
Petřínská rozhledna zčervená, slavností nasvícení připomene Světový den encefalitidy
21. února 2025 12:25
V České republice je nejčastější formou encefalitidy klíšťová encefalitida. Česká republika patří k zemím s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě, připomněli lékaři z Motola.
„Toto onemocnění může mít i závažné dlouhodobé následky, proto je v našich podmínkách vhodné zvážit vakcinaci," uvedl Marek Štefan z Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny 2. LF UK a FN Motol.
Autoimunitní encefalitidy jsou relativně nověji popsané onemocnění. Bohužel povědomí o této podskupině je stále nedostatečné. Ačkoli jsou léčitelné, často nejsou včas diagnostikovány, což může mít vážné následky pro pacienty i jejich rodiny.
„S rozvojem znalostí a zlepšením diagnostických metod je zaznamenán nárůst jejich výskytu, což podtrhuje nutnost širší informovanosti a lepší dostupnosti specializované péče,“ sdělil Štefan.
Autoimunitní encefalitidy vznikají v důsledku nepřiměřené reakce imunitního systému proti vlastnímu tělu, kdy imunitní systém začne napadat vlastní mozkové buňky.
Část z nich může být podle Štefana také paraneoplastická, což znamená, že vznikají v souvislosti s nádorovým onemocněním, kdy imunitní systém reaguje na přítomnost nádoru a omylem napadá nervovou tkáň.
Mohou se projevovat širokou škálou neurologických a psychiatrických příznaků, jako jsou ztráta paměti, změny chování, epileptické záchvaty nebo poruchy řeči a hybnosti.
„Jelikož příznaky mohou být variabilní, správná diagnostika vyžaduje neurologické vyšetření a specializované laboratorní testy,“ vysvětlila Hana Mojžišová, která se spolu s Martinem Elišákem na Neurologické klinice 2. LF UK a FN Motol věnuje diagnostice a léčbě autoimunitních encefalitid.
Mezi nejčastější typy autoimunitních encefalitid patří onemocnění spojená s protilátkami proti receptorům NMDA, LGI1 nebo GAD.
„Každý z těchto typů má své specifické klinické projevy a prognózu, ale společným jmenovatelem je nutnost rychlé diagnostiky a cílené imunoterapie. Čím dříve je léčba zahájena, tím lepší jsou vyhlídky pacienta,“ dodal Elišák.
Při příležitosti Světového dne encefalitidy pořádají pacientské organizace a odborné společnosti různé informační kampaně, přednášky a diskuse s cílem zvýšit povědomí o této problematice.
Jako symbol podpory a zvýšení povědomí o encefalitidě bude v tento den červeně nasvícena Petřínská rozhledna. Nasvícení Petřínské rozhledny červenou barvou je součástí celosvětové iniciativy osvětlující významné památky. V minulosti se do této akce zapojily stovky budov po celém světě, například Niagarské vodopády či londýnské nádraží King's Cross.
Nasvětlení Petřínské rozhledny zajišťuje na základě požadavku metropole městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP), která má mimo jiné na starosti i architekturní osvětlení zhruba 140 pražských památek.
Změnu barev umí THMP nastavovat i z mobilního telefonu nebo z tabletu. „V minulosti jsme spustili mobilní aplikaci, prostřednictvím které jsme schopni jak online monitorovat slavnostní osvětlení Petřínské rozhledny, tak ho i nastavovat a spouštět,“ uvedl místopředseda představenstva THMP Tomáš Novotný
Nejznámější pražská rozhledna rozzáří do červené barvy znovu v dubnu, kdy se česká metropole tradičně přidá k oslavám Světového dne hemofilie.