dnes
Úterý - jasno
19°C
zítra
Středa - obcasny-dest
24°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
25°C
Zpravodajství

Petici, aby se náměstí jmenovalo po zavražděném ruském politikovi, už podepsaly tisíce lidí

Bubenečské náměstí Pod Kaštany by se mělo přejmenovat podle zavražděného Borise Němcova. Tak zní požadavek občanské iniciativy, kterou doposud podepsaly téměř čtyči tisíce lidí. Iniciátoři dnes představili výzvu pražským zastupitelům.

Návrh přejmenovat bubenečské náměstí Pod Kaštany, na němž sídlí mimo jiné ruská ambasáda, vznikl na počest Borise Němcova a všech ruských demokratických politiků.

„Boris Němcov byl významná politická osobnost v Rusku. Ztělesnění naděje toho, že Rusko se jednoho stane svobodnější zemí, než jakou byla a je za Putinovy éry. Proto si Němcov i všichni ruští demokratičtí politici zaslouží symbolické uctění jejich památky i snah o demokratizaci země,” řekl iniciátor petice Petr Kutílek.

Cílem výzvy má být také připomínkou, že se Praha hlásí k obraně lidských práv a demokracie ve světě. Výzvu k dnešnímu, kterou k dnešnímu dni podpořilo přibližně tři a půl tisíce občanů, včetně několika osobností veřejného života, jako jsou Helena Třeštíková, Jaroslav Hutka, Jana Hrušínský či Matěj Ruppert.

„Vedle tisíců českých občanů a řady osobností se nám také dostalo podpory také od dcery Borise Němcova Žany. I z tohoto důvodu se cítíme zavázáni tento návrh prosazovat,” dodal.

Iniciátoři výzvy dnes svůj návrh představili zastupitelům hlavního města Prahy v rámci interpelací. Zároveň jej zaslali místopisné komisi rady hlavního města Prahy, která jej projedná. Adresátem výzvy je také starosta MČ Praha 6 Petr Kolář (STAN).
 
Boris Němcov byl ruský liberální politik, kritik prezidenta Vladimira Putina. Původním povoláním byl matematik a fyzik. Pětapadesátiletý Němcov byl zastřelen 27. února 2015, když šel se svou přítelkyní po mostě v centru Moskvy nedaleko Kremlu.

Podezřelými z politikovy vraždy jsou Čečenci. Ruská opozice kritizuje, že vyšetřovatelé neodhalili člověka, který si vraždu objednal. Obvinění muži podle ní jednali přinejmenším s vědomím čečenského vůdce Ramzana Kadyrova.

Postoj ruského režimu k Borisi Němcovovi není podle Kutílka ani po jeho smrti vstřícný. Nedávný občanský pokus připomenout na místě činu symbolickým položením květin a věnců Němcovovo zavraždění skončil okamžitým ukončením.


Praha 15: Přijďte zavzpomínat na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup

Včera v 19:56

Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, Oblastní výbor Praha 15, zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup v době německé nacistické okupace v letech 1939–1945.

Máte Nápad pro Šestku? Pošlete jej na radnici

Včera v 07:00

Od 15. dubna do 2. června 20 hodin mohou zájemci podávat své návrhy a nápady, jak vylepšit veřejný prostor na území Prahy 6. Realizace projektů je plánována na rok 2020. V rozpočtu bude na projekt vyčleněno pět milionů korun, z nichž tři jsou určené na takzvané velké projekty s cenou od 400 tisíc...

Do Stodůlek za ptačím zpěvem

21. dubna 2019 v 06:56

Česká společnost ornitologická zve milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili návrat ptačího zpěvu do naší krajiny i krásu jarní přírody.

Další články
Nahoru