dnes
Neděle - zatazeno
24°C
zítra
Pondělí - zatazeno
28°C
pozítří
Úterý - jasno
29°C
Petřínská hvězdárna zve ranní ptáčata na sledování úplného zatmění Měsíce. Otevře ve 4:30
Měsíc při úplném zatmění chytne zvláštní naoranžovělou, cihlově červenou, rudou nebo dokonce nahnědlou barvu. Foto: Claudio Sepulveda Geoffroy / Freeimages.com

Petřínská hvězdárna zve ranní ptáčata na sledování úplného zatmění Měsíce. Otevře ve 4:30

Zítra se v časných ranních hodinách Měsíc nad Českou republikou ponoří na hodinu a dvě minuty celým svým diskem do zemského stínu. Nastane tak úplné zatmění Měsíce, které bude z našeho území znovu pozorovatelné až za šest let. Štefánikova hvězdárna na Petříně otevře výjimečně nad ránem, aby zájemcům zprostředkovala nevšední zážitek.

Předpověď na noc z neděle na pondělí slibuje postupné vyjasňování oblohy, takže podmínky na sledování úkazu budou vhodné. Zástupci hvězdárny dnes po osmnácté hodině potvrdili, že při vyjasněné obloze otevřou ve 4:30. Když zájemci o návštěvu uvidí na obloze nějaké hvězdy, mohou na Petřín vyrazit, bude prý otevřeno. Aktuální situaci a oznámení o tom, zda je hvězdárna otevřená, je možno sledovat na webu www.observatory.cz nebo na facebooku Planetum. Ceník za vstup do hvězdárny zůstane standardní, tedy 80 korun pro dospělé, 60 pro studenty a seniory. Rezervace není nutná.

V hvězdárně budou mít návštěvníci možnost nejen sledovat měsíc dalekohledy, ale také dostanou odborný výklad od místních pracovníků. Hvězdárna dokonce v uplynulých dnech sháněla dobrovolníky na výklad. „Sháníme ochotné po-půlnoční spolupracovníky, propočítáváme polohy na obloze a oprašujeme i menší dalekohledy pro případ silné účasti,“ uvedla hvězdárna.

„Měsíc během zatmění z oblohy zcela nezmizí, neboť se na jeho povrch budou promítat odstíny pozemských červánek. Chytne neobvyklý naoranžovělý, cihlově červený či až hnědý odstín,“ informoval Astronomický ústav AV ČR.

„Úkaz bude z Česka pozorovatelný v pondělí 21. ledna v časných ranních hodinách. Už krátce po 4:15 bude očima patrné, jako by byl Měsíc z levého horního okraje neobvykle tmavší. Částečné zatmění začne ve 4:34 SEČ. Postupné ponořování celého úplňku do zemského stínu potrvá přes hodinu, přičemž Měsíc bude ještě relativně vysoko nad západním obzorem. Úplné zatmění začíná v 5:41 SEČ ve výšce asi dvaceti stupňů°. Prakticky na opačné straně oblohy, nízko nad jihovýchodem, bude v té době vycházet jasná dvojice planet Venuše a Jupiteru. Nejblíž ke středu zemského stínu Měsíc projde v 6:12 SEČ při výšce asi 14,5 stupně nad obzorem. Tehdy bude nejtmavší. Od 6:30 se může znovu zvýraznit tyrkysový jev na horním okraji disku, kde se Měsíc bude jevit světlejší, neboť už se bude blížit k okraji zemského stínu. Úplné zatmění končí v 6:43 SEČ ve výšce necelých deseti stupňů nad obzorem a v té době již začne pozvolna svítat. Měsíc v prvních minutách po konci úplného zatmění bude vypadat, jako by měl shora jasnou ,polární čepičku´,“ sdělil astronomický ústav v tiskové zprávě.

Ústav má hlavní observatoř v Ondřejovské hvězdárně ve Středočeském kraji. I tam bude možnost sledování zatmění s odborným výkladem, vstup je zdarma. Otevřeno bude od čtyř hodin. Na začátku úkazu bude pozorování Měsíce v historické části observatoře (Centrální a Západní kopule), později kvůli obzoru pozorování nízko nad západním obzorem z Radarové louky očima.

„Úkaz se rozhodně vyplatí i fotografovat, a to jak z měst, tak i mimo ně, kde bude viditelná širokoúhlá scenérie se zatmělým Měsícem, hvězdami Blíženců a hvězdokupou v souhvězdí Raka. Právě malá výška Měsíce nad obzorem umožní našeho barevně zatmělého souputníka zachytit s různými přírodními monumenty či architektonickými památkami," sdělil Ústav AV ČR.

Průběh zatmění v České republice

Začátek polostínového zatmění *

3 hod 36 min 30 s SEČ

Začátek částečného zatmění

4 hod 33 min 54 s SEČ

Začátek úplného zatmění

5 hod 41 min 17 s SEČ

Maximální fáze zatmění

6 hod 12 min 12 s SEČ

Konec úplného zatmění

6 hod 43 min 16 s SEČ

Konec částečného zatmění

7 hod 50 min 39 s SEČ

Západ Měsíce (Praha)

7 hod 58 min SEČ


Policie dostane dva velitelské vozy Škoda Kodiaq

Včera v 06:55

Policie České republiky čerpá finance pro svůj chod především z Ministerstva vnitra ČR, pražský magistrát se však rozhodl darovat Krajskému ředitelství policie hl. m. Prahy dva speciálně upravené velitelské vozy značky Škoda Kodiaq v celkové hodnotě 4 miliony korun. Stalo se tak na základě žádosti...

Praha 6: Dotazy posílejte na radnici

18. července 2019 v 07:37

Dotazy na témata, týkající se dopravy, památek, bezpečnosti, školství, životního prostředí, zdravotnictví a dalších oblastí, mohou obyvatelé šesté městské části zasílat prostřednictvím webových stránek přímo kompetentním osobám.

Praha 2 žádá magistrát o kontrolu stavu stromořadí v ulicích na svém území

17. července 2019 ve 14:11

Radní Prahy 2 se usnesli, že městská část požádá magistrát o kontrolu faktického stavu všech uličních stromořadí na území městské části. Tato stromořadí jsou majetkem hlavního města. Praha 2 chce znát stav stromů zejména s ohledem na bezpečnost.

Praha 11 prodloužila spolupráci se ScioŠkolou. Chce umožnit dětem co nejširší nabídku vzdělávání

16. července 2019 v 11:35

Nejméně do roku 2030 bude mít oblíbená ScioŠkola zajištěny v Praze 11 prostory pro své působení. Prodloužení podnájmu dala v minulých dnech zelenou Rada městské části.

Další články
Nahoru