Dnes Pátek - prehanky-dest 13°C
Zítra Sobota - bourky 12°C
Pátek 24. 5. 2024
Svátek má Jana
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Petřínská rozhledna během noci několikrát změní barvu
Petřínská rozhledna v zelené barvě. Zdroj foto: Technologie hlavního města Prahy

Petřínská rozhledna během noci několikrát změní barvu

K zahájení oslav 300. výročí zavedení stálého veřejného osvětlení Prahy tuto středu městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) speciálně nasvítí Petřínskou rozhlednu. Informovala o tom mluvčí THMP Simona Kopová.

Pražané budou mít příležitost vidět rozhlednu za jeden večer mimořádně v několika různých barvách symbolicky od prvních olejových lamp k dnešním LED, speciální barevná smyčka bude svítit do východu slunce.

Změnu barev umí společnost nastavovat i z mobilního telefonu nebo z tabletu. V roce 2020 spustila mobilní aplikaci, prostřednictvím které je schopna jak online monitorovat slavnostní osvětlení Petřínské rozhledny, tak ho i nastavovat a spouštět.

V aplikaci je přednastaveno 30 typů statického nebo scénického nasvícení, případně umí THMP upravovat konkrétní barvy podle potřeby, a to z jakéhokoliv místa. Středeční večerní „zapnutí“ rozhledny přímo z aplikace se podle Koptové uskuteční po 21:15 hodin.

Stavba nejznámější pražské rozhledny začala a skončila v roce 1891 a ještě v prosinci téhož roku se na ní rozsvítilo její první slavnostní osvětlení. Na barevné osvětlení si rozhledna musela počkat až do roku 1998.

„Na konci devadesátých let bylo osvětlení Petřína řešeno kombinací 32 sodíkových a halogenidových svítidel,“ popsal místopředseda představenstva THMP Tomáš Novotný s tím, že současná podoba slavnostního osvětlení Petřínské rozhledny je z roku 2015. 

„V tomto roce na ni byla instalována soustava 40 barevných LED RGBW svítidel, která jsou na rozhledně rozdělena do čtyř segmentů. Díky této technologii, čtyřbarevnému provedení svítidel RGBW a díky rozdělení do segmentů lze nasvícení rozhledny variovat, jelikož jsou svítidla schopna produkovat jakoukoli barvu,“ dodal.  

Dnes hlavní město rozhlednu pravidelně využívá jako světelný symbol, kterým upozorňuje na významné dny nebo světové události. Například při příležitosti celosvětových oslav svatého Patrika se rozhledna pravidelně barví dozelena. A 17. listopadu je nasvícena v barvách trikolóry České a Slovenské republiky. Na připomínku Světového dne hemofilie, který upozorňuje na onemocnění srážlivosti krve, je zase rozhledna nasvícena červeně. Modré nasvícení zase podporuje osoby s autismem. 


Autor: Jan Puci

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Dnes v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru