Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 7°C
Zítra Pátek - skorojasno 2°C
Čtvrtek 2. 12. 2021
Svátek má Blanka
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Petra (33) kvůli nemoci dlouho váhala, nakonec se rozhodla dát těhotenství šanci
Petra se nesmí stresovat, navodit klid jí pomáhá pobyt v přírodě. Foto: DCstudio

Petra (33) kvůli nemoci dlouho váhala, nakonec se rozhodla dát těhotenství šanci

Petra (33) z Nové Pece bojuje s chronickým zánětem střev – Crohnovou nemocí – už více než deset let. Přesto se chtěla stát maminkou. Stejně jako stovky dalších žen v Česku však právě kvůli této nemoci váhala a obávala se zhoršení svého stavu. Po poradách se specialisty se nakonec rozhodla dát těhotenství šanci – a i díky moderní biosimilární léčbě je zvládla dokonce dvakrát, aniž by jí Crohnova nemoc činila větší potíže.

Častá nevolnost a průjmy, někdy i zvracení. S těmito projevy asi před deseti lety Petra navštívila lékaře. „Dočkala jsem se léků na zklidnění žaludku, které nepomáhaly. Další diagnóza, kterou jsem slyšela, byl zánět slinivky břišní. Ta se ovšem také nepotvrdila a problémy pokračovaly,“ vypráví. 

Až na doporučení své známé nakonec zamířila do Fakultní nemocnice v Plzni, kde se jí ujala Jana Koželuhová. „Nebyla jsem na tom zdravotně vůbec dobře. Měla jsem problém cokoli sníst, aby mi po tom nebylo špatně, a vážila jsem asi 48 kilo. Lékaři ale provedli pár testů a víceméně za dva dny jsem věděla, že mám Crohnovu nemoc. Což mi samozřejmě radost neudělalo, ale alespoň jsem věděla, co mi je,“ říká Petra.

Crohnova nemoc je autoimunitní onemocnění, které nelze vyléčit, ale vhodnou terapií lze způsobené záněty udržovat v klidové fázi – takzvané remisi. „V nemocnici si mě nechali a dostala jsem kortikoidy. Už při hospitalizaci mi pak lékaři nabídli biologickou léčbu biosimiláry a to bylo něco úplně jiného. Zánět se zklidnil, nemoc je od té doby víceméně pod kontrolou a tolik mě neomezuje,“ vypráví. 

Přesto však musí mít Petra zvláštní dietu, při které se mimo jiné vyhýbá mastným nebo kořeněným jídlům nebo alkoholu. Nyní je sice s dětmi na rodičovské dovolené, ale nemoc ji omezuje i v práci. Před mateřskou pracovala například jako prodavačka v obchodě se sportovním vybavením a tamní shon a tlak nemoci neprospíval. 

„Každý stres mi bohužel nemoc zhoršuje, takže po skončení rodičovské budu muset volit nějakou poklidnou práci. Dříve jsem pracovala třeba v lese, to je pro mě ideální. Sázet stromky a ničím se nenervovat,“ říká. 

Období nejistoty pro Petru přišlo, když s manželem začala plánovat založení rodiny. „Věděla jsem, že u některých případů Crohnovy nemoci se těhotenství nedoporučuje. Paní doktorka mi naštěstí řekla, že mě se to netýká a že biologická léčba je k tomu vhodná,“ říká. 

Podle lékařů je totiž klíčové, aby před otěhotněním byl zánět v remisi a pacientka měla nasazenou léčbu, jinak hrozí zhoršení nemoci.

„Při prvním těhotenství jsem léky dostávala jen do 24. týdne, tehdy ještě nebyly jasné důkazy o vlivu na pozdější fázi těhotenství a kojení. Ale zánět se mi naštěstí po vysazení hned nevrátil, takže jsem bez problémů porodila a začala kojit. Pak už se to začalo zhoršovat a po půl roce jsem musela přestat kojit, abych mohla znova začít léčbu,“ vysvětluje Petra. 

Druhé těhotenství pak bylo téměř bez potíží. „Mezitím se totiž prokázalo, že léčba nemá žádné vedlejší účinky ani v pozdější fázi těhotenství a je bezpečná při kojení, a proto nebylo třeba ji vysazovat. Zánět tak zůstal v klidu po celou dobu,“ říká Petra s tím, že obě děti jsou naprosto v pořádku. 

Obavy, zda děti nemohou Crohnovu nemoc podědit, nemá. „Zatím není jasné, jestli se nemoc přenáší z rodičů na děti. Ani já nevím, po kom bych ji mohla podědit, v rodině ji nikdo neměl. Takže to nemá smysl řešit,“ uzavírá.


Autor: Lucie Rychlá

Zdravotnický hackathon vyhrálo zařízení na automatické měření výdeje moči pacientů

22. listopadu 2021 v 11:59

Od pátku do neděle se v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) utkalo téměř 200 českých a zahraničních hackerů na akci European Health Hackathon 2021. Akce, jejímž cílem bylo během 48 hodin vytvořit inovace ve zdravotnictví, se konala fyzicky v IKEM...

Saunia má otevřeno i 17. listopadu

15. listopadu 2021 v 18:47

Saunové světy Saunia mají otevřeno i během státního svátku ve středu 17. listopadu. Týká se to také všech šesti pražských poboček: Galerie Butovice, Vivo! Hostivař, Westfield Chodov, Centrum Černý Most, Galerie Harfa a Centrum Krakov.

Další články
Nahoru