dnes
Sobota - zatazeno
17°C
zítra
Neděle - zatazeno
19°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
15°C
Volby 2017

Petr Dolínek (ČSSD): Receptem na řešení dluhové pasti je státní program oddlužení

Odkup dluhů od věřitelů státem je podle ČSSD nejlepším receptem na řešení tzv. dluhové pasti, která se v České republice týká stále většího množství lidí. „Dnes má nesplatitelné dluhy minimálně 650 tisíc lidí, blízko osobnímu bankrotu je přes milion lidí, spolu s jejich rodinami se situace týká skoro dvou milionů osob. Tuto situaci má stát povinnost nějak vyřešit,“ uvedl dnes místopředseda ČSSD a pražský lídr strany do sněmovních voleb Petr Dolínek.

Podle jeho slov návrh předpokládá dobrovolný prodej pohledávky ze strany věřitele i závazek dlužníka, že se na umoření dluhu bude v maximální možné míře podílet.

„Jedná se o výjimečný a jednorázový krok, unikátní program oddlužení s přísným časovým omezením. Stát nabídne věřitelům, že jejich pohledávky odkoupí za výrazně nižší než požadovanou cenu, dlužníci tedy budou nově dlužit státu. Jedná se o věc dobrovolnou a míří hlavně na nedobytné pohledávky, které nejsou řešitelné, drží dlužníky v černé ekonomice a zatěžuje i věřitele a exekuční úřady. Pokud věřitel přistoupí na vyrovnání, dostane maximálně 20 tisíc korun za jednu pohledávku. Dlužníci budou muset nový a výrazně nižší dluh vůči státu uznat a pokusit se ho splatit,“ popsal návrh Petr Dolínek.

Hlavní parametry návrhu: 

  • Stát nabídne věřitelům, že jejich dluhy odkoupí za výrazně nižší než požadovanou cenu, dlužníci tedy budou nově dlužit státu.
  • Nabídka pro věřitele by mohla vypadat následovně:

Jistina do 10 000 Kč ...................... 100% jistiny
Jistina přes 10 000 Kč a nižší než 100 000 Kč ..................  10 000 + 10% jistiny nad 10 000 do 100 000 Kč
Jistina přes 100 000 Kč .............  20 000 Kč

  • Dlužník se spolu s odkupem zbavuje veškerého příslušenství, stát vymáhá pouze tolik peněz, za kolik pohledávku odkoupil
  • Stát bude požadovat písemný příslib snahy dlužníka o zaplacení této nové, podstatně nižší částky
  • Pohledávky skončí v péči Úřadu státu pro zastupování ve věcech majetkových, který je bude vymáhat, případně je odepíše
  • Akce se může týkat několika desítek lidí, několikaletý program může stát maximálně několik miliard korun, maximální částka je 20 tisíc korun za jednu pohledávku
  • Očekáváme rychlé oddlužení velkého množství lidí a jejich návrat do normálního života
  • Věřitelé budou uspokojeni minimálně, ale alespoň nějak
  • Skončí nekalý byznys s dluhy a vymáhání
  • Stát získá rovněž, protože nebude muset řešit tolik sociálně patologických jevů a místo vyplácení dávek má šanci získávat peníze z daní, sociálního a zdravotního pojištění.

Poslanecký klub ODS si zvolil vedení

24. října 2017 v 15:41

Občanští demokraté dnes na prvním zasedání poslaneckého klubu v novém složení zvolili vedení.

Jak zastavit v metropoli úbytek voličů? Pražská TOP 09 musí rychle najít kandidáta na primátora

22. října 2017 v 11:04

Ačkoli voliči v Praze zachránili účinkování TOP 09 v Poslanecké sněmovně i na další čtyři roky, přesto má pražská buňka strany o čem přemýšlet. Od voleb v roce 2013 ztratila v metropoli desítky tisíc voličů. Příští rok se konají komunální volby a pravicová strana by v pražském zastupitelstvu...

U volebního štábu SPD proběhla demonstrace proti volebnímu úspěchu krajní pravice

22. října 2017 v 09:20

V sobotu 21. října krátce po vyhlášení výsledků voleb do Poslanecké sněmovny proběhla u volebního štábu čtvrté nejsilnější strany SPD – Tomio Okamura spontánní demonstrace.

Další články
Nahoru