Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 10°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 9°C
Čtvrtek 13. 5. 2021
Svátek má Servác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Koronavirus

Petice rodičů za PCR testy a bezpečné, rychlé a plošné otevření škol a školek

Blesková petice rodičů, kteří chtějí přesnější PCR testy a rychlejší otevření školek a škol bez rotace, se začala šířit 16. dubna – po prvním týdnu testování dětí na prvním stupni základnách škol a ve školkách málo průkaznými antigenními testy.

Své podpisy k ní doposud připojili rodiče z Blanska, Českých Budějovic, Českého Těšína, Kněžmostu, Litvínova, Malšic, Plané nad Lužnicí, různých městských částí Prahy, Roztok u Prahy, Radotína nebo Tábora a dalších míst v České republice. 

V souvislosti s aktuální situací – probíhajícím vládním jednání o nové strategii testování ve školách poté, co došly ve skladech státních hmotných rezerv antigenní testy – se petiční výbor rozhodl urychleně předat část petičních archů už ve čtvrtek 29. dubna v 11:55, tedy „za pět minut dvanáct“ na Úřad vlády.

Petice má podpořit úsilí starostů nebo radních, kteří už nyní PCR testy na zřizovaných školách a školkách zavádějí, a na základě relevantních čísel umožnit rychlý návrat ke vzdělání co nejvíce žákům a studentům. Ti sedí doma nejdéle z celé Evropy, ačkoli česká vláda označuje otevření škol za prioritu. Je nutné nastavit parametry pro školy tak, aby mohly bezpečně zůstat otevřené – teď i do budoucna.

„Předáváme zatím symbolicky podpisy z Prahy, kterých jsou k dnešnímu dni tři stovky, další archy z českých měst jsou teprve na cestě. Ačkoli v současných podmínkách je velmi obtížné shánět podpisy fyzicky na papírovou petici, nezbývalo nám nic jiného, než se o to pokusit. Na elektronickou formu nemusí úřady podle českých zákonů reagovat. Chtěli jsme, aby náš hlas byl v diskusi skutečně zohledněn,“ zdůrazňuje Lucie Zakopalová, členka petičního výboru.

Je podle ní nezbytné, aby Ministerstvo zdravotnictví a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy už představilo jasnou strategii do konce školního roku pro všechny typy škol, aby se všem žákům a studentům umožnil co nejrychlejší a plný návrat do škol a zároveň se připravila jasná strategie otevření škol a školek v září ještě před prázdninami, aby se to neřešilo opět několik dní před zahájením školního roku. Důležité je včas informovat zřizovatelé školských zařízení a ředitelé těchto institucí, tvrdí Zakopalová.

„Je nutné dát jasnou prioritu školství v rozvolňování opatření, aby školy byly zavírané jako poslední a otvírané jako první! Stále vyhrávají krátkodobé ekonomické zájmy. Celkové negativní dopady na psychiku dětí, studentů a celkovou vzdělanost společnosti se upozaďují, ačkoli jejich důsledky jsou mnohem horší, a stále se prohlubují,“ dodává Jan Kříž, který sleduje situaci ve školství během epidemie Covid-19 jako otec tří dětí a jeden ze zakladatelů iniciativy Detizpatkydoskol.cz.

„Antigenní testování je podle odborníků u dětí velmi nepřesné, přesvědčila jsem se o tom i u vlastní rodiny. Díky PCR testům můžeme mít přehled o vznikajících ohniscích a rychle na ně reagovat, ale zároveň bezpečně otevřít školy už teď pro víc dětí. Každý týden se počítá a do prázdnin už jich moc nezbývá. Zároveň PCR testy vidím jako dobrou přípravu na podzim, kdy nás pravděpodobně doběhne další vlna podpořená některou mutací viru a zhoršeným počasím, a PCR testy budou jediná šance, jak epidemii udržet v přijatelných mantinelech a školy otevřené co nejdéle,“ vysvětluje Ida Černá z Malšic na Táborsku důvody, proč se rozhodla petici podepsat a šířit.


Na Poliklinice Prahy 7 se otevírá očkovací centrum

Dnes ve 20:52

Ve zdravotnickém zařízení sedmé městské části Poliklinice Prahy 7 vzniklo nové očkovací centrum. V případě dostatku vakcín je připraveno fungovat každý všední den, naočkovat se zde může až 100 zájemců denně. 

Praha se v očkování zaměřuje i na cizince. Informace ke koronaviru nabízí v pěti jazycích

Dnes ve 12:00

S rozšířením očkování pro stále větší část populace vylepšilo hlavní město i web ockovani.praha.eu, který nově odkazuje na informace o očkování celkem v pěti jazycích, konkrétně v češtině, angličtině, ruštině, vietnamštině a ukrajinštině. Důvodem je mimo jiné početná minorita cizinců, která...

Základní školy v Praze 7 přechází na PCR testování

Dnes v 08:06

Všechny základní školy zřizované městskou částí Praha 7 přechází od pondělí 17. května na PCR testování žáků. Sedmá městská část bude využívat systém průkazných, šetrných a spolehlivých testů ze slin, které budou vyhodnocovány metodou PCR poolingu. 

Rekordních 11 320 lidí bylo v Praze očkováno během čtvrtka

7. května 2021 ve 14:22

V Praze přibylo ve čtvrtek 174 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejnižší čtvrteční nárůst od konce loňských letních prázdnin. Očkování v hlavním městě nadále zrychluje, čtvrtek posunul rekord v denním počtu podaných dávek na 11 320. Vyplývá to z dat na webu ministerstva...

Dodávky Pfizer do očkovacího centra na Hůrce

6. května 2021 v 10:10

Očkovací centrum v Poliklinice Hůrka na Slunečním náměstí se podařilo zařadit na seznam očkovacích míst vakcínou Pfizer a obyvatelé Prahy 13 tak budou mít komfortní přístup k očkování. 

V sobotu přibylo v Praze méně nakažených než před týdnem

2. května 2021 ve 14:42

Laboratoře Praze odhalily v sobotu dalších 126 případů nemoci covid-19, to je o 47 méně pozitivních testů než před týdnem, uvedla ČTK.

Další články
Nahoru