dnes
Úterý - jasno
9°C
zítra
Středa - obcasny-dest
6°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
Petr Dolínek z ČSSD: Kdo posílá důchodce sekat trávu, nemyslí to s nimi dobře
Lídr pražské kandidátky ČSSD Petr Dolínek. Foto: archiv

Petr Dolínek z ČSSD: Kdo posílá důchodce sekat trávu, nemyslí to s nimi dobře

Proč se Praha stává víc a víc levicovým městem, nebo proč prosazuje příplatek za práci v Praze? Na tyto i další otázky odpovídal volební lídr ČSSD v Praze, kterým je náměstek primátorky pro dopravu, sport a volný čas Petr Dolínek.

Předvolební kampaň se chýlí k závěru. Jak jste s jejím průběhem spokojen?
V Praze jsme objeli desítky míst, kde jsme oslovovali občany s naším programem a nabízeli osvěžení v podobě čerstvého pomerančového džusu. Ještě stále finišujeme. Potěšily mne reakce lidí, kteří vesměs reagovali se zájmem, ptali se. Mám radost z toho, že lidem není budoucnost Prahy ani České republiky lhostejná. Věřím, že přijdou k volbám v hojném počtu, a samozřejmě že mnozí podpoří sociální demokracii.

O Praze se říkalo, že je to pravicová bašta. Je zde prostor pro levicovou politiku a tím i ČSSD?
Určitě ano, a dokonce si myslím, že se zvětšuje. V Praze šly v posledních letech prudce nahoru ceny bydlení, obecně se zdražuje. Tím se život v Praze stává pro velké množství lidí složitým. Náš program, který je hodně zaměřen na růst platů a důchodů, a rovněž na snižování životních nákladů, tudíž lidi oslovuje. Naše heslo „Když bohatne země, musí bohatnout i lidé“ má u lidí velmi dobrou odezvu.

Jaká témata jsou podle vás stěžejní v Praze?
Je to kombinace celorepublikových témat s lokálními. Zejména jde o růst platů a důchodů, dostupnost bydlení a zdravotní péče. Velké pražské téma je doprava, kde zastávám jasný postoj v tom, že nechci, aby kamiony jezdily pod okny Pražanů. Za každou cenu musí být co nejdříve dostavěn Pražský okruh, stejně tak i Městský okruh, kde je ale investorem hlavní město.

Velký ohlas vzbudil váš návrh na příplatek za práci v Praze pro zaměstnance s tabulkovými platy. Proč je podle vás potřebný?
Lidé, kteří berou plat podle tabulek, vydělávají po celé republice stejně. Ovšem život v Praze je mnohem dražší, což je znevýhodňuje. Tuto nespravedlnost chceme narovnat. Zároveň je to z pohledu Prahy nutnost, protože se současnými platy máme už nyní problém sehnat dostatek učitelů, policistů, zdravotníků či úředníků. Pokud zaspíme, může nastat v Praze velký průšvih, což nechci dopustit. Zároveň chci ale zdůraznit, že příplatek se nebude týkat jen Prahy, ale dostanou jej zaměstnanci všude, kde jsou životní náklady vyšší oproti průměru.

V kampani jste představil ještě jedno téma, kterým je plán na oddlužení. O co jde?
O naší snahu pomoci dnes už statisícům lidí, kteří se ocitli v dluhové pasti, ze které se sami nedokáží dostat. Jen v Praze jde o zhruba 80 tisíc lidí, celkově o milion, což s rodinami činí téměř čtvrtinu populace. To už opravdu není selhání jednotlivců, ale systémový problém. Tito lidé totiž neumějí situaci čelit jinak, než že utíkají do šedé zóny. Pracují načerno, nepřiznávají příjmy, neplatí daně ani odvody. Trpí tak i veřejné rozpočty. Proto navrhujeme, že stát nabídne věřitelům odkup pohledávek za předem stanovenou částku. Tu pak bude vymáhat po dlužnících. Půjde ale o peníze jen v takové výši, kterou budou schopni splatit.

Co byste voličům vzkázal předtím, než vyrazí k volebním urnám?
Pár lidí se mi posmívalo za heslo Důstojné stáří, ale já to považuju za klíčový princip slušné společnosti. Odchod do důchodu nesmí znamenat pád do chudoby. Stejně tak není možné, aby zde lidé poctivě pracovali a jejich mzda či plat jim nedovoloval nejenom kvalitní život, ale často ani zajištění solidního bydlení v místě, kde pracují. Když bohatne země, musejí bohatnout i lidé. Kdo nechává lidi makat a živořit za 14 tisíc hrubého, nebo posílá důchodce sekat trávu, ten to s nimi nemyslí dobře. ČSSD za lidmi stojí už 140 let a bude za nimi stát i nadále.


Poslanecký klub ODS si zvolil vedení

24. října 2017 v 15:41

Občanští demokraté dnes na prvním zasedání poslaneckého klubu v novém složení zvolili vedení.

Jak zastavit v metropoli úbytek voličů? Pražská TOP 09 musí rychle najít kandidáta na primátora

22. října 2017 v 11:04

Ačkoli voliči v Praze zachránili účinkování TOP 09 v Poslanecké sněmovně i na další čtyři roky, přesto má pražská buňka strany o čem přemýšlet. Od voleb v roce 2013 ztratila v metropoli desítky tisíc voličů. Příští rok se konají komunální volby a pravicová strana by v pražském zastupitelstvu...

U volebního štábu SPD proběhla demonstrace proti volebnímu úspěchu krajní pravice

22. října 2017 v 09:20

V sobotu 21. října krátce po vyhlášení výsledků voleb do Poslanecké sněmovny proběhla u volebního štábu čtvrté nejsilnější strany SPD – Tomio Okamura spontánní demonstrace.

Další články
Nahoru