Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Středa 29. 5. 2024
Svátek má Maxmilián a Maxim
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Petra Janů: Koncertů mám letos hodně. Na Lucernu se těším, je to srdeční záležitost
Petra Janů během koncertu. Foto (2x): Lenka Vítovcová

Petra Janů: Koncertů mám letos hodně. Na Lucernu se těším, je to srdeční záležitost

Zpěvačku Petru Janů letos oslaví sedmdesáté narozeniny a také si připomene už 50 let na scéně. Chystá řadu koncertů po republice, 19. října vystoupí v pražské Lucerně „Je to jakási Mekka české i slovenské hudby, vždycky mi tam bylo dobře,“ říká v rozhovoru pro server Pražský patriot.

V Lucerně jste už během kariéry mnohokrát vystoupila, dokonce o ní zpíváte i v písni Není nám už sedmnáct. Co pro vás toto místo znamená?
Lucerna je pro mě opravdu srdeční záležitost. Jistým způsobem magické místo. Je to jakási „Mekka“ české i slovenské hudby. Vždycky mi tam bylo dobře, a kromě mnoha vystoupení, kdy jsem tam byla hostem, jsem tam měla krásné koncerty jak k mým 65. narozeninám, tak i k 60. narozeninám. Tehdy mi přišli písní popřát úžasní kolegové. Dva z nich už bohužel nejsou mezi námi – Karel Gott a Eva Pilarová, a přišla tehdy i Marta Kubišová.

Měla jsem tam dvakrát velký koncert i s Věrkou Špinarovou, kdy jsme jely společné tour. Na Věru taky vzpomínám často a moc ráda, byla to úžasná „baba“ s neuvěřitelnou energií a hlasem. Letos mám 50 let na scéně a „2× 35 na světě“. Spočítat si to musíte sami (smích) a v Lucerně se, když Pánbůh dá, sejdeme ve středu 19. října od 19:00. Už teď se moc těším.

Co budete v tomto legendárním sále zpívat? Můžeme se těšit na průřez kariérou?
Bude to průřez tou mou kariérou, takže budou jak popovky, tak i rockové věci. Chci ten repertoár tak nějak promíchat, aby z každého mého období bylo něco a samozřejmě na ty velké hity, tolik a notoricky známé, se moji fanouškové můžou těšit taky, to je jasný.

Hostem koncertu bude Váš hudební kolega a kamarád Petr Janda. Co chystáte? A plánujete i další hosty?
Peťa je nejenom hudební kolega a kamarád, skvělý muzikant, ale stejně jako já jubilant. Má letos osm křížků a s Olympicem slaví šedesátiny. Neuvěřitelná čísla a já jim ze srce přeju, aby jim to fungovalo ještě hodně dlouho. Střihneme si společný duet a to další? Bude překvapení. Když vám to všechno teď prozradím, to už tam pak nemusíte chodit, a to by byla škoda.

pj-a-kapela-amsterdam-kopie

S kapelou Amsterdam

Lucerna bude až v říjnu, kde Vás fanoušci v Praze a okolí budou moci do té doby vidět na podiu? Chystáte se třeba na letní festivaly?
Tak letos těch menších nebo větších koncertů mám poměrně hodně a už od brzkého jara jsme s mou kapelou Amsterdam vyjeli. Všude je skvělé publikum, úžasná atmosféra. Některé ty koncerty jsou přeložené, protože kvůli covidu se to nakumulovalo, ale máme i nové a další se chystají.

Na letních festivalech taky budeme vystupovat a moc se na to těšíme. Všechny termíny najdete na mých stránkách www.petrajanu.cz . Poslední dva roky bylo toho klidu až moc.

Brzy představíte novinku, kterou jste stvořila s mladým zpěvákem a muzikantem z Moravy, Petrem Cieplým, který si říká P.E.T.R. Kdy to bude a pracujete na dalších nových písních?
Z toho mám velkou radost. Za poslední roky jsem dostala pár nabídek na různé ´spolupráce´ a ne vždy jsem z toho byla nadšená nebo mně to prostě nezaujalo. Petr je ale velmi talentovaný, pokorný mladý muž.

Má cit a to, že udělal písničku Odlišný generace, o tom, že jsme rozdílné generace, a přesto tu můžeme v pohodě společně žít, fungovat a vzájemně i mnohé dát, to mně dostalo. Bavilo mně to a sami, až uslyšíte ten song, pochopíte. Ke všemu je ta písnička velmi melodická, není nějak extra dlouhá a natočili jsme k ní i takový polo-retro klip. Poslední informaci, kterou mám je, že by měl vyjít okolo poloviny května.

Na nových písních zatím nějak speciálně nepracuji, ale možná něco vymyslíme. Nerada mluvím o věcech do doby, než je to „upečeno“.

Vaše hity lidé notoricky znají a zpívají si je již generace. Jak byste charakterizovala svou současnou tvorbu? 
Jsem šťastná, že se mohu řadit mezi zpěvačky, které mají hity. A není asi víc, než když zpíváte na koncertě před plným sálem a lidé si s vámi zpívají „Už nejsem volná“, „Moje malá premiéra“, Říkej mi, nebo „Není nám už sedmnáct“…

Před několika lety jsem vydala desku s novějšími věcmi a některé samozřejmě se už taky vryly lidem pod kůži, zvláště těm, kteří chodí na koncerty. S rádii je to maličko složité, protože ta raději hrají ´staré pecky´ než novinky s tím, že asi sází na jakousi jistotu?! Jenže divák, posluchač konzument pak možná občas řekne: No jo, oni pořád hrají jedno a to samé. Ona nemá snad nic jiného? Ale já za to vážně nemůžu.

Nedávno jste prohlásila, že letošek budete mít nabitý. Kolik zhruba vystoupení plánujete a co kromě koncertování budete dělat?
Tak já se rozhodně nenudím. Jen koncertních vystoupení je přes třicet, do toho nepočítám další firemní věci, plesy a podobně. Ale jsem za to nesmírně ráda. A co kromě toho budu dělat? Většinu času trávím na mé milované chalupě na Třeboňsku, kterou jsme si kdysi s mým mužem Michalem Zelenkou pořídili uprostřed lesů. Je tam božsky, díky tomu jsem taky ve zdraví, a to i v mentálním, přežila tu dvouletou covidovou pauzu.

Mám už dvouletého psího společníka maltézáka Bobíka, který má i brášku Maxe. Toho má moje kamarádka a její dcera. Ty jezdí poměrně často na návštěvu. Chodím na dlouhé procházky a mezitím vyjíždím na koncerty.

Teď na jaře mně čeká sázení kytek, osázení skleníku, a takové ty běžné chalupářské práce. Moc ráda vařím a peču pro kamarády a co mně baví nejvíc, když je „ničím“ tím jídlem, vidím, jak jim chutná, jak pak sedí, nebo leží a funí. Ale odcházejí s tím, že to bylo úžasný. Tak to je pro mě ta největší odměna.


Autor: Jan Puci

Frankenstein: Inscenace podle románu Mary Shelleyové v Komedii

Dnes v 09:24

Městská divadla pražská uvedou 8. června v Komedii nové zpracování známé literární látky v režii Jakuba Maksymova.

Milan Jiřík: Divadlo barevných stínů

Včera ve 14:59

Vystavená kolekce děl od umělce Milana Jiříka nás zavádí do fascinujícího světa divadla barevných stínů, kde se umění prolíná s inovací a odvahou. Milan Jiřík, již během svých studií na gymnáziu u LŠU v Písku, byl považován za mimořádný výtvarný talent, avšak cesta ke studiu na vysoké umělecké...

Praha 15: Trio Gratia

27. května 2024 v 10:43

V hostivařském kostele se 2. června představí Trio Gratia.

Výstava: František Plánička

27. května 2024 v 10:31

Venkovní výstavu najdete od června na zahradním městě. Vernisáž se koná v neděli 2. června.

Praha 6 zná vítěze letošního ročníku soutěže AntiFet Fest, je jím film Dva světy

24. května 2024 v 16:12

V divadle Semafor se uskutečnilo vyhlášení dalšího ročníku obvodního kola soutěže amatérských filmů žáků základních škol z Prahy 6.

Léto s živou hudbou 2024 v Praze 15

24. května 2024 v 11:52

Pro všechny milovníky dobré hudby odstartuje ve čtvrtek 6. června v Pivovaru Hostivar Léto s živou hudbou 2024. Koncerty se budou konat pod širým nebem každý čtvrtek od 19 hodin za příznivého počasí.

Villa Pellé hostí díla ikony street artu, Španěla Aryze

24. května 2024 v 06:07

Světově uznávaný malíř, ilustrátor a autor instalací ve veřejném prostoru Octavi Arrizabalaga známý pod pseudonymem Aryz poprvé vystavuje v České republice. A vybral si bubenečskou Villu Pellé.

Červen ve Viole: Konec sezony s oblíbenými herci a herečkami a Cirkusovou pohádkou ke Dni dětí

23. května 2024 v 11:46

Divadlo Viola na Národní třídě se s letošní divadelní sezonou loučí reprízami úspěšných inscenací. Dříve, než dveře do zdejšího útulného hlediště uzavřou divadelní prázdniny, jsou diváci 5. června od 20 hodin zváni na úsměvný i dojemný příběh Michelle, pro níž se řeč stává stále větším bludištěm....

Orchestr Pražské konzervatoře hraje v Kyjích

22. května 2024 v 19:14

Komorní orchestr Pražské konzervatoře je tvořen třiceti studenty 2. a 3. ročníků školy oddělení smyčcových nástrojů. Vedle barokního a symfonického orchestru je jedním ze tří výstavních těles této významné instituce.

Prosecká zastaveníčka zvou na červnové koncerty

22. května 2024 v 16:38

Praha 9 zve na Prosecká zastaveníčka do Parku Přátelství. Koncerty se konají od května do září vždy v úterý, začínají v 18 hodin a jsou zdarma.

Skladby Antonína Dvořáka a Jana Hanuše zazní v kostele sv. Antonína

21. května 2024 ve 20:50

Ve čtvrtek 23. května večer od 19:30 hodin se můžete zaposlouchat do tónů skladeb Antonína Dvořáka nebo Jana Hanuše na Strossmayerově náměstí. Koncert je zdarma.

Tóny Vinohrad: Hudba a ladný pohyb v Gröbeho vile

21. května 2024 v 11:31

Ve středu 22. května poznáte, jak se i v komorním podání doplňuje úžasná hudba a ladný pohyb. Květnový koncert z cyklu Tóny Vinohrad nabízí program s názvem Do tance.

Mistři grafiky manýrismu ve Valdštejnské jízdárně

21. května 2024 v 10:44

Výstava Od Michelangela po Callota / Umění grafiky manýrismu návštěvníkům nabízí více než dvě stovky děl, grafiku, kresbu, malbu a umělecké řemeslo. Výstava je připravena ve spolupráci s francouzským Muzeem Louvre, je otevřena ve Valdštejnské jízdárně od 17. května do...

Atomic Gigolo zahrají na Vyšehradě

21. května 2024 v 06:56

První koncert letošní sezóny, za úplňku a s jedinečným vyšehradským výhledem ve čtvrtek 23. května. Vstupné dobrovolné, začíná se v 19 hodin.

Přednáška: Toyen, tajemná bytost

21. května 2024 ve 02:10

Dítě bez rodiny. Žena bez milostného vztahu. Chudobná umělkyně. Čtyři mýty, čtyři klišé, které malířka z velké části sama koncipovala.

Další články
Nahoru