Dnes Pondělí - zatazeno 6°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 5°C
Pondělí 5. 12. 2022
Svátek má Jitka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Petra Janů: Koncertů mám letos hodně. Na Lucernu se těším, je to srdeční záležitost
Petra Janů během koncertu. Foto (2x): Lenka Vítovcová

Petra Janů: Koncertů mám letos hodně. Na Lucernu se těším, je to srdeční záležitost

Zpěvačku Petru Janů letos oslaví sedmdesáté narozeniny a také si připomene už 50 let na scéně. Chystá řadu koncertů po republice, 19. října vystoupí v pražské Lucerně „Je to jakási Mekka české i slovenské hudby, vždycky mi tam bylo dobře,“ říká v rozhovoru pro server Pražský patriot.

V Lucerně jste už během kariéry mnohokrát vystoupila, dokonce o ní zpíváte i v písni Není nám už sedmnáct. Co pro vás toto místo znamená?
Lucerna je pro mě opravdu srdeční záležitost. Jistým způsobem magické místo. Je to jakási „Mekka“ české i slovenské hudby. Vždycky mi tam bylo dobře, a kromě mnoha vystoupení, kdy jsem tam byla hostem, jsem tam měla krásné koncerty jak k mým 65. narozeninám, tak i k 60. narozeninám. Tehdy mi přišli písní popřát úžasní kolegové. Dva z nich už bohužel nejsou mezi námi – Karel Gott a Eva Pilarová, a přišla tehdy i Marta Kubišová.

Měla jsem tam dvakrát velký koncert i s Věrkou Špinarovou, kdy jsme jely společné tour. Na Věru taky vzpomínám často a moc ráda, byla to úžasná „baba“ s neuvěřitelnou energií a hlasem. Letos mám 50 let na scéně a „2× 35 na světě“. Spočítat si to musíte sami (smích) a v Lucerně se, když Pánbůh dá, sejdeme ve středu 19. října od 19:00. Už teď se moc těším.

Co budete v tomto legendárním sále zpívat? Můžeme se těšit na průřez kariérou?
Bude to průřez tou mou kariérou, takže budou jak popovky, tak i rockové věci. Chci ten repertoár tak nějak promíchat, aby z každého mého období bylo něco a samozřejmě na ty velké hity, tolik a notoricky známé, se moji fanouškové můžou těšit taky, to je jasný.

Hostem koncertu bude Váš hudební kolega a kamarád Petr Janda. Co chystáte? A plánujete i další hosty?
Peťa je nejenom hudební kolega a kamarád, skvělý muzikant, ale stejně jako já jubilant. Má letos osm křížků a s Olympicem slaví šedesátiny. Neuvěřitelná čísla a já jim ze srce přeju, aby jim to fungovalo ještě hodně dlouho. Střihneme si společný duet a to další? Bude překvapení. Když vám to všechno teď prozradím, to už tam pak nemusíte chodit, a to by byla škoda.

pj-a-kapela-amsterdam-kopie

S kapelou Amsterdam

Lucerna bude až v říjnu, kde Vás fanoušci v Praze a okolí budou moci do té doby vidět na podiu? Chystáte se třeba na letní festivaly?
Tak letos těch menších nebo větších koncertů mám poměrně hodně a už od brzkého jara jsme s mou kapelou Amsterdam vyjeli. Všude je skvělé publikum, úžasná atmosféra. Některé ty koncerty jsou přeložené, protože kvůli covidu se to nakumulovalo, ale máme i nové a další se chystají.

Na letních festivalech taky budeme vystupovat a moc se na to těšíme. Všechny termíny najdete na mých stránkách www.petrajanu.cz . Poslední dva roky bylo toho klidu až moc.

Brzy představíte novinku, kterou jste stvořila s mladým zpěvákem a muzikantem z Moravy, Petrem Cieplým, který si říká P.E.T.R. Kdy to bude a pracujete na dalších nových písních?
Z toho mám velkou radost. Za poslední roky jsem dostala pár nabídek na různé ´spolupráce´ a ne vždy jsem z toho byla nadšená nebo mně to prostě nezaujalo. Petr je ale velmi talentovaný, pokorný mladý muž.

Má cit a to, že udělal písničku Odlišný generace, o tom, že jsme rozdílné generace, a přesto tu můžeme v pohodě společně žít, fungovat a vzájemně i mnohé dát, to mně dostalo. Bavilo mně to a sami, až uslyšíte ten song, pochopíte. Ke všemu je ta písnička velmi melodická, není nějak extra dlouhá a natočili jsme k ní i takový polo-retro klip. Poslední informaci, kterou mám je, že by měl vyjít okolo poloviny května.

Na nových písních zatím nějak speciálně nepracuji, ale možná něco vymyslíme. Nerada mluvím o věcech do doby, než je to „upečeno“.

Vaše hity lidé notoricky znají a zpívají si je již generace. Jak byste charakterizovala svou současnou tvorbu? 
Jsem šťastná, že se mohu řadit mezi zpěvačky, které mají hity. A není asi víc, než když zpíváte na koncertě před plným sálem a lidé si s vámi zpívají „Už nejsem volná“, „Moje malá premiéra“, Říkej mi, nebo „Není nám už sedmnáct“…

Před několika lety jsem vydala desku s novějšími věcmi a některé samozřejmě se už taky vryly lidem pod kůži, zvláště těm, kteří chodí na koncerty. S rádii je to maličko složité, protože ta raději hrají ´staré pecky´ než novinky s tím, že asi sází na jakousi jistotu?! Jenže divák, posluchač konzument pak možná občas řekne: No jo, oni pořád hrají jedno a to samé. Ona nemá snad nic jiného? Ale já za to vážně nemůžu.

Nedávno jste prohlásila, že letošek budete mít nabitý. Kolik zhruba vystoupení plánujete a co kromě koncertování budete dělat?
Tak já se rozhodně nenudím. Jen koncertních vystoupení je přes třicet, do toho nepočítám další firemní věci, plesy a podobně. Ale jsem za to nesmírně ráda. A co kromě toho budu dělat? Většinu času trávím na mé milované chalupě na Třeboňsku, kterou jsme si kdysi s mým mužem Michalem Zelenkou pořídili uprostřed lesů. Je tam božsky, díky tomu jsem taky ve zdraví, a to i v mentálním, přežila tu dvouletou covidovou pauzu.

Mám už dvouletého psího společníka maltézáka Bobíka, který má i brášku Maxe. Toho má moje kamarádka a její dcera. Ty jezdí poměrně často na návštěvu. Chodím na dlouhé procházky a mezitím vyjíždím na koncerty.

Teď na jaře mně čeká sázení kytek, osázení skleníku, a takové ty běžné chalupářské práce. Moc ráda vařím a peču pro kamarády a co mně baví nejvíc, když je „ničím“ tím jídlem, vidím, jak jim chutná, jak pak sedí, nebo leží a funí. Ale odcházejí s tím, že to bylo úžasný. Tak to je pro mě ta největší odměna.


Autor: Jan Puci

Adventní koncert v Kostele sv. Václava na Zderaze

Dnes v 09:51

Praha 2 zve milovníky hudby na pokračování cyklu Adventních koncertů v kostelích. Poslední koncert z cyklu Adventních koncertů proběhne ve čtvrtek 15. prosince od 18 hodin v Kostele sv. Václava na Zderaze.

Komorní koncert na Nuselské radnici

Dnes v 08:00

V úterý 10. ledna pořádá Praha 4 na Nuselské radnici Komorní koncert. Vstupenky za 50 korun jsou od 5. prosince v prodeji.

Barva, fantazie a experiment dětí. Výstava na radnici

Včera v 18:07

V budově radnice Prahy 11 v Ocelíkově ulici se od 2. prosince do 1. ledna 2023 koná výstava žáků ZŠ Donovalská s názvem Barva, fantazie a experiment dětí.

Praha 14 zve na Adventní koncert

1. prosince 2022 v 17:16

Nasát vánoční atmosféru můžete v Galerii 14 ve středu 14. prosince od 18:30 hodin. Vystoupí soubor ArtHarmony. Vstup je volný.

Duchovní i světská hudba Antonia Vivaldiho v Rudolfinu

1. prosince 2022 v 16:10

Po úspěšném listopadovém provedení zelenkovského programu v prestižním bruselském kulturním centru Bozar se Collegium 1704 vrací na domovské pódium v Praze. Na koncertě 6. prosince zazní pod vedením dirigenta Václava Lukse Vivaldiho zhudebněný žalm Laudate Pueri a také jeho koncertní díla psaná...

Tip z Divadla Viola: Výstava Obrazy Markéty Mazancové

30. listopadu 2022 v 06:17

Předsálí Divadla Viola v centru Prahy je nejen příjemným místem k posezení, ale především dějištěm pravidelných výstav děl renomovaných umělců. Od 3. prosince do začátku nového roku svou tvorbu na výstavě Obrazy představí Markéta Mazancová.

Praha 6: Vánoční koncert Filmové filharmonie

29. listopadu 2022 ve 12:18

Tradiční Vánoční koncert Národní technické knihovny a městské části Prahy 6 s tématikou filmových melodií v podání Komorního souboru Filmové filharmonie se koná ve čtvrtek 1. prosince od 17 hodin v Hale služeb NTK.

Začal prodej vstupenek na další ročník hudebního festivalu Pražské jaro

29. listopadu 2022 v 09:32

Na webu festival.cz se začaly prodávat vstupenky na Mezinárodní hudební festival Pražské jaro 2023. Lze si také objednat na telefonu +420 461 049 232 v pracovních dnech vždy od 10 do 18 hodin.

Adventní koncert v kostele sv. Štěpána

29. listopadu 2022 v 08:28

Praha 2 zve milovníky hudby na koncert z cyklu Adventních koncertů v kostelích.

Honza Brož & Devítka v Praze 11

29. listopadu 2022 v 07:19

Ve čtvrtek 1. prosince se od 20 hodin koná koncert folkové skupiny Devítka v KC Zahrada.

Praha 2: Soubor Linha Singers vystoupí na Novoměstské radnici

27. listopadu 2022 v 07:02

V pátek 2. prosince se bude konat ve Velkém sále Novoměstské radnice adventní koncert vokálně instrumentálního souboru Linha Singers s uměleckým vedoucím Jiřím Linhou.

Další články
Nahoru