Dnes Čtvrtek - mlha 2°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 3°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Petr (69) z Prahy dostal záchvat migrény, když žádal o ruku
Asi před deseti lety se jeho stav hodně stabilizoval. Foto: se souhlasem pana Petra

Petr (69) z Prahy dostal záchvat migrény, když žádal o ruku

První záchvat migrény měl Petr z Prahy ve třinácti letech. Hrál si tenkrát s dětmi v přírodě a najednou začal špatně vidět. „Dnes už vím, že to byla aura – ztratil jsem vidění asi ve třetině zorného pole a objevovaly se přede mnou klikaté čáry,“ popisuje dnes 69letý Petr. Po chvíli ho navíc začala bolet hlava a přidalo se zvracení. „Byl jsem vyděšený a vůbec jsem netušil, co se se mnou děje. Ulevilo se mi až po několika hodinách,“ doplňuje Petr. Že by se mohlo jednat o migrénu, ho v té době nenapadlo, o této nemoci totiž nic nevěděl. 

Podobné problémy ho pak trápily každý měsíc, protože ale obtíže vždycky samy zmizely, lékaře kvůli nim nenavštívil. „Můj otec si myslel, že to je epilepsie. Až po dvou letech mi obvodní lékařka při pravidelné kontrole sdělila, že mám migrénu. O žádné léčbě jsme se však nebavili, a tak jsem usoudil, že to není nic vážného,“ říká Petr.

Záchvaty se u něj objevovaly i na střední škole, příznaky vždy ale rychle poznal a věděl, že bude jeden den „nepoužitelný“. Nepříjemná situace se mu stala, když po střední škole žádal o ruku své ženy. „Když jsem stál před jejími rodiči, dostal jsem záchvat migrény. Až jsem se pak divil, že s mou žádostí v tomhle stavu budoucí tchán a tchyně vůbec souhlasili,“ popisuje Petr.

O migréně si začal více informací zjišťovat kolem svých 20 let. Tehdy také začal pravidelně cvičit jógu, která mu pomáhala všechno lépe zvládat. „Učitelé jógy se mnou můj zdravotní stav hodně probírali. Trápily mě i zažívací problémy, a tak mi jogíni poradili, ať zkusím upravit svůj jídelníček. Vyzkoušel jsem vegetariánskou stravu, a protože se mi ulevilo, úplně jsem na ni přešel,“ doplňuje Petr, který už se k původnímu jídelníčku nikdy nevrátil, a vegetariánem je tak více než 40 let.

Jeho ataky sice poté nezmizely, ale zmírnily se – podle Petra právě díky novému způsobu stravování. Žádnou léčbu proto nikdy nezkusil, i když ví, že existuje. „Asi před deseti lety se můj stav hodně stabilizoval. Poznám už, když záchvat přichází – stává se mi to asi pětkrát do roka. V tu chvíli si hned lehnu, zatáhnu rolety a čekám, až bolest hlavy přejde. Většinou to trvá asi hodinu. Jsem vždycky nesoustředěný a mírně roztěkaný, ale naštěstí už při záchvatech nezvracím,“ přibližuje Petr.

S migrénou se potýkají také jeho dvě dcery, které mívají podobné příznaky jako on. O této nemoci se proto Petr snaží neustále vyhledávat nové informace. Před několika lety na internetu narazil na pacientskou organizaci Migréna-help, s níž okamžitě navázal kontakt.

„Konečně jsem našel někoho, kdo se o migrénu zajímá a aktivně spolupracuje s nemocnými. S Rýzou Blažejovskou, která organizaci vede, jsme si promluvili o všech mých problémech. Moc mi to psychicky pomohlo, protože migréna už mě v životě opravdu hodně potrápila,“ uzavírá Petr. V pacientské organizaci se také dozvěděl o nových možnostech léčby včetně biologické terapie a o existenci specializovaných center pro léčbu bolestí hlavy.  


Autor: Karel Netolický

Baráčníci zvou na ples

Včera v 10:23

Obec baráčníků pořádá 8. března již dvanáctý reprezentační ples. 

Patnáctá sezona Trhů na Kulaťáku začíná v sobotu 2. března

Včera v 09:58

Dejvické trhy na Kulaťáku v roce 2010 odstartovaly boom novodobých tržišť po českých městech. Letos oslaví 15. sezonu. Organizátoři se zaměří zejména na sezónní akce, rozšíření cateringu i oddychové zóny. Návštěvníci budou mít možnost nakupovat každou sobotu od 8 do...

Potravinová banka na Novoměstské radnici pokračuje

26. února 2024 v 07:38

Pravidelný výdej pomoci z Potravinové banky probíhá každé pondělí od 9 do 12 hodin. V přízemí nádvoří Novoměstské radnice se otevírá výdejní okénko občanům Prahy 1 a Prahy 2 a vydává potravinovou pomoc a základní hygienu.

Nová zubní pohotovost v Nemocnici Na Františku se osvědčila

24. února 2024 v 10:13

Od října minulého roku, kdy byla z iniciativy hlavního města otevřena nová zubní pohotovost v Nemocnici Na Františku, bylo v této ordinaci ošetřeno celkem 1 750 pacientů, z toho 1 600 dospělých a 150 dětí. Městská poliklinika Spálená pak zaznamenala za loňský rok úctyhodných 21 351 ošetřených...

Do projektu Mládež v kraji se zapojila Praha 10

23. února 2024 v 07:15

Praha 10 se zapojila do projektu Mládež v kraji. Jeho prostřednictvím bude možné finančně podpořit veřejně prospěšné projekty mladých lidí.

Studenti v roli astronautů. Úniková hra představí, jak se žije na vesmírné stanici

22. února 2024 ve 13:31

Průběh kosmického letu, běžný život na oběžné dráze, ale i nebezpečí a rizika, kterým mohou astronauti čelit, představuje nová aplikace využívající virtuální realitu. Na jejím vzniku se podíleli výzkumníci z katedry počítačové grafiky a interakce Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze ve spolupráci...

Jak vybrat tu správnou základní školu pro prvňáčka

22. února 2024 v 10:08

Je lepší státní, nebo soukromá škola? Zvolit alternativní vzdělávání, nebo raději klasiku? Anebo vzdělávat dítě doma a do institucí vůbec neposílat? Jak se v tom mají rodiče orientovat?

Další články
Nahoru