dnes
Pondělí - oblacno
4°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
8°C
pozítří
Středa - prehanky-snih
5°C
Petr Jirava: Netrvám na postu starosty, radním Prahy 11 chci být. S Piráty hledáme kompromis
Starosta Prahy 11 Petr Jirava. Foto (4x): JP

Petr Jirava: Netrvám na postu starosty, radním Prahy 11 chci být. S Piráty hledáme kompromis

Městské části Praha 11 stále vládne dosluhující Rada. Přesto se podařilo minulý týden schválit rozpočet na letošní rok. Podpořili ho i Piráti, kteří jednají s trojblokem ANO, ODS a TOP 09 se STAN o nové koalici. Na otázky serveru Pražský patriot k probíhajícím jednáním i k čerstvě schválenému rozpočtu odpovídal stávající starosta Prahy 11 Petr Jirava (za ANO).

Zastupitelé Prahy 11 schválili po několikahodinovém jednání minulý týden ve čtvrtek rozpočet městské části na letošní rok. Jak výslednou podobu hodnotíte?
Jsem s rozpočtem spokojen. Jako dobrý krok se ukázalo uspořádat týden před jeho schvalováním celodenní seminář pro zastupitele, kde byl návrh rozpočtu detailně se všemi probrán, a objevily se pozměňovací návrhy. Ty pak byly ve dnech před samotným zasedáním zastupitelstva zpracovány a doladěny, takže ve čtvrtek už nebylo tolik třecích ploch. Fakt, že byl rozpočet navržený Radou v demisi nakonec schválen, ukazuje, že jsme šli správnou cestou. V tomto ohledu musím vyzdvihnout přístup Pirátů.

radnice-praha-11_2 Proč?
Jejich přístup k projednání rozpočtu byl velmi konstruktivní. Byť nestáli u zrodu návrhu rozpočtu, budou se jím pravděpodobně jako účastníci koalice řídit, proto se snažili návrh nesabotovat, ale přenášet do něj své vize a požadavky. Vědí, že v průběhu vládnutí budou mít čas a prostor s rozpočtem pracovat a upravovat ho. I když by byl pan senátor Kos z Hnutí pro Prahu 11 nejraději, kdyby dosluhující Rada jen otevírala dveře a nic jiného nedělala, jsem rád, že Rada připravila rozpočet, který byl schválen a Praha 11 se tak vyhnula rozpočtovému provizoriu, které už ze své povahy brzdí rozvoj městské části.

Vraťme se ještě k Pirátům, kteří opakovaně dali najevo, že nechtějí být součástí vedení městské části, ve které budete Vy. Jak se k tomu stavíte?
Předně chci říci, že netrvám na tom být starostou. Rád bych však byl radním, protože se chci podílet na pokračování a dokončení řady projektů, u jejichž zrodu jsem v minulém volebním období stál. Jako trojblok ANO, ODS a TOP 09 se STAN jsme v této souvislosti Pirátům sdělili, že si do personálních otázek obsazení Rady nenecháme hovořit. A já cítím ze strany zmíněného bloku pro mou účast ve vedení radnice podporu. I když to, jak jsem již řekl, nebude na postu starosty. S Piráty jsem už měl několik jednání a věřím, že se vše v řádu dní vyřeší a najdeme kompromis vyhovující všem zúčastněným stranám.

Piráti své dosavadní odmítavé stanovisko vysvětlovali Vaším dřívějším působením na radnici, rozebírali Petra Jiravu z různých pohledu. Jak byste je zhodnotil Vy?
Jsou jiní, jsou mladí, nemají zkušenosti, mají ambice. Jsou už ale schopni pochopit, že politika má svá pravidla a nedá se vždy dělat takzvaně po pirátsku. Jak na to postupně přicházejí, hrany se obrušují.

jirava-starosta_1 Jako radní byste chtěl mít co konkrétně na starosti?
Jako starosta mám v gesci sociální věci, zdravotnictví, finance, bezpečnost a krizové řízení. Rád bych se něčím z toho zabýval i nadále, ale vše bude předmětem ještě dalších jednání.

Jaké by měly být priority nového vedení radnice?
Co se týče průměrného věku obyvatel, je Praha 11 druhou nejstarší městskou částí v metropoli. Je proto potřeba, aby se k nám stěhovali i mladí lidé. Nicméně bytů je tu nedostatek a proto je třeba stavět nové. Zahušťovat stávající zástavbu je nesmysl, ale na Hájích, Opatově a Roztylech jsou obrovské plochy vhodné k výstavbě. Dělají se územní studie, u Opatova jsme nejdál. Hotový návrh studie je nyní již připomínkován. Pozemky v těchto zastavitelných oblastech jsou většinou v soukromých rukách, takže developeři si tam mohou stavět dle svých představ. Z pozice radnice se však musíme snažit v rámci možností jejich projekty ovlivnit tak, aby nebyly jen k prospěchu novým nájemníkům, ale i stávajícím obyvatelům.

A další priority?
Určitě zlepšování životního prostřední a kvality života v Praze 11. Máme projekty na rekonstrukce vnitrobloků, parků a dalších zelených ploch. Některé jsou v přípravě, jinde se dělají studie nebo se už dokonce realizují.

participatvini-rozpocet-praha-11 Bude Praha 11 pokračovat v participativním rozpočtu, díky kterému obyvatelé Prahy 11 mohou ovlivnit, do čeho se bude z veřejných financí investovat?
První ročník hodnotíme jako velmi úspěšný, zájem veřejnosti předčil naše očekávání. Některé vítězné projekty už byly realizovány, zbylé dokončíme letos. V čerstvě schváleném rozpočtu jsme se rozhodli navýšit dotaci o milion, takže do druhého ročníku, který odstartujeme v řádu týdnů, dáme na projekty občanů celkem šest milionů korun.  

Na posledním jednání zastupitelstva padl návrh na občanské hlídky. To je na tom Praha 11 s bezpečností tak špatně?
Určitě není, nijak nevybočujeme z řady. Naopak, mám pocit, že tu je bezpečněji, než v leckterých jiných částech metropole. Kriminalita tu z dlouhodobého hlediska spíš klesá. Praha 11 bohužel získala ještě v devadesátých letech nálepku nebezpečného místa a nedaří se jí zbavit. Pak to vede k takovým návrhům, které padly na posledním zastupitelstvu.

Jak byste shrnul předchozí volební období, v jehož polovině se měnilo vedení Prahy 11 a Vy jste se zhruba v jeho polovině stal starostou?
První dva roky sedělo v Radě Hnutí pro Prahu 11. To byly roky útlumu. Oni mají představu, že se na Jižním Městě nemá nic stavět, že developer je sprosté slovo. Troufnu si to období označit jako dobu temna. Po odvolání členů HPP11 z Rady se Jižní Město začalo konečně rozvíjet. Z radnice přestala zaznívat neustálá kritika primátorky, navázali jsme spolupráci s pražskými radními. I díky tomu vzniklo přes deset velkých investičních akcí.

Jaký je vztah s novou koalicí na magistrátu?
Je naděje, že by dobré vztahy mohly pokračovat. Součástí magistrátní koalice je TOP 09, která bude nadále i ve vedení Prahy 11. Stejné je to u Pirátů, ti dokonce mají primátora. Já sám jsem už navázal kontakty s některými pražskými radními a hodlám v takovém budování vztahů pokračovat. Jsem zastáncem toho, že se s představiteli hlavního města se musí hovořit a spolupracovat s nimi. Vede to k dobrým výsledkům, z nichž městská část a její obyvatelé profitují.


Kandidáti na předsedu KDU-ČSL se utkají v debatě

15. ledna 2020 v 05:59

Kandidáti na post předsedy KDU-ČSL, kterými jsou poslanci Jan Bartošek a Marian Jurečka a europoslanec Tomáš Zdechovský, se utkají v debatě v pátek 17. ledna od 14 hodin v Obecním domě v Praze. Debata bude rozdělena do tří bloků a bude přenášena živě na webu a facebooku KDU-ČSL a také na...

Gesce nových radních Prahy 1

14. ledna 2020 ve 23:41

Na mimořádném zasedání Zastupitelstva Městské části Praha 1, konaném v úterý 14. ledna, odvolali zastupitelé dosavadní Radu MČ Praha 1 i předsedy Výborů ZMČ Praha 1 a zvolili nové vedení.

Zastupitelstvo Prahy 12 projedná petici proti zahušťování sídlišť

14. ledna 2020 ve 14:19

Na dnešním jednání zastupitelstva Prahy 12 (od 16 hodin v budově bývalého PRIORu, 2. patro, Sofijské náměstí, Praha 4 – Modřany) bude projednána petice Spolku náš Kamýk proti dalšímu nadměrnému a nekoncepčnímu zahušťování sídlišť, které představují návrhy jednotlivých developerských projektů....

Praha 1 schválila pravidla pro označování provozoven a manuál pro veřejná prostranství

14. ledna 2020 v 10:19

Rada Prahy 1 včera jednomyslně schválila Pravidla pro označování provozoven v centru, která v prosinci přijala rada hlavního města. Stalo se tak ve stejný den, kdy v centru začala demontáž telefonních budek, o kterou zástupci Prahy 1 dlouhodobě usilovali. Z Pražské památkové zóny by měly být...

Další články
Nahoru