dnes
Středa - zatazeno
32°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
33°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
27°C
Zpravodajství

Petici, aby se náměstí jmenovalo po zavražděném ruském politikovi, už podepsaly tisíce lidí

Bubenečské náměstí Pod Kaštany by se mělo přejmenovat podle zavražděného Borise Němcova. Tak zní požadavek občanské iniciativy, kterou doposud podepsaly téměř čtyči tisíce lidí. Iniciátoři dnes představili výzvu pražským zastupitelům.

Návrh přejmenovat bubenečské náměstí Pod Kaštany, na němž sídlí mimo jiné ruská ambasáda, vznikl na počest Borise Němcova a všech ruských demokratických politiků.

„Boris Němcov byl významná politická osobnost v Rusku. Ztělesnění naděje toho, že Rusko se jednoho stane svobodnější zemí, než jakou byla a je za Putinovy éry. Proto si Němcov i všichni ruští demokratičtí politici zaslouží symbolické uctění jejich památky i snah o demokratizaci země,” řekl iniciátor petice Petr Kutílek.

Cílem výzvy má být také připomínkou, že se Praha hlásí k obraně lidských práv a demokracie ve světě. Výzvu k dnešnímu, kterou k dnešnímu dni podpořilo přibližně tři a půl tisíce občanů, včetně několika osobností veřejného života, jako jsou Helena Třeštíková, Jaroslav Hutka, Jana Hrušínský či Matěj Ruppert.

„Vedle tisíců českých občanů a řady osobností se nám také dostalo podpory také od dcery Borise Němcova Žany. I z tohoto důvodu se cítíme zavázáni tento návrh prosazovat,” dodal.

Iniciátoři výzvy dnes svůj návrh představili zastupitelům hlavního města Prahy v rámci interpelací. Zároveň jej zaslali místopisné komisi rady hlavního města Prahy, která jej projedná. Adresátem výzvy je také starosta MČ Praha 6 Petr Kolář (STAN).
 
Boris Němcov byl ruský liberální politik, kritik prezidenta Vladimira Putina. Původním povoláním byl matematik a fyzik. Pětapadesátiletý Němcov byl zastřelen 27. února 2015, když šel se svou přítelkyní po mostě v centru Moskvy nedaleko Kremlu.

Podezřelými z politikovy vraždy jsou Čečenci. Ruská opozice kritizuje, že vyšetřovatelé neodhalili člověka, který si vraždu objednal. Obvinění muži podle ní jednali přinejmenším s vědomím čečenského vůdce Ramzana Kadyrova.

Postoj ruského režimu k Borisi Němcovovi není podle Kutílka ani po jeho smrti vstřícný. Nedávný občanský pokus připomenout na místě činu symbolickým položením květin a věnců Němcovovo zavraždění skončil okamžitým ukončením.


Pozor na první příznaky, počátek těchto problémů totiž není až ve stáří, jak si mnozí doposud mysleli

20. srpna 2018 v 18:31

Sluch patří k nejdůležitějším lidským smyslům. Postupem věku však náš sluch slábne, a je proto důležité umět poznat první příznaky zhoršování sluchu a následně i správně o sluch „pečovat“.

Další články
Nahoru