Dnes Pondělí - dest 13°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 14°C
Pondělí 5. 6. 2023
Svátek má Dobroslav
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Petra Janů: Koncertů mám letos hodně. Na Lucernu se těším, je to srdeční záležitost
Petra Janů během koncertu. Foto (2x): Lenka Vítovcová

Petra Janů: Koncertů mám letos hodně. Na Lucernu se těším, je to srdeční záležitost

Zpěvačku Petru Janů letos oslaví sedmdesáté narozeniny a také si připomene už 50 let na scéně. Chystá řadu koncertů po republice, 19. října vystoupí v pražské Lucerně „Je to jakási Mekka české i slovenské hudby, vždycky mi tam bylo dobře,“ říká v rozhovoru pro server Pražský patriot.

V Lucerně jste už během kariéry mnohokrát vystoupila, dokonce o ní zpíváte i v písni Není nám už sedmnáct. Co pro vás toto místo znamená?
Lucerna je pro mě opravdu srdeční záležitost. Jistým způsobem magické místo. Je to jakási „Mekka“ české i slovenské hudby. Vždycky mi tam bylo dobře, a kromě mnoha vystoupení, kdy jsem tam byla hostem, jsem tam měla krásné koncerty jak k mým 65. narozeninám, tak i k 60. narozeninám. Tehdy mi přišli písní popřát úžasní kolegové. Dva z nich už bohužel nejsou mezi námi – Karel Gott a Eva Pilarová, a přišla tehdy i Marta Kubišová.

Měla jsem tam dvakrát velký koncert i s Věrkou Špinarovou, kdy jsme jely společné tour. Na Věru taky vzpomínám často a moc ráda, byla to úžasná „baba“ s neuvěřitelnou energií a hlasem. Letos mám 50 let na scéně a „2× 35 na světě“. Spočítat si to musíte sami (smích) a v Lucerně se, když Pánbůh dá, sejdeme ve středu 19. října od 19:00. Už teď se moc těším.

Co budete v tomto legendárním sále zpívat? Můžeme se těšit na průřez kariérou?
Bude to průřez tou mou kariérou, takže budou jak popovky, tak i rockové věci. Chci ten repertoár tak nějak promíchat, aby z každého mého období bylo něco a samozřejmě na ty velké hity, tolik a notoricky známé, se moji fanouškové můžou těšit taky, to je jasný.

Hostem koncertu bude Váš hudební kolega a kamarád Petr Janda. Co chystáte? A plánujete i další hosty?
Peťa je nejenom hudební kolega a kamarád, skvělý muzikant, ale stejně jako já jubilant. Má letos osm křížků a s Olympicem slaví šedesátiny. Neuvěřitelná čísla a já jim ze srce přeju, aby jim to fungovalo ještě hodně dlouho. Střihneme si společný duet a to další? Bude překvapení. Když vám to všechno teď prozradím, to už tam pak nemusíte chodit, a to by byla škoda.

pj-a-kapela-amsterdam-kopie

S kapelou Amsterdam

Lucerna bude až v říjnu, kde Vás fanoušci v Praze a okolí budou moci do té doby vidět na podiu? Chystáte se třeba na letní festivaly?
Tak letos těch menších nebo větších koncertů mám poměrně hodně a už od brzkého jara jsme s mou kapelou Amsterdam vyjeli. Všude je skvělé publikum, úžasná atmosféra. Některé ty koncerty jsou přeložené, protože kvůli covidu se to nakumulovalo, ale máme i nové a další se chystají.

Na letních festivalech taky budeme vystupovat a moc se na to těšíme. Všechny termíny najdete na mých stránkách www.petrajanu.cz . Poslední dva roky bylo toho klidu až moc.

Brzy představíte novinku, kterou jste stvořila s mladým zpěvákem a muzikantem z Moravy, Petrem Cieplým, který si říká P.E.T.R. Kdy to bude a pracujete na dalších nových písních?
Z toho mám velkou radost. Za poslední roky jsem dostala pár nabídek na různé ´spolupráce´ a ne vždy jsem z toho byla nadšená nebo mně to prostě nezaujalo. Petr je ale velmi talentovaný, pokorný mladý muž.

Má cit a to, že udělal písničku Odlišný generace, o tom, že jsme rozdílné generace, a přesto tu můžeme v pohodě společně žít, fungovat a vzájemně i mnohé dát, to mně dostalo. Bavilo mně to a sami, až uslyšíte ten song, pochopíte. Ke všemu je ta písnička velmi melodická, není nějak extra dlouhá a natočili jsme k ní i takový polo-retro klip. Poslední informaci, kterou mám je, že by měl vyjít okolo poloviny května.

Na nových písních zatím nějak speciálně nepracuji, ale možná něco vymyslíme. Nerada mluvím o věcech do doby, než je to „upečeno“.

Vaše hity lidé notoricky znají a zpívají si je již generace. Jak byste charakterizovala svou současnou tvorbu? 
Jsem šťastná, že se mohu řadit mezi zpěvačky, které mají hity. A není asi víc, než když zpíváte na koncertě před plným sálem a lidé si s vámi zpívají „Už nejsem volná“, „Moje malá premiéra“, Říkej mi, nebo „Není nám už sedmnáct“…

Před několika lety jsem vydala desku s novějšími věcmi a některé samozřejmě se už taky vryly lidem pod kůži, zvláště těm, kteří chodí na koncerty. S rádii je to maličko složité, protože ta raději hrají ´staré pecky´ než novinky s tím, že asi sází na jakousi jistotu?! Jenže divák, posluchač konzument pak možná občas řekne: No jo, oni pořád hrají jedno a to samé. Ona nemá snad nic jiného? Ale já za to vážně nemůžu.

Nedávno jste prohlásila, že letošek budete mít nabitý. Kolik zhruba vystoupení plánujete a co kromě koncertování budete dělat?
Tak já se rozhodně nenudím. Jen koncertních vystoupení je přes třicet, do toho nepočítám další firemní věci, plesy a podobně. Ale jsem za to nesmírně ráda. A co kromě toho budu dělat? Většinu času trávím na mé milované chalupě na Třeboňsku, kterou jsme si kdysi s mým mužem Michalem Zelenkou pořídili uprostřed lesů. Je tam božsky, díky tomu jsem taky ve zdraví, a to i v mentálním, přežila tu dvouletou covidovou pauzu.

Mám už dvouletého psího společníka maltézáka Bobíka, který má i brášku Maxe. Toho má moje kamarádka a její dcera. Ty jezdí poměrně často na návštěvu. Chodím na dlouhé procházky a mezitím vyjíždím na koncerty.

Teď na jaře mně čeká sázení kytek, osázení skleníku, a takové ty běžné chalupářské práce. Moc ráda vařím a peču pro kamarády a co mně baví nejvíc, když je „ničím“ tím jídlem, vidím, jak jim chutná, jak pak sedí, nebo leží a funí. Ale odcházejí s tím, že to bylo úžasný. Tak to je pro mě ta největší odměna.


Autor: Jan Puci

Šárka Dvorská: Ne ruka, to duše maluje aneb cesta životem

Dnes v 07:41

V Kulturním centru Zahrada v Malenické ulici v Praze 11 najdete od 5. června výstavu Šárky Dvorské. Autorka se od útlého dětství ráda vyjadřovala kresbou a malbou. Potřebné „pomůcky“ však neuchopovala rukou, ale ústy.

Electric Universe: Spojení klasické a elektronické hudby v O2 universu

Včera v 15:24

Budební a audiovizuální show Electric Universe 24. listopadu od 21 hodin v pražském O2 universu propojí dva zdánlivě nesourodé hudební světy. Úspěšný hudební skladatel a producent Karel Havlíček večer zahájí klasickými skladbami ze své tvorby v moderním pojetí a poté naváže elektronickým live...

Superhrdinové ovládnou Rudolfinum

Včera ve 14:46

Supermana, Batmana, Úžasňákovi, Avengers nebo Hellboye spojí na jednom pódiu Filmová filharmonie. Díky velkému symfonickému orchestru a pěveckému sboru přenese posluchače do světa superhrdinů.

Výstava v Praze 6: Má vlast cestami proměn

Včera ve 14:09

Výstava Má vlast cestami proměn představí na sto proměn ze všech krajů České republiky a Slovenska. Některé projekty jsou větší, jiné docela drobné, ale za všemi stojí chuť a snaha zlepšovat či dokonce zachraňovat chátrající a vdechnout nový život opuštěným místům. Zahájení výstavy proběhne...

Válovky ve Valdštejnském paláci

3. června 2023 v 07:03

Komorní výstava o životě malířek Jitky a Květy Válových byla zahájena ve Valdštejnském paláci.

Výstava Evropský gulag připomíná historii východoevropských táborů otrockých prací

3. června 2023 v 06:55

V prostorách Galerie Ambit v klášteře u Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí v Praze se v úterý 6. června otevře výstava s názvem Evropský gulag. Expozice, kterou připravily Platforma evropské paměti a svědomí a Muzeum paměti XX. století, se věnuje polozapomenuté historii desítek pracovních...

Praha 1: Varhanní nešpory maltézských rytířů v zahradě Velkopřevorského paláce

2. června 2023 v 17:36

Koncert v rámci cyklu „Varhanní nešpory maltézských rytířů“, který uspořádá Suverénní Rytířský a Špitální řád sv. Jana z Jeruzaléma, Rhodu a Malty a Společnost pro duchovní hudbu za podpory radnice Prahy 1 v zahradě Velkopřevorského paláce v Lázeňské ulici v Praze 1 – Malé Straně koncert duchovní...

Festival ZUŠ Open zaplní Valdštejnskou zahradu hudbou, divadlem i tancem

1. června 2023 v 07:21

V sobotu 3. června bude Valdštejnská zahrada patřit dětem. Zdarma přístupný program v režii celostátního festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open nabídne desítky koncertů, divadelních i tanečních představení i výtvarných workshopů v podání více jak 800 nejmladších umělců z celé České...

Kdysi slavný jako Mucha. Znovuobjevený obraz malíře Karla Vítězslava Maška jde do aukce

31. května 2023 v 11:22

Zlatým hřebem zahradní aukce v Arthouse Hejtmánek bude znovuobjevený obraz Hra slunečních skvrn z roku 1910. Vyvolávat se bude za 3 500 000 korun. Jeho autorem je Karel Vítězslav Mašek (1865–1927), umělec kdysi podobně ceněný jako jeho generační souputník Alfons Mucha. 

Výstava: Ztraceni v nadcházejícím okamžiku

31. května 2023 v 11:14

Ve čtvrtek 8. června začne v Kunsthalle Praha nová výstava. Jmenuje se Lost in the moment that follows neboli Ztraceni v nadcházejícím okamžiku a jedná se o druhou výstavu z cyklu Cesty sběratelství. Název vychází z citátu André Bretona a reflektuje vztah mezi minulostí, současností a...

Praha 9 zve na Folkové Podviní 2023

31. května 2023 v 10:24

Osmnáctý ročník Folkového Podviní se koná ve čtvrtek 8. června. Vstup je volný.

Praha 13: Hudba pod Radnicí

30. května 2023 v 11:11

Skupina Big Rock bude hrát nejlepší rockové songy skupin Kabát, Katapult, Turbo, Pink Floyd, Judas Priest v restauraci Pod Radnicí v Praze 13.

Galerie Villa Pellé vystaví levitující obrazy a objekty Lubomíra Typlta

29. května 2023 ve 13:21

Galerie Villa Pellé v Praze 6 připravuje rozsáhlou výstavu aktuální tvorby předního českého malíře Lubomíra Typlta, absolventa prestižní Kunstakademie v Düsseldorfu, jehož obrazy jsou charakteristické silně kontrastní barevností i sarkastickým humorem.

Další články
Nahoru