Dnes Úterý - obcasny-dest 5°C
Zítra Středa - zatazeno 5°C
Úterý 29. 11. 2022
Svátek má Zina
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Petřínská rozhledna bude během podzimních státních svátků svítit v národních barvách
Rozhledna v barvách trikolory, pohled z Hradčanského náměstí. Zdroj foto: Magistrát hl. m. Prahy

Petřínská rozhledna bude během podzimních státních svátků svítit v národních barvách

K oslavám Dne vzniku samostatného československého státu 28. října a Dne boje za svobodu a demokracii 17. listopadu se již tradičně připojí i Petřínská rozhledna. Během obou státních svátků se rozsvítí do barev trikolory. Informovala o tom Petra Macháčková, mluvčí městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP), která slavnostní nasvícení rozhledny zajišťuje.

„K barevnému nasvícení více než padesát metrů vysoké rozhledny přistupujeme, pokud považujeme za důležité obrátit pozornost veřejnosti k určitému tématu, významnému dni nebo události,“ vysvětlil důvody rozsvícení pražský radní Jan Chabr(TOP 09). 

Dodal, že do konce letošního roku se Petřín rozsvítí ještě například v souvislosti se Světovým dnem pneumonie (zápalem plic) nebo Giving Tuesday. 

THMP je podle Mácháčkové schopna slavnostní osvětlení Petřínské rozhledny spouštět, monitorovat a upravovat vzdáleně pomocí aplikace z mobilního telefonu nebo tabletu. Aktuálně jsou na nasvícení Petřínské rozhledny přednastaveny desítky typů statického či scénického nasvícení.  

Památky jsou nasvíceny kratší dobu 

Ve snaze ušetřit vedení Prahy od začátku letošního června rozhodlo o zkrácení slavnostního osvětlení památek v historickém centru. Nasvícení bylo dlouhodobě zapnuto až do jedné hodiny, od 1. června se světla zhasínala ve 23 hodin. Minulý měsíc se začalo nasvícení zhasínat už ve 21:30 hodin. 

Zkrácená doba nasvícení se týká všech památek, které osvětluje THMP. Těch je celkem 140. Jedná se téměř o všechny významné pražské památky (s výjimkou Pražského hradu), například kostel sv. Ludmily, Strahovský klášter, Loretu, kostel sv. Cyrila a Metoděje v Karlíně, Karlův most, Rudolfinum nebo Národní divadlo.


Autor: Jan Puci

Squatteři obsadili budovu v Praze 10, po dohodě odešli

27. listopadu 2022 v 11:32

Squatteři organizovaní skupinou Opravdu Dobré Squaty včera obsadili prázdný bytový dům v Malínské ulici v pražských Strašnicích s cílem vytvořit tam kulturní a sociální centrum.

Anketa Prahy 5: Vyjádřete se k veřejnému prostranství, bezpečnosti a dopravě

25. listopadu 2022 v 07:01

Praha 5 spustila anketu, která by měla doplnit strategický dokument s názvem „Strukturální plán Prahy 5“ o náměty občanů. Anketu můžete vyplnit do 6. ledna 2023. Výsledky budou zveřejněny v průběhu jara téhož roku.

První místo v Národní ceně kvality ČR za rok 2022 pro Prahu 13

24. listopadu 2022 ve 14:28

Tajemník městské části Praha 13 Jaroslav Mareš převzal ocenění za první místo v Národní ceně kvality České republiky za rok 2022 v programu EXCELENCE. Úřad navázal na úspěchy z posledních let a je jediným oceněným z řad městských částí, obcí a městských úřadů v ČR, který si postupně odnesl hlavní...

Další články
Nahoru