Dnes Neděle - jasno 16°C
Zítra Pondělí - skorojasno 18°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Petra Janů: Koncertů mám letos hodně. Na Lucernu se těším, je to srdeční záležitost
Petra Janů během koncertu. Foto (2x): Lenka Vítovcová

Petra Janů: Koncertů mám letos hodně. Na Lucernu se těším, je to srdeční záležitost

Zpěvačku Petru Janů letos oslaví sedmdesáté narozeniny a také si připomene už 50 let na scéně. Chystá řadu koncertů po republice, 19. října vystoupí v pražské Lucerně „Je to jakási Mekka české i slovenské hudby, vždycky mi tam bylo dobře,“ říká v rozhovoru pro server Pražský patriot.

V Lucerně jste už během kariéry mnohokrát vystoupila, dokonce o ní zpíváte i v písni Není nám už sedmnáct. Co pro vás toto místo znamená?
Lucerna je pro mě opravdu srdeční záležitost. Jistým způsobem magické místo. Je to jakási „Mekka“ české i slovenské hudby. Vždycky mi tam bylo dobře, a kromě mnoha vystoupení, kdy jsem tam byla hostem, jsem tam měla krásné koncerty jak k mým 65. narozeninám, tak i k 60. narozeninám. Tehdy mi přišli písní popřát úžasní kolegové. Dva z nich už bohužel nejsou mezi námi – Karel Gott a Eva Pilarová, a přišla tehdy i Marta Kubišová.

Měla jsem tam dvakrát velký koncert i s Věrkou Špinarovou, kdy jsme jely společné tour. Na Věru taky vzpomínám často a moc ráda, byla to úžasná „baba“ s neuvěřitelnou energií a hlasem. Letos mám 50 let na scéně a „2× 35 na světě“. Spočítat si to musíte sami (smích) a v Lucerně se, když Pánbůh dá, sejdeme ve středu 19. října od 19:00. Už teď se moc těším.

Co budete v tomto legendárním sále zpívat? Můžeme se těšit na průřez kariérou?
Bude to průřez tou mou kariérou, takže budou jak popovky, tak i rockové věci. Chci ten repertoár tak nějak promíchat, aby z každého mého období bylo něco a samozřejmě na ty velké hity, tolik a notoricky známé, se moji fanouškové můžou těšit taky, to je jasný.

Hostem koncertu bude Váš hudební kolega a kamarád Petr Janda. Co chystáte? A plánujete i další hosty?
Peťa je nejenom hudební kolega a kamarád, skvělý muzikant, ale stejně jako já jubilant. Má letos osm křížků a s Olympicem slaví šedesátiny. Neuvěřitelná čísla a já jim ze srce přeju, aby jim to fungovalo ještě hodně dlouho. Střihneme si společný duet a to další? Bude překvapení. Když vám to všechno teď prozradím, to už tam pak nemusíte chodit, a to by byla škoda.

pj-a-kapela-amsterdam-kopie

S kapelou Amsterdam

Lucerna bude až v říjnu, kde Vás fanoušci v Praze a okolí budou moci do té doby vidět na podiu? Chystáte se třeba na letní festivaly?
Tak letos těch menších nebo větších koncertů mám poměrně hodně a už od brzkého jara jsme s mou kapelou Amsterdam vyjeli. Všude je skvělé publikum, úžasná atmosféra. Některé ty koncerty jsou přeložené, protože kvůli covidu se to nakumulovalo, ale máme i nové a další se chystají.

Na letních festivalech taky budeme vystupovat a moc se na to těšíme. Všechny termíny najdete na mých stránkách www.petrajanu.cz . Poslední dva roky bylo toho klidu až moc.

Brzy představíte novinku, kterou jste stvořila s mladým zpěvákem a muzikantem z Moravy, Petrem Cieplým, který si říká P.E.T.R. Kdy to bude a pracujete na dalších nových písních?
Z toho mám velkou radost. Za poslední roky jsem dostala pár nabídek na různé ´spolupráce´ a ne vždy jsem z toho byla nadšená nebo mně to prostě nezaujalo. Petr je ale velmi talentovaný, pokorný mladý muž.

Má cit a to, že udělal písničku Odlišný generace, o tom, že jsme rozdílné generace, a přesto tu můžeme v pohodě společně žít, fungovat a vzájemně i mnohé dát, to mně dostalo. Bavilo mně to a sami, až uslyšíte ten song, pochopíte. Ke všemu je ta písnička velmi melodická, není nějak extra dlouhá a natočili jsme k ní i takový polo-retro klip. Poslední informaci, kterou mám je, že by měl vyjít okolo poloviny května.

Na nových písních zatím nějak speciálně nepracuji, ale možná něco vymyslíme. Nerada mluvím o věcech do doby, než je to „upečeno“.

Vaše hity lidé notoricky znají a zpívají si je již generace. Jak byste charakterizovala svou současnou tvorbu? 
Jsem šťastná, že se mohu řadit mezi zpěvačky, které mají hity. A není asi víc, než když zpíváte na koncertě před plným sálem a lidé si s vámi zpívají „Už nejsem volná“, „Moje malá premiéra“, Říkej mi, nebo „Není nám už sedmnáct“…

Před několika lety jsem vydala desku s novějšími věcmi a některé samozřejmě se už taky vryly lidem pod kůži, zvláště těm, kteří chodí na koncerty. S rádii je to maličko složité, protože ta raději hrají ´staré pecky´ než novinky s tím, že asi sází na jakousi jistotu?! Jenže divák, posluchač konzument pak možná občas řekne: No jo, oni pořád hrají jedno a to samé. Ona nemá snad nic jiného? Ale já za to vážně nemůžu.

Nedávno jste prohlásila, že letošek budete mít nabitý. Kolik zhruba vystoupení plánujete a co kromě koncertování budete dělat?
Tak já se rozhodně nenudím. Jen koncertních vystoupení je přes třicet, do toho nepočítám další firemní věci, plesy a podobně. Ale jsem za to nesmírně ráda. A co kromě toho budu dělat? Většinu času trávím na mé milované chalupě na Třeboňsku, kterou jsme si kdysi s mým mužem Michalem Zelenkou pořídili uprostřed lesů. Je tam božsky, díky tomu jsem taky ve zdraví, a to i v mentálním, přežila tu dvouletou covidovou pauzu.

Mám už dvouletého psího společníka maltézáka Bobíka, který má i brášku Maxe. Toho má moje kamarádka a její dcera. Ty jezdí poměrně často na návštěvu. Chodím na dlouhé procházky a mezitím vyjíždím na koncerty.

Teď na jaře mně čeká sázení kytek, osázení skleníku, a takové ty běžné chalupářské práce. Moc ráda vařím a peču pro kamarády a co mně baví nejvíc, když je „ničím“ tím jídlem, vidím, jak jim chutná, jak pak sedí, nebo leží a funí. Ale odcházejí s tím, že to bylo úžasný. Tak to je pro mě ta největší odměna.


Autor: Jan Puci

Po rekonstrukci se na Hradčanech otevřela Bílkova vila s novou expozicí

Dnes ve 13:25

Po více než půlroční rekonstrukci se v úterý návštěvníkům znovu otevřela Bílkova vila v Praze na Hradčanech. Neobvyklou stavbu vystavěl sochař a grafik František Bílek (1872 až 1941) podle vlastních plánů, dnes slouží prezentaci jeho tvorby. Objekt se nachází ve správě Galerie hlavního města Prahy...

Andělská matiné v kostele Krista Spasitele

Včera ve 12:07

Praha 5 zve v rámci koncertního cyklu pro seniory v pondělí 27. června od 16 hodin do kostela Krista Spasitele na Andělská matiné.

Hudební festival Metronome Prague zahájily kapely z Ukrajiny. Dnes vystoupí Nick Cave

23. června 2022 ve 12:08

Na Výstavišti Praha začal pátý ročník hudebního festivalu Metronome Prague, který na osmi scénách nabídne pět desítek umělců. Jedna ze scén bude přístupná zdarma. Přestože třídenní hlavní program začíná až dnes, včerejší večer věnovali organizátoři speciálnímu koncertu s line-upem nabitým ryze...

Praha 11: Pavel Šporcl představí svůj program Paganiniana

23. června 2022 v 08:05

Houslový virtuos Pavel Šporcl představí svůj program Paganiniana poprvé na nádvoří Chodovské tvrze.

Igor Orozovič obdržel cenu pro Osobnost filantropie a chystá svůj první open-air koncert na Kampě

23. června 2022 v 07:11

Herec a muzikant Igor Orozovič se za svoji úspěšnou charitativní píseň Hippokratova armáda stal Sbírkovým hrdinou roku. Nyní je součástí divadelního recitálu MARTA na Letní scéně Kampa, kde také 28. srpna 2022 uspořádá se svou kapelou open-air koncert Když chlap svléká...

Vysočanská nokturna: Hudba Kalich

21. června 2022 v 09:41

Čtvrteční podvečer 23. června bude ve Vysočanech od 18 hodin patřit hudbě.

Život a dílo Jiřího Koláře připomínají dvě výstavy

20. června 2022 v 10:44

Dvě výstavy ve veřejném prostoru budou připomínat Jiřího Koláře, jenž žil a tvořil ve Vršovicích. K vidění budou od úterý 21. června v parku naproti ZŠ U Vršovického nádraží, který nese Kolářovo jméno, a na náměstí Svatopluka Čecha. 

Metronome Prague hlásí změnu programu, v sobotu vystoupí i domácí Prago Union

18. června 2022 ve 13:42

Festival Metronome Prague, který proběhne 22. až 25. června, hlásí změnu programu, v sobotu v hlavním čase vystoupí i domácí Prago Union.  

Devětkrát s devítkou: Varhanní koncert

17. června 2022 ve 20:54

Čtvrtý z koncertů XXII. ročníku festivalu orchestrální a komorní tvorby s názvem Devětkrát s devítkou se koná v pondělí 20. června od 18 hodin.

Národní technické muzeum připomíná 150. výročí narození Theodora von Liebiega

17. června 2022 v 19:28

Národní technické muzeum si připomíná 150. výročí narození Theodora von Liebiega (15. června 1872 až 24. května 1939), nejvýznamnějšího průkopníka motorismu v českých zemích.  Ve sbírkách muzea se dochovaly čtyři automobily, které jsou úzce spjaty s touto významnou...

Festival Vektroskop slibuje výlet do osmdesátých let

17. června 2022 v 15:14

Festival Vektroskop, mezinárodní festival audiovizuální korelace a archeologie medií, se znovu představí v Divadle Archa. V letošním roce své diváky vezme do osmdesátých let, tedy do dekády technologických a společenských změn.

Další články
Nahoru