Dnes Úterý - obcasny-dest 3°C
Zítra Středa - obcasny-dest 1°C
Úterý 6. 12. 2022
Svátek má Mikuláš
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Petříček se pustil do vlastních: Kšefty a tlačenka, kritizuje vedení ČSSD a konkrétní lidi. Strana má podle něj na víc
I když se Tomáš Petříček rozkmotřil s vedením sociální demokracie, ve straně zůstává. Foto: Jiří Novák / ČSSD

Petříček se pustil do vlastních: Kšefty a tlačenka, kritizuje vedení ČSSD a konkrétní lidi. Strana má podle něj na víc

Když exministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD oznámil odstoupení z čela kandidátky pražské sociální demokracie pro říjnové volby do Poslanecké sněmovny, čekalo se, jak přesně své rozhodnutí zdůvodní, byť bylo zřejmé, že to bylo kvůli opožděným pohybům na schválené kandidátní listině. Jeho reakce byla poměrně ostrá a přímočará. 

„Rezignoval jsem na mou kandidaturu, protože bych nemohl ve volbách s čistým svědomím hájit to, co nyní vedení strany připravuje a reálně činí. Sociální demokracie nemá slovo demokracie v názvu pouze pro ozdobu, ale vedení strany to přehlíží,“ pustil se čtvrt roku před volbami do vlastní stany. 

Připomněl, že v rámci demokratických primárek byli členy strany již v březnu zvoleni kandidáti do Poslanecké sněmovny. Tento demokratický proces podle Petříčka několik funkcionářů zpochybnilo a zpochybnilo vůli členské základny.

„S tím se nemohu ztotožnit. Sociální demokracie zoufale bojuje o důvěru voličů. Musí ji proto reprezentovat lidé, kteří jsou opravdovými sociálními demokraty, kteří jsou důvěryhodní, kteří disponují dostatečnou morální integritou a kteří jsou schopni voličskou důvěru pro sociální demokracii doopravdy získat. Místo toho zvítězilo kšeftování s hlasy a požadavky na slepou loajalitu,“ uvedl exministr. 

Nechce se smířit s tím, že do klíčových funkcí v ČSSD se za podpory současného vedení strany aktuálně tlačí Pavel Jaroš, Michal Hašek a jim podobní lidé. „U toho nebudu asistovat, sociální demokracie umí nabídnout něco lepšího,“ nebral si servítky.

Jako kandidát na předsedu sociální demokracie podle svých slov prezentoval vizi očištění sociální demokracie po „kontroverzní spolupráci s hnutím ANO a trestně stíhaným premiérem“. 

Vedení ČSSD podle Petříčka i nadále zavírá oči před eskalujícími premiérovými kauzami, ignoruje zjevný obří střet zájmů a zřejmě nehodlá do voleb učinit nic, co by alespoň částečně zmírnilo dopady těchto kauz na Českou republiku a její obyvatele. 

„Za takových okolností nemohu aktuální politiku sociální demokracie hájit ani před sebou, ani před voliči. Jsem přesvědčený sociální demokrat, který celý svůj dospělý život strávil v řadách nejstarší české politické strany. Z ČSSD v žádném případě vystupovat nehodlám, ale v letošních volbách na její kontroverzně vznikající pražské kandidátce figurovat z výše uvedených důvodu nebudu,“ dodal. 


Autor: Karel Netolický

Vedení Prahy 4 rozdělilo gesce mezi jednotlivé radní

29. listopadu 2022 v 19:35

Radní Prahy 4 schválila na svém prvním zasedání ve středu 23. listopadu rozdělení gescí nad různými oblastmi v rámci samostatné působnosti městské části Praha 4. Zároveň schválila Rada i pořadí zastupování starosty místostarosty. Městská část o tom informovala na svém...

Další články
Nahoru