Dnes Pondělí - skorojasno 26°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 27°C
Pondělí 2. 10. 2023
Svátek má Olívie, Galina, Oliver
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pět tisíc tun odpadu ročně vyvezou z košů, kampaň propaguje efektivní využívání
Koš v parku. Ilustrační foto: Pražské služby

Pět tisíc tun odpadu ročně vyvezou z košů, kampaň propaguje efektivní využívání

V rámci celého hlavního města tvoří roční objem odpadu z košů ve veřejném prostranství 5 000 tun. Toto číslo každoročně stoupá o pět až osm procent. Koše jsou často neefektivně používány, což vede k jejich přeplnění. Právě na tuto problematiku se zaměřuje nová kampaň společnosti Pražské služby (PSAS), video herce a moderátora Václava Matějovského trhá rekordy ve sledovanosti. Informoval o tom mluvčí PSAS Alexandr Komarnický.

„Častým problémem je neefektivní využívání košů a bezohlednost některých občanů. Ti nacpou do koše celou krabici od pizzy, čímž nádobu z většiny zaplní a vůbec neřeší, že ostatní už nemají prostor na svůj odpad. Další tak začnou odkládat smetí kolem a dělat svinčík,“ popsal častý scénář Komarnický.

Matějovský radí v novém spotu Pražských služeb, který byl natočen v rámci kontinuální kampaně Jde to i jinak!, jak se chovat v městském parku a předcházet tak vzniku nepořádku.

„Babičku, holku ani psa byste v parku přece taky jen tak nenechali, tak to nedělejte ani s odpadky. Všechno, co jste si s sebou do přírody přinesli, si zase pěkně odneste! A ne, že to hodíte do jednoho pytle,“ říká v klipu herec, moderátor a tvář několika úspěšných kampaní Pražských služeb Matějovský.

Odkaz na klip na Youtube kanále PSAS je zde: https://www.youtube.com/shorts/QfDf9YH0_xI 

Akcentuje tím i nutnost odpad třídit. Ani univerzální odhazování všeho do černých popelnic podle Komarnického totiž není řešení. „Třídění je základ. Co skončí ve směsi, je každopádně alespoň energeticky zužitkováno ve spalovně ZEVO Malešice,“ podotkl.

„Odhazování odpadků je celoroční problém, ale během léta máme skutečně napilno, abychom město udrželi hezké a čisté. Tímto prosíme Pražany i návštěvníky metropole, aby odpad likvidovali zodpovědně a chytře. Jedině tak to společně zvládneme. I malá změna v chování lidí může mít velký dopad. Proto systematicky vymýšlíme osvětové kampaně na podporu správné recyklace, cirkulární ekonomiky i ty na předcházení vzniku odpadu,“ vysvětlil záměr kampaně mluvčí Komarnický.

V minulosti se spoty Pražských služeb věnovaly nadužívání jednorázových plastů, správnému třídění, sešlapávání vyhazovaných odpadů, čistotě v okolí popelnic nebo separaci bioodpadu.

Tento spot existuje zároveň v dalších dvou jazykových mutacích, konkrétně s anglickými a ukrajinskými titulky. S cílem připomenout i hostům a návštěvníkům Prahy, že tu nikdo z nás nechce žít na skládce. 


Autor: puc

Procházka: Barvitius a perly Olšanských hřbitovů

Dnes v 09:39

Vydejte se v sobotu 7. října ve 14 hodin a procházku Olšanskými hřbitovy, které patří mezi největší pohřebiště v Čechách.

Praha 9 zve v říjnu do Plzeňky U Brabců

Dnes v 08:49

Koncerty, soutěže, moderovaný program. Plzeňka U Brabců zve na říjnové akce.

Zítra: Svět podle Čapků

Včera v 10:52

V pondělí 2. října se od 18 hodin uskuteční v Prostě Kafe v Kodaňské ulici v Praze 10 Storytelling: Svět podle Čapků.

Nápad pro Šestku. Návrhy posílejte do konce října

30. září 2023 v 07:43

Bydlíte v Praze 6 nebo zde pracujete a máte nápad, jak život v šesté městské části zlepšit, můžete se přihlásit do Nápadu pro Šestku. Do 30 října své návrhy posílejte na adresu napadprosestku.cz.

Radnice a spolek budou na tržišti radit, jak správně kompostovat

30. září 2023 v 06:05

Na sobotu 30. září připravila radnice Prahy 10 ve spolupráci se spolkem Ekodomov poradnu k tématu kompostování.

Výstava hub na radnici

28. září 2023 ve 14:21

V obřadní síni radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí najdete výstavu hub. Od pátku 29. září do neděle 1. října si můžete nechat určit i donesené houby.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 40. týden

28. září 2023 ve 13:09

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Lovecká sezona na Kozím plácku v Praze 1

28. září 2023 v 08:49

V úterý 10. října můžete od 16 do 20 hodin přivítat podzim. Na Kozím plácku se bude šlapat zelí.

První ročník dopravního orienťáku na Šestce vzbudil velký zájem

28. září 2023 v 07:07

Praha 6 má svůj první dopravní orientační závod. Uspořádala jej po vzoru obdobných závodů v jiných městech u příležitosti Evropského týdne mobility. Na start pilotního ročníku se postavilo téměř padesát účastníků nejrůznějších věkových kategorií.

Další články
Nahoru