Dnes Čtvrtek - oblacno 10°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 15°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Petřínská rozhledna bude během podzimních státních svátků svítit v národních barvách
Rozhledna v barvách trikolory, pohled z Hradčanského náměstí. Zdroj foto: Magistrát hl. m. Prahy

Petřínská rozhledna bude během podzimních státních svátků svítit v národních barvách

K oslavám Dne vzniku samostatného československého státu 28. října a Dne boje za svobodu a demokracii 17. listopadu se již tradičně připojí i Petřínská rozhledna. Během obou státních svátků se rozsvítí do barev trikolory. Informovala o tom Petra Macháčková, mluvčí městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP), která slavnostní nasvícení rozhledny zajišťuje.

„K barevnému nasvícení více než padesát metrů vysoké rozhledny přistupujeme, pokud považujeme za důležité obrátit pozornost veřejnosti k určitému tématu, významnému dni nebo události,“ vysvětlil důvody rozsvícení pražský radní Jan Chabr(TOP 09). 

Dodal, že do konce letošního roku se Petřín rozsvítí ještě například v souvislosti se Světovým dnem pneumonie (zápalem plic) nebo Giving Tuesday. 

THMP je podle Mácháčkové schopna slavnostní osvětlení Petřínské rozhledny spouštět, monitorovat a upravovat vzdáleně pomocí aplikace z mobilního telefonu nebo tabletu. Aktuálně jsou na nasvícení Petřínské rozhledny přednastaveny desítky typů statického či scénického nasvícení.  

Památky jsou nasvíceny kratší dobu 

Ve snaze ušetřit vedení Prahy od začátku letošního června rozhodlo o zkrácení slavnostního osvětlení památek v historickém centru. Nasvícení bylo dlouhodobě zapnuto až do jedné hodiny, od 1. června se světla zhasínala ve 23 hodin. Minulý měsíc se začalo nasvícení zhasínat už ve 21:30 hodin. 

Zkrácená doba nasvícení se týká všech památek, které osvětluje THMP. Těch je celkem 140. Jedná se téměř o všechny významné pražské památky (s výjimkou Pražského hradu), například kostel sv. Ludmily, Strahovský klášter, Loretu, kostel sv. Cyrila a Metoděje v Karlíně, Karlův most, Rudolfinum nebo Národní divadlo.


Autor: Jan Puci

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

Další články
Nahoru