dnes
Pondělí - oblacno
7°C
zítra
Úterý - polojasno
6°C
pozítří
Středa - snih
3°C
Pětky míří úspěšně do koše, s projektem doučování prorazil benešovský student i v Praze
ZpravodajstvíKomerční sdělení
Luboš Spálenka při doučování. Foto: archiv

Pětky míří úspěšně do koše, s projektem doučování prorazil benešovský student i v Praze

Osmnáctiletý student třetího ročníku Přírodovědného lycea v Benešově Luboš Spálenka rozběhl s partou studentů v tomto středočeském městě doučování matematiky a dalších předmětů. Postupně s ním expanduje do dalších měst, Prahu nevyjímaje. O projektu, který pojmenoval Pětky do koše, si student, a nyní už i začínající podnikatel, povídal se serverem Pražský patriot.

Co bylo hlavním impulsem pro vznik projektu Pětky do koše?
Na konci druháku jsem byl na brigádě a byly problémy s penězi. Tak jsem toho měl dost a chtěl jsem začít dělat něco, při čem budu svým pánem.

Kdo projekt spustil a kolik lidí nyní doučujete? Jaký je průměrný věk doučujících a doučovaných?
Projekt jsem odstartoval já. Za tento školní rok jsme doučovali 29 lidí. Nejčastěji doučujeme lidi ze základky, ale měli jsme tu čest doučovat jednu čtyřicetiletou paní, která si po několika letech dodělávala maturitu. Nejčastěji doučují žáci 2 až 3. ročníků střední školy.

Od kdy Pětky do koše fungují a jaké máte reference od doučovaných?
Projekt funguje od loňského roku a celkem nám zatím prošlo asi necelých 50 lidí, které jsme již doučovali a doučujeme. Máme zatím pozitivní reference, krom jedné, kdy holčina připravovala osobu, která následně zkoušky udělala, ale za 4. Jinak jsme zabránili jednomu člověku propadnout a dvěma lidem jsme pomohli se zkouškami.

petky-do-kose-2 Kde projekt původně začal a v jakým městech nyní doučujete?
Začali jsme v Benešově a nyní rozjíždíme Tábor, Beroun, Prahu, Jihlavu a Ostravu.

Jak vypadá hodina doučování?
Tak to záleží na lektorovi. Nemluvím jim do průběhu hodin, když by si lidi na ně začali stěžovat, tak pak bych to začal řešit. Ale já osobně ze začátku s lidmi prohodím pár slov, poté přejdeme k samotné náplni hodiny, ke konci hodiny je prostor na shrnutí a otázky.

Kolik stojí hodina a jak se lze objednat?
Cena hodin záleží na městě doučování. Objednat se lze telefonicky či přes sociální sítě (Facebook, Instagram) a náš web petkydokose.cz.

Budete své služby dále rozšiřovat?
Určitě budeme služby rozšiřovat, ono to záleží hlavně na schopných lidech. My nejsme zaměřeni jenom na matiku, která letí, a proto se jí věnujeme nejvíce. Jinak doučujeme i angličtinu nebo češtinu. Do budoucna bychom rádi pokryli co nejvíce předmětů od základní až po vysokou školu.

Máte nastavenu nějakou kontrolu, abyste si byli jisti, že to co doučujete, doučujete správně?
Přiznám se, že ne. Zatím dohlížím jenom na to, že daní jedinci jsou opravdu ve škole dobří.

Zažil jste při doučování už nějaké kuriozity, úsměvné příběhy?
Ty jo, vzpomínám si, že se s jednou maminkou konzultovalo nejlepší kadeřnictví ve městě a jak vychovávat puberťáka.

Dá si při tomto doučování zvládat studium?
Ano, když někdo nový chce doučování, tak podle jeho požadavků mu vybírám vhodného lektora, pokud daný lektor řekne, že už toho má moc, tak mu nikoho dalšího nenutím.

Je výhoda, že jsou doučováni vaši vrstevníci? Nebo to má i svá úskalí?
Úskalí mě vyloženě nenapadají žádná. Já osobně v tom vidím výhodu, protože když mám doučovat své vrstevníky, tak musím danou látku opravdu zvládat, a když něco vysvětluji, tak se tím vlastně učím a nemusím se pak extra učit.

Máte už nějakou konkurenci, a pokud ano, tak jaké jsou vaše výhody oproti ní?
Zatím nevím, že by existovalo něco jako čistě studentský projekt. V tom si myslím, že jsme jediní. Ale jaké jsou naše výhody oproti ostatním? Jsme podobně staří, jako ti, které nejčastěji doučujeme, tím pádem mluvíme podobnou řečí, jako ti, kteří to doučko chtějí a o to rychleji chápou. Fungujeme flexibilně, jsme draví po zkušenostech.


Další články
Nahoru