Dnes Úterý - zatazeno 28°C
Zítra Středa - polojasno 19°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Petřínská rozhledna během noci několikrát změní barvu
Petřínská rozhledna v zelené barvě. Zdroj foto: Technologie hlavního města Prahy

Petřínská rozhledna během noci několikrát změní barvu

K zahájení oslav 300. výročí zavedení stálého veřejného osvětlení Prahy tuto středu městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) speciálně nasvítí Petřínskou rozhlednu. Informovala o tom mluvčí THMP Simona Kopová.

Pražané budou mít příležitost vidět rozhlednu za jeden večer mimořádně v několika různých barvách symbolicky od prvních olejových lamp k dnešním LED, speciální barevná smyčka bude svítit do východu slunce.

Změnu barev umí společnost nastavovat i z mobilního telefonu nebo z tabletu. V roce 2020 spustila mobilní aplikaci, prostřednictvím které je schopna jak online monitorovat slavnostní osvětlení Petřínské rozhledny, tak ho i nastavovat a spouštět.

V aplikaci je přednastaveno 30 typů statického nebo scénického nasvícení, případně umí THMP upravovat konkrétní barvy podle potřeby, a to z jakéhokoliv místa. Středeční večerní „zapnutí“ rozhledny přímo z aplikace se podle Koptové uskuteční po 21:15 hodin.

Stavba nejznámější pražské rozhledny začala a skončila v roce 1891 a ještě v prosinci téhož roku se na ní rozsvítilo její první slavnostní osvětlení. Na barevné osvětlení si rozhledna musela počkat až do roku 1998.

„Na konci devadesátých let bylo osvětlení Petřína řešeno kombinací 32 sodíkových a halogenidových svítidel,“ popsal místopředseda představenstva THMP Tomáš Novotný s tím, že současná podoba slavnostního osvětlení Petřínské rozhledny je z roku 2015. 

„V tomto roce na ni byla instalována soustava 40 barevných LED RGBW svítidel, která jsou na rozhledně rozdělena do čtyř segmentů. Díky této technologii, čtyřbarevnému provedení svítidel RGBW a díky rozdělení do segmentů lze nasvícení rozhledny variovat, jelikož jsou svítidla schopna produkovat jakoukoli barvu,“ dodal.  

Dnes hlavní město rozhlednu pravidelně využívá jako světelný symbol, kterým upozorňuje na významné dny nebo světové události. Například při příležitosti celosvětových oslav svatého Patrika se rozhledna pravidelně barví dozelena. A 17. listopadu je nasvícena v barvách trikolóry České a Slovenské republiky. Na připomínku Světového dne hemofilie, který upozorňuje na onemocnění srážlivosti krve, je zase rozhledna nasvícena červeně. Modré nasvícení zase podporuje osoby s autismem. 


Autor: Jan Puci

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

Včera ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

Včera ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

1. října 2023 v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Objev vědců o rozrůznění druhů ocenil časopis Nature Communications

1. října 2023 ve 13:50

Vědci a vědkyně z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR použili matematické moduly evoluce k potvrzení Darwinových předpokladů o tom, že velká míra rozrůzňování živočišných druhů souvisí s velikostí území, na kterém se změny odehrávají. Zároveň ale objevili výjimečné...

Další články
Nahoru