédnout zlomek toho, co bylo v tomto školním roce vytvořeno, od 13. do 30. června se bude konat výstava v Galerii ve věži Novoměstské radnice v Praze 2.

Album zpomalených obrazů v Zámku Troja

10. května 2024 v 09:16

Galerie hlavního města Prahy zahajuje 21. května novou výstavu v Zámku Troja: Album zpomalených obrazů / Skladby a výtvarná díla z cyklu Nejisté situace.

Potkani na Chvalském zámku

10. května 2024 v 08:49

Jarní výstava potkanů v prostoru Chvalské stodoly, která se nachází v areálu Chvalského zámku v sobotu 11. května od 10 hodin. Více než 100 potkanů, program pro děti, fotokoutek.

Další články
Nahoru