Dnes Pondělí - mlha 15°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 14°C
Pondělí 24. 3. 2025
Svátek má Gabriel
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Petřínská rozhledna zčervená, slavností nasvícení připomene Světový den encefalitidy
Červené nasvícení Petřínské rozhledny. Foto: Technologie hlavního města Prahy

Petřínská rozhledna zčervená, slavností nasvícení připomene Světový den encefalitidy

Každý rok 22. února si svět připomíná Světový den encefalitidy, jehož cílem je zvýšit povědomí o této závažné skupině onemocnění. Encefalitida, tedy zánět mozku, může mít různé příčiny, nejčastěji virové, bakteriální nebo autoimunitní. Informovali o tom specialisté z motolské nemocnice. Jako symbol podpory a zvýšení povědomí o encefalitidě bude v sobotu večer po setmění nasvícena červenou barvou Petřínská rozhledna.  

V České republice je nejčastější formou encefalitidy klíšťová encefalitida. Česká republika patří k zemím s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě, připomněli lékaři z Motola.

„Toto onemocnění může mít i závažné dlouhodobé následky, proto je v našich podmínkách vhodné zvážit vakcinaci," uvedl Marek Štefan z Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny 2. LF UK a FN Motol.

Autoimunitní encefalitidy jsou relativně nověji popsané onemocnění. Bohužel povědomí o této podskupině je stále nedostatečné. Ačkoli jsou léčitelné, často nejsou včas diagnostikovány, což může mít vážné následky pro pacienty i jejich rodiny.

„S rozvojem znalostí a zlepšením diagnostických metod je zaznamenán nárůst jejich výskytu, což podtrhuje nutnost širší informovanosti a lepší dostupnosti specializované péče,“ sdělil Štefan.

Autoimunitní encefalitidy vznikají v důsledku nepřiměřené reakce imunitního systému proti vlastnímu tělu, kdy imunitní systém začne napadat vlastní mozkové buňky.

Část z nich může být podle Štefana také paraneoplastická, což znamená, že vznikají v souvislosti s nádorovým onemocněním, kdy imunitní systém reaguje na přítomnost nádoru a omylem napadá nervovou tkáň.

Mohou se projevovat širokou škálou neurologických a psychiatrických příznaků, jako jsou ztráta paměti, změny chování, epileptické záchvaty nebo poruchy řeči a hybnosti.

„Jelikož příznaky mohou být variabilní, správná diagnostika vyžaduje neurologické vyšetření a specializované laboratorní testy,“ vysvětlila Hana Mojžišová, která se spolu s Martinem Elišákem na Neurologické klinice 2. LF UK a FN Motol věnuje diagnostice a léčbě autoimunitních encefalitid.

Mezi nejčastější typy autoimunitních encefalitid patří onemocnění spojená s protilátkami proti receptorům NMDA, LGI1 nebo GAD.

„Každý z těchto typů má své specifické klinické projevy a prognózu, ale společným jmenovatelem je nutnost rychlé diagnostiky a cílené imunoterapie. Čím dříve je léčba zahájena, tím lepší jsou vyhlídky pacienta,“ dodal Elišák.

Při příležitosti Světového dne encefalitidy pořádají pacientské organizace a odborné společnosti různé informační kampaně, přednášky a diskuse s cílem zvýšit povědomí o této problematice.

Jako symbol podpory a zvýšení povědomí o encefalitidě bude v tento den červeně nasvícena Petřínská rozhledna. Nasvícení Petřínské rozhledny červenou barvou je součástí celosvětové iniciativy osvětlující významné památky. V minulosti se do této akce zapojily stovky budov po celém světě, například Niagarské vodopády či londýnské nádraží King's Cross.

Nasvětlení Petřínské rozhledny zajišťuje na základě požadavku metropole městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP), která má mimo jiné na starosti i architekturní osvětlení zhruba 140 pražských památek.

Změnu barev umí THMP nastavovat i z mobilního telefonu nebo z tabletu. „V minulosti jsme spustili mobilní aplikaci, prostřednictvím které jsme schopni jak online monitorovat slavnostní osvětlení Petřínské rozhledny, tak ho i nastavovat a spouštět,“ uvedl místopředseda představenstva THMP Tomáš Novotný

Nejznámější pražská rozhledna rozzáří do červené barvy znovu v dubnu, kdy se česká metropole tradičně přidá k oslavám Světového dne hemofilie. 


Autor: Jan Puci

První letošní SWAP ve Florentinu

Dnes v 07:29

Přineste své kousky, které již nepoužíváte a vyměňte je za jiné. Veolia pořádá první letošní veřejný SWAP. Oživte svůj šatník bez finančních nákladů a zátěže pro životní prostředí. 

Pračka, sušička a úspora energií: Jak ušetřit

22. března 2025 v 10:03

Víte, že praní a sušení prádla může tvořit až 15 % celkové spotřeby elektřiny v domácnosti?  Pokud chcete ušetřit, stačí pár jednoduchých triků.

Víkendové akce PVK: Rozbory vody zdarma a prohlídky čistírny odpadních vod

17. března 2025 v 10:45

Pražské vodovody a kanalizace připravily na sobotu 5. dubna dvě akce pro veřejnost – rozbory vody ze soukromých studní zdarma v akreditované laboratoři v Dykově ulici a komentované prohlídky čistírny odpadních vod v Újezdu nad Lesy.

Praha 4: Jak si udržet mozek v dobré kondici

16. března 2025 v 09:16

Jak funguje lidský mozek, podle čeho poznat příznaky blížících se potíží nebo jak si udržet mozek v dobré kondici se dozvědí všichni, kteří zavítají do DBK v Krči na osvětovou iniciativu Mozek v akci. Součástí je také interaktivní vzdělávací program. Preventivní akce se uskuteční v 1. patře DBK ve...

Zaměstnanci mohou získat granty na dobrovolnictví

12. března 2025 ve 12:42

Nadační fond Veolia nabízí již poosmnácté možnost získat podporu pro dobrovolnické aktivity zaměstnanců skupiny Veolia. Další ročník oblíbeného programu, ve kterém lze získat podporu až 50 000 korun na projekt, kterému se ve volném čase zaměstnanci věnují.

Praha 15: Den zdraví s OZP

11. března 2025 v 11:19

Praha 15 zve na Den zdraví s OZP, který se bude konat ve středu 19. března v obřadní síni ÚMČ Praha 15, Boloňská 478/1.

V souvislosti s chřipkou zemřelo ve Středočeském kraji už 13 lidí

10. března 2025 v 15:43

Od začátku chřipkové sezóny evidují středočeští hygienici v souvislosti s tímto onemocněním 40 závažných případů, z toho bohužel 13 úmrtí. Informovala o tom jejich mluvčí Dana Šalamunová.

Přednáška Prahy 9: Psychické problémy u dětí a mladých lidí

9. března 2025 v 08:21

Rodina je základním pilířem naší společnosti. Jako každé vztahy i ty rodinné procházejí vývojem a mají svou dynamiku, v podstatě denně zažíváme emoční horskou dráhu. Jsou období plné radosti, štěstí, ale i starosti a smutku. Některé vývojové fáze, ať ty pozitivní nebo negativní, jsou přirozené a...

Další články
Nahoru