Dnes Neděle - jasno 31°C
Zítra Pondělí - bourky 24°C
Neděle 21. 7. 2024
Svátek má Vítězslav
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Koronavirus

Petice rodičů za PCR testy a bezpečné, rychlé a plošné otevření škol a školek

Blesková petice rodičů, kteří chtějí přesnější PCR testy a rychlejší otevření školek a škol bez rotace, se začala šířit 16. dubna – po prvním týdnu testování dětí na prvním stupni základnách škol a ve školkách málo průkaznými antigenními testy.

Své podpisy k ní doposud připojili rodiče z Blanska, Českých Budějovic, Českého Těšína, Kněžmostu, Litvínova, Malšic, Plané nad Lužnicí, různých městských částí Prahy, Roztok u Prahy, Radotína nebo Tábora a dalších míst v České republice. 

V souvislosti s aktuální situací – probíhajícím vládním jednání o nové strategii testování ve školách poté, co došly ve skladech státních hmotných rezerv antigenní testy – se petiční výbor rozhodl urychleně předat část petičních archů už ve čtvrtek 29. dubna v 11:55, tedy „za pět minut dvanáct“ na Úřad vlády.

Petice má podpořit úsilí starostů nebo radních, kteří už nyní PCR testy na zřizovaných školách a školkách zavádějí, a na základě relevantních čísel umožnit rychlý návrat ke vzdělání co nejvíce žákům a studentům. Ti sedí doma nejdéle z celé Evropy, ačkoli česká vláda označuje otevření škol za prioritu. Je nutné nastavit parametry pro školy tak, aby mohly bezpečně zůstat otevřené – teď i do budoucna.

„Předáváme zatím symbolicky podpisy z Prahy, kterých jsou k dnešnímu dni tři stovky, další archy z českých měst jsou teprve na cestě. Ačkoli v současných podmínkách je velmi obtížné shánět podpisy fyzicky na papírovou petici, nezbývalo nám nic jiného, než se o to pokusit. Na elektronickou formu nemusí úřady podle českých zákonů reagovat. Chtěli jsme, aby náš hlas byl v diskusi skutečně zohledněn,“ zdůrazňuje Lucie Zakopalová, členka petičního výboru.

Je podle ní nezbytné, aby Ministerstvo zdravotnictví a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy už představilo jasnou strategii do konce školního roku pro všechny typy škol, aby se všem žákům a studentům umožnil co nejrychlejší a plný návrat do škol a zároveň se připravila jasná strategie otevření škol a školek v září ještě před prázdninami, aby se to neřešilo opět několik dní před zahájením školního roku. Důležité je včas informovat zřizovatelé školských zařízení a ředitelé těchto institucí, tvrdí Zakopalová.

„Je nutné dát jasnou prioritu školství v rozvolňování opatření, aby školy byly zavírané jako poslední a otvírané jako první! Stále vyhrávají krátkodobé ekonomické zájmy. Celkové negativní dopady na psychiku dětí, studentů a celkovou vzdělanost společnosti se upozaďují, ačkoli jejich důsledky jsou mnohem horší, a stále se prohlubují,“ dodává Jan Kříž, který sleduje situaci ve školství během epidemie Covid-19 jako otec tří dětí a jeden ze zakladatelů iniciativy Detizpatkydoskol.cz.

„Antigenní testování je podle odborníků u dětí velmi nepřesné, přesvědčila jsem se o tom i u vlastní rodiny. Díky PCR testům můžeme mít přehled o vznikajících ohniscích a rychle na ně reagovat, ale zároveň bezpečně otevřít školy už teď pro víc dětí. Každý týden se počítá a do prázdnin už jich moc nezbývá. Zároveň PCR testy vidím jako dobrou přípravu na podzim, kdy nás pravděpodobně doběhne další vlna podpořená některou mutací viru a zhoršeným počasím, a PCR testy budou jediná šance, jak epidemii udržet v přijatelných mantinelech a školy otevřené co nejdéle,“ vysvětluje Ida Černá z Malšic na Táborsku důvody, proč se rozhodla petici podepsat a šířit.


Autor: TZ

Do Zahrady na niti na Rostlinnou štafetu

12. července 2024 v 10:08

Máte doma rostliny, řízky, semínka, které nechcete, nevejdou se vám domů, je vám líto rostliny vyhazovat nebo máte prostě moc stejných druhů a chtěli byste nějaké jiné? Nejste zatím moc velký pěstitel, ale rádi byste si domů pořídili květiny s příběhem?

O novou vakcínu proti covidu-19 je ve FTN zájem

27. října 2022 v 10:44

O novou vakcínu – Comirnaty BA.4/5 proti Covidu-19 je ve FTN zájem, v minulém týdnu si pro ni přišlo do očkovacího centra přes 1032 lidí.

O druhou posilující dávku očkování proti covidu-19 je v Krči zájem

23. srpna 2022 ve 14:24

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) již pátý týden očkuje proti covidu-19 takzvanou druhou posilující dávkou vakcíny (4. dávka). Je o ni zájem, uvedl mluvčí FTN Petr Sulek.

Další články
Nahoru