Dnes Neděle - oblacno 8°C
Zítra Pondělí - oblacno 7°C
Neděle 21. 4. 2024
Svátek má Alexandra
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pěticípá hvězda na dejvickém hotelu bývala rudá, pak zelená. Nově má zlatou barvu
Barvení hvězdy Grand Hotelu International. Zdroj foto: Czech Inn Hotels

Pěticípá hvězda na dejvickém hotelu bývala rudá, pak zelená. Nově má zlatou barvu

Čtyřhvězdičkový Hotel International v Dejvicích, který je kulturní památkou, prochází po loňské výměně majitelů postupnou rekonstrukcí. Nejvyšším bodem je pěticípá hvězda. Za komunistického režimu bývala červená, po revoluci zelená. Noví majitelé ji nyní nechali přebarvit na decentní zlatou dle loga mateřské společnosti Czech Inn Hotels. Informoval o tom ředitel hotelu Filip Dlesk.  

Při samotné stavbě celé budovy v 50. letech komunisté zvolili nejdříve červenou barvu, což bylo příznačné pro tehdejší dobu. Pozdější majitelé hotelu přešli na zelenou barvu, aby hotel nenesl dále stigma komunistického památníku. Nicméně pamětníci z Dejvic vzpomínají i na zajímavý fakt, který možná většina Pražanů vůbec netuší. 

„Podle starších obyvatel Dejvic byla hvězda původně skleněná v kovovém rámu a uvnitř byl lev. Rám ovšem zkorodoval, lev byl vyňat a odvezen neznámo kam. Následně byla skleněná hvězda nahrazena kovovou, která též měla údajně zlatou barvu. Následně se teprve změnila barva na již zmíněnou zelenou. Bohužel se nám nepodařilo tyto údajné informace ověřit, takže je známe alespoň formou vzpomínek,“ sdělil Dlesk.

Hvězda Grand Hotelu International se nachází nad střechou věže ve výšce 83,5 metru nad zemí, což při nátěru vyžadovalo poměrně specifický způsob postupu techniků. Již při výstavbě hotelu bylo myšleno na údržbu hvězdy a tak je ve věži instalované zařízení, s příznačným názvem Buzuluk, díky kterému je možné hvězdu spustit dolu o zhruba 11 metrů a tím umožnit práce ve výšce 72,6 metru nad zemí. 

„Zařízení je ovládané ručně, kdy se točí klikou a za 40 minut je hvězda dole nebo nahoře. Samotnému spuštění předcházejí přípravné práce, kdy je potřeba oddělat opláštění okolo věže a další drobné přípravy, při následném vysunutí věže je zase potřeba vše dát do původního stavu, aby nikde nemohlo zatékat nebo nevzal oplechování vítr,“ okomentoval technický postup nátěru ředitel hotelu Filip Dlesk.

Hotel International vzniknul v 50. letech s původním názvem Družba, samotná stavba trvala podle dostupných informací celkem 4 roky v období 1952 až 1956. Výrazná budova hotelu je postavena ve stylu socialistického realismu, nebo také „sorely“, jak se tomuto architektonickému slohu někdy zkráceně říká.

Původně měla sloužit jako ubytovaní pro vojáky, ale nakonec byl záměr změněn a stal se z ní luxusní grand hotel. V 50. letech minulého století se jednalo o nejluxusnější hotel v Československu. 

Největší česká hotelová síť Czech Inn Hotels rozšířila své portfolio o pražský hotel International na začátku loňského roku. Za poslední rok v hotelu došlo k několika významným změnám, kdy byl nejdříve změněn oficiální název hotelu na Grand Hotel International. Následně došlo k revitalizaci a otevření baru v nejvyšším 15. patře hotelu, který nese jméno Grand Bar International. Na začátku letošního roku otevřela po několika dekádách znovuobnovená luxusní restaurace Honoré. 

„International je klasický grandhotel, jeden z mála v celé České republice. Jde o ikonu a významnou pražskou kulturní památku. Býval to symbol luxusu. S rekonstrukcí pokračujeme i nadále,“ řekl Jaroslav Svoboda, zakladatel a majitel společnosti Czech Inn Hotels. 


Autor: Jan Puci

Kvůli nehodě se na Pražském okruhu u Slivence zastavil provoz

Včera v 18:26

V sobotu kolem třinácté hodiny došlo k nehodě dodávky a osobního auta na Pražském okruhu u Slivence. Frekventovaná silnice byla kompletně uzavřena dvě a půl hodiny.

Tragická nehoda na železnici

18. dubna 2024 ve 13:22

Mezi Stodůlkami a Jinonicemi ve čtvrtek ráno po deváté hodině srazil vlak člověka, který zraněním na místě podlehl. Provoz v uvedeném úseku trati zhruba dvě hodiny stál, cestující museli místo vlaku použít MHD či jiný způsob dopravy.

Do kolejiště ve stanici metra Flora spadl muž

18. dubna 2024 ve 13:17

Zhruba pětapadesátiletý cestující spadl ve čtvrtek dopoledne kolem půl desáté do kolejiště ve stanici metra Flora na lince A. Utrpěl zranění hlavy, byl převezen do nemocnice. Provoz metra mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru byl obnoven v 10:43 hodin.  

Další články
Nahoru