Dnes Neděle - oblacno -7°C
Zítra Pondělí - snih 0°C
Pondělí 18. 1. 2021
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Petřínská socha Jana Nerudy skončila na zemi
Socha Jana Nerudy se poroučela k zemi. Foto: Facebook

Petřínská socha Jana Nerudy skončila na zemi

Petřínská socha prozaika, básníka a novináře Jana Nerudy byla během páteční noci svržena ze svého podstavce. Policisté zjišťují okolnosti pádu sochy, zatím nechtějí sdělovat, zda se jednalo o vandalismus.

Policisté dostali oznámení o tom, že socha není na svém podstavci před sedmou hodinou. „Jsem šokován tímto nepochopitelným vandalismem a věřím v brzké vyšetření,“ reagoval starosta Prahy 1 Petr Hejma.

Bronzová socha Jana Nerudy byla do Seminářské zahrady poblíž Dvořákovy fontány osazena na začátku sedmdesátých let, autorem je sochař Jan Simota. Neruda je znázorněný jako „starý, životem unavený muž“. Stojící postava drží klobouk, ruce má za zády.

Sochař Simota vytvořil v pražském veřejném prostoru více děl. Například přes tři metry vysokou bronzovou alegorii husitství ve stanici metra Želivského na lince A. Je také spoluautorem bronzových dveří s plastickou výzdobou od Síně Sovětské armády v Národním památníku na Vítkově.

V červnu došlo k posprejování podstavce sochy Winstona Churchilla na Žižkově nápisem „Byl rasista. Black Lives Matter“. K činu se následně přihlásily neznámé autorky. Chtěly prý vyvolal debatu o roli někdejšího britského premiéra v dějinách a vyjádřit solidaritu nynějším bojům za rovnoprávnost.

Nedávno zase na podstavec sochy bývalého československého prezidenta Edvarda Beneše na Loretánském náměstí někdo sprejem napsal, že byl rasista a masový vrah.


První jednání Komise pro životní prostředí RMČ Praha 11

Včera ve 12:14

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 18. ledna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova, na Úřadě MČ Praha 11, Vidimova 1324, Praha 4.

Další články
Nahoru