Dnes Středa - polojasno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 11°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pět finalistů má soutěž na podobu lanovky z Podbaby do Bohnic
Stanice Bohnice by měla stát na křižovatce ulic K Pazderkám a Lodžská. Zdroj vizualizací: METROPROJEKT Praha

Pět finalistů má soutěž na podobu lanovky z Podbaby do Bohnic

Porota vybrala pět finalistů v mezinárodní architektonické soutěži, kterou vypsal pražský dopravní podnik (DPP) na podobu plánované lanovky mezi Podbabou a Bohnicemi. ČTK o tom v tiskové zprávě informovala mluvčí podniku Aneta Řehková. Do soutěže se přihlásilo 23 zájemců z devíti evropských zemí, pět finalistů nyní zpracuje své soutěžní návrhy. Výsledek by měl být znám v srpnu.

Porota podle Řehkové jako finalisty vybrala polské studio DWAA, londýnské Grimshaw Architects, české ov architekti společně s Olgoj Chorchoj, rakouský ateliér norského studia Snøhetta a londýnskou kancelář William Matthews Associates. Studia zpracují a předloží architektonický návrh všech tří stanic a pěti podpěr plánované lanovky.

Lanovka má zajistit přímé propojení mezi Prahou 8 a Prahou 6 do doby, než vznikne plánovaná tramvajová trať s novým mostem v Troji. Na více než dvoukilometrové dráze město plánuje stanice Podbaba, Troja a Bohnice. Budou na ní jezdit kabiny s kapacitou 35 osob a v jednom směru má být schopná za hodinu přepravit až 2000 lidí.

Porotě soutěže předsedá nizozemský architekt Arjan Dingste, dále v ní jsou německá designérka Christiane Bausback a z českých odborníků designérka Henrieta Nezpěváková, architekt Patrik Kotas a projektant Ivan Němec. Kromě toho v porotě zasedli zástupci města a dotčených městských částí.

DPP se v červenci chystá vyhlásit také designérskou soutěž na nová vozidla pro lanovku na Petřín. Tu již dříve jednou vyhlásil, ale následně ji zrušil z důvodu, že se přihlásil pouze jeden účastník. „DPP předpokládá, že vítěze návrhu designu nových vozidel lanovky na Petřín bude znát v průběhu letošního září,“ uvedla nyní Řehková.

 


Autor: ČTK
Další články
Nahoru