
Petřínská rozhledna na jednu noc zčervená, upozorní na nemoc krve
15. dubna 2020 15:05
Už se stalo zvykem, že se světelným symbolem k připomenutí tohoto světového dne se v Praze stává rozhledna na vrcholu Petřínských sadů. „K barevnému nasvícení pětašedesát metrů vysoké Petřínské rozhledny přistupujeme, pokud považujeme za důležité obrátit pozornost veřejnosti k určitému tématu, významnému dni nebo události. Podle dostupných průzkumů více než polovina Čechů neví, co hemofilie je, jak se projevuje nebo jak se s tímto onemocněním žije,“ uvedl pražský radní Jan Chabr. Červené nasvětlení rozhledny je podle něj symbolem pochopení a soucitu s lidmi, které tímto onemocněním trpí.
Světový den hemofilie se každoročně slaví 17. dubna. Hemofilie je dědičné onemocnění projevující se poruchou srážlivosti krve. Vyskytuje se ve většině případů jen u mužů, ženy působí často jako přenašečky, aniž onemocní. Mezi nejslavnější přenašeče této nemoci patřila britská královna Viktorie, u ní lze vysledovat dědičné předávání onemocnění do ruské panovnické rodiny, ale také šlechtických rodů v Německu a Španělsku.

Systém slavnostního osvětlení rozhledny zatím nefunguje online, ale letos dojde k úpravám, které umožní nejen měnit barevnou kompozici rozhledny přímo od stolu, ale taky dálkovou diagnostiku jednotlivých svítidel a operativní reakci na jakoukoliv závadu.
Loni byla rozhledna nasvícena do státních barev České republiky v době oslav třicetiletého výročí Sametové revoluce nebo do francouzské trikolory k vyjádření solidarity s Francií po požáru katedrály Notre-Dame.
Letos se poprvé Petřínská rozhledna barevně rozzářila třetí březnové úterý zeleným nasvícením. Bylo to s odkazem na svatého Patrika. Program každoročních oslav svátku tohoto irského patrona byl letos kvůli pandemii zrušen. V letošním roce bude Petřín svítit barevně například i na Mezinárodní den světla nebo na Světový den porozumění autismu.
Petřínská rozhledna jako jediná z pražských památek svítí celou noc. Aby osvětlení rozhledny nezpůsobovalo nadměrný světelný smog, při slavnostním osvětlování se příliš nepoužívají blikající světla nebo různé složitější efekty, i když to technologie umožňuje.