dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Petra Pelus Hašková o mnohoženství a dalších láskách slavného pradědečka
Pravnučka autora Švejka Petra Pelus Hašková dováží do Česka vína ze země galského kohouta. Foto: archiv

Petra Pelus Hašková o mnohoženství a dalších láskách slavného pradědečka

Petra Pelus Hašková prý ve škole neměla moc ráda slohy, vždycky ji srovnávali s jejím slavným pradědečkem – Jaroslavem Haškem. Snad proto se raději dala na podnikání a stejně jako její otec tvrdí, že jeden génius v rodině stačí.

O vašem pradědovi se ví, že miloval hospůdky a pivo, jak to bylo s jeho vztahem k vínu?
Určitě měl rád víno. Chodil do pražských kaváren jako – Montmarte v Řetězové, do Unionky. I ve Švejkovi je mnohokrát zmínka o víně.

Takže jablko nepadlo tak daleko od stromu, když jste se rozhodla podnikat v dovážení vín z Francie?
Ty podnikatelské sklony mám spíš po mamince, která pracovala delší dobu jako ředitelka hotelu. A pak, miluji Francii a vzala jsem si Francouze, takže nebylo co řešit. Povedlo se nám například to, že spolupracujeme s nejslavnějším francouzským someliérem Jeanem Michelem Delucem, který nám vybírá víno pro naše „tekuté předplatné“.

Spolu s bratrem se taky staráte o penzion v Lipnici.
To nejsem jen já s bratrem, ale celá rodina, tedy i rodiče. Chceme v tomto místě, kde napsal podstatnou část Osudů dobrého vojáka Švejka, podpořit genia loci, proto jsme obnovili například tradici festivalu humoru a satiry.

haskova-s-bratrem-nahled

Petra s bratrem Martinem

Co po pradědovi ve vaší rodině zůstalo?
Pokud jde o peníze, můžu vás ujistit, že autorská práva skončila v roce 1973, takže v tomto směru nic. Hmatatelně vlastně po něm máme jen svatební dar rodiny Mayerů – rodičů Jarmily – psací stůl s křeslem a prosklenou knihovnu a samozřejmě i některé originální spisy a korespondenci.

Mimochodem, jak to bylo s jeho mnohoženstvím?
Jeho velkou láskou byla Jarmila Mayerová, s níž se oženil roku 1910 v kostele sv. Ludmile na Vinohradech. V roce 1912 se jim narodil syn, Richard ( můj děda ). Další potomky Hašek neměl. Ani s druhou ženou, Alexandrou Lvovou ( zvanou Šura), kterou si vzal v Rusku, aniž by se rozvedl s Jarmilou. Sice byl stíhán za bigamii, ale tehdejší zákony Československé republiky neuznávaly zákony sovětské. Tvrdil, že je to kněžna, kterou zachránil před bolševiky, ale ve skutečnosti to byla prostá žena, jež ho ošetřovala, když v Rusku onemocněl tyfem.

Jak na něj vzpomínali rodinní příslušníci? Co se o něm traduje v rodině?
Především to byl velmi svobodomyslný člověk. Bohém, tulák a cestovatel, procestoval půl Evropy, Balkánu a Asie. Velká válka zcela jistě ovlivnila jeho pohled na svět i předcházející anarchistickou minulost. Když zvážíme, že zemřel v pouhých nedožitých 40 letech a mezitím strávil léta ve válce, přesto napsal více než 1400 povídek, knihu Stranu mírného pokroku v mezích zákona, ODVS, a další divadelní hry a verše, není třeba co dodat k jeho schopnostem.


Autor: Zuzana Pšenicová

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru